Seberozvojový zápisník časopisu Moje psychologie
Dostal se vám do ruky náš seberozvojový diář? V první řadě vám chceme poděkovat za důvěru a hned na začátku také uklidnit: naším společným cílem není popsat ho od začátku do konce. Jak s ním pracovat?
Na každý měsíc jsme vybrali jedno téma, které se v současné době často řeší. V zápisníku najdete pár slov k danému tématu a seznam otázek, na které si zkuste během měsíce odpovědět. Pokud byste potřebovali více informací k jednotlivým oblastem, nabízíme naše texty, které vždy zpracováváme s odborníky.
Motivace
Rozhodli jste se využít leden ke změně? Podívejte se společně s námi, jak si naplánovat jednotlivé kroky tak, aby vám letos vaše předsevzetí vydrželo déle než do února.
Nenechte si ujít ani video podcast s odbroníkem na motivaci a také hubnutí Martinem Cvrkalem:
Vztahy
Máte pocit, že vašemu vztahu něco chybí? Víte vůbec, co od vašeho protějšku očekáváte? A víte, že nikdo jako "ten pravý" neexistuje?
Spánek
Zdravá strava, pohyb na čerstvém vzduchu a dostatek spánku, to jsou tři klíčové předpoklady fyzického i duševního zdraví. Víte, jak si nastavit správně spánkovou hygienu?
Sebevědomí
Sebevedomí je vnitřní pocit jistoty a důvěry ve vlastní schopnosti, hodnotu a možnosti. Skládá se z několika klíčových složek: sebeuvědomění, kdy si člověk plně uvědomuje své silné a slabé stránky; sebedůvěra, která vyjadřuje víru v to, že dokáže čelit výzvám a dosáhnout svých cílů; a sebehodnocení, tedy způsob, jakým člověk sám sebe hodnotí a přijímá. Víte, co nám ničí sebevědomí? A jak ho posílit?
Dovolená
Sníte o dokonalé dovolené a přesně víte, jak by měla vypadat? Ale jste si jisti, že ti, kteří s vámi na cesty vyrážejí, mají stejné představy?
Jídlo
Jídlo je všude kolem nás, a tak není divu, že se mu těžko odolává. A tak jíme, když jsme smutní, když se chceme povzbudit nebo odměnit, když slavíme nebo prostě jen tak, protože máme chuť.
Štěstí
Co je lepší, těšit se na Vánoce, rozbalovat dárek pod stromečkem nebo mít radost z toho, že se večer povedl a dětem září oči? Těžko říct, protože všechno je štěstí. To má totiž mnoho podob a každá má v našem životě svoji roli. Pojďme si říct, kolik druhů štěstí můžeme prožívat!
Koníčky
Před sto lety si vědci mysleli, že lidé v jednadvacátém století budou pracovat jen tři hodiny denně. Většinu práce zastanou stroje a lidé budoucnosti budou nejvíc řešit, co udělat s tou spoustou volného času. Nějak to nevyšlo. Kde vzít čas pro sebe?
Pohyb
Pohyb, zdravá strava a dostatek spánku, to je svatá trojice pro duševní zdraví. A když mluvíme o pohybu, tak rozhodně nemyslíme jen běhání na pásu nebo cvičení ve fitku. Nabídka je mnohem pestřejší.- počítá se práce na zahrádce, procházka, tanec, ježdění na kole nebo kolečkových bruslích a spousta dalších aktivit. Máte pocit, že s nějakou z nich neustále začínáte a netušíte, proč nevydržíte? Přečtěte si následující článek, třeba vám něco napoví:
Práce
Víte, jak často si kontrolujete maily na mobilu? Průměrný člověk 74 x denně. Ti úzkostnější svůj pracovní mail vídají i 3x častěji. To už jsme na dvou stovkách kouknutí denně. Dá se vůbec v době display a chytrých zařízení udržet nějaký uspokojivý balanc mezi prací a soukromím?
Stres
Stres je součástí našeho života a bylo by velmi naivní myslet si, že si dokážeme život zorganizovat tak, abychom se mu zcela vyhnuli. Jak s ním naložit? Samozřejmě se vyplatí mu předcházet, zároveň je ale dobré osvojit si strategie, které vám pomohou tady a teď.
Rodiče
Téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší a měli to tak i naši otcové a mámy. Přesto se někteří z nás teprve v dospělosti vyrovnávají s traumaty, křivdami nebo nefunkčními vzorci chování, které si nesou ze svého dětství. Ať ale cítíme sebevětší křivdy, podle terapeutů se vždy vyplatí pracovat na odpuštění a uvědomění si toho, za co jsme rodičům i tak vděční.