Úzkostný styl citové vazby: Proč se cítíme nejistí a jak to zmírnit

Všichni toužíme po harmonických vztazích, ve kterých se cítíme přijímaní a v bezpečí. Jenže ne vždy se nám daří najít rovnováhu mezi vlastní samostatností a touhou po blízkosti. Kde se tyto potíže berou? Proč pro někoho není problém svěřit se druhému, zatímco jiný v podobných situacích reaguje stažením se do sebe nebo obranou? Odpověď se často skrývá v dětství a v tom, jak jsme se naučili vázat na své nejbližší. Jak vypadá podle teorie attachementu úzkostný styl citové vazby?
Článek odborně garantovala Mgr. Barbora Buzková, psycholožka online poradny MOJRA.cz (www.mojra.cz).
Znáte ten vtíravý pocit, kdy se bojíte, že vás partner nebo přátelé dostatečně nemilují? Že se jednoho dne možná odtáhnou a opustí vás? Možná zoufale čekáte na potvrzení, že jste hodni lásky a pozornosti, protože ve skrytu duše cítíte, že si ji musíte zasloužit. Pokud v těchto popisech poznáváte sami sebe, je docela dobře možné, že u vás převládá úzkostný styl citové vazby.
Úzkostný styl často vzniká už v dětství, kdy dítě zažívá nekonzistentní reakce od pečujících osob (primárně matky). Někdy se dočká naplnění svých potřeb a cítí se milované, jindy je však jeho volání o pozornost ignorováno. Tento přístup je pro dítě těžko předvídatelný, a tak si do dospělosti přináší hlubokou nejistotu a strach z opuštění. Ve vztazích se proto projevuje silná potřeba ujišťování, že je člověk druhými přijímán, a zvýšená citlivost na sebenepatrnější náznak odmítnutí nebo kritiky.
Důsledky pro partnerské a mezilidské vztahy
Když se úzkostný styl projeví v dospělosti, může to vést k častým obavám, zda partner nebo přátelé „dost“ myslí na vaše potřeby a zda vás skutečně milují. Jakákoliv kritika je pak vnímána velmi osobně a bolí víc, než by se dalo očekávat. Ve vztazích se mohou objevovat pocity žárlivosti nebo nutkání mít partnera „pod kontrolou“, což někdy vede k hádkám a obviňování. Člověk prožívá emoční výkyvy mezi silnými projevy lásky a úzkostí, že o druhého přijde, a působí tak občas příliš náročně na čas a pozornost.
Pokud se právě v těchto obavách a nejistotách poznáváte, vězte, že to není vaše osobní selhání. Spousta lidí se potýká s úzkostným nastavením. Není ostuda si přiznat, že potřebujete ujišťovat ve vztahu častěji než někdo jiný.
Podle Johna Bowlbyho, zakladatele teorie citové vazby, je „schopnost vytvářet silné emoční vazby základní lidskou potřebou“. Lidský mozek je od přírody nastavený tak, aby hledal bezpečí ve vztazích, a pokud vám v dětství chybělo nebo bylo nepravidelné, není divu, že v dospělosti můžeme pociťovat přetrvávající úzkost.
Podle teorie attachementu existují 4 druhy citové vazby: