I obézní člověk může mít poruchy příjmu potravy. Jak se projevuje bulimie

Bulimie, neboli mentální bulimie, je závažná porucha příjmu potravy, která se projevuje opakovanými záchvaty přejídání následovanými různými způsoby, jak se vyrovnat s následky těchto záchvatů.
Článek odborně garantovala Mgr. Barbora Janovská, psycholožka online poradny MOJRA.cz (www.mojra.cz)
Osoby s bulimií se často nacházejí v začarovaném kruhu. Záchvat přejídání je následován pocity viny a studu, které vedou ke kompenzačnímu chování. Toto chování však přináší pouze krátkodobou úlevu a dlouhodobě může vést k vážným zdravotním komplikacím.
Co je mentální bulimie
Bulimie mnohem častěji trápí ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Jde o psychické onemocnění, které se projevuje opakovanými epizodami záchvatů přejídání – tzv. vlčím hladem. Během těchto záchvatů osoba zkonzumuje velké množství potravy v krátkém časovém úseku, často, i když se cítí plná. Poté se tuto ztrátu kontroly snaží „odčinit.“ Nejčastějšími způsoby jsou vyvolávání zvracení, nadměrné cvičení, užívání projímadel nebo diuretik, nebo přísné hladovky.
Článek si poslechněte v audioverzi:
Příznaky bulimie
Příznaky bulimie mohou být velmi různorodé a intenzita se u jednotlivých osob liší. Patří mezi ně:
- Záchvaty přejídání: Opakované epizody, kdy osoba zkonzumuje velké množství jídla v krátkém čase. Během tohoto záchvatu dochází přechodně ke ztrátě kontroly.
- Kompenzační chování: Snaha zbavit se zkonzumované potravy (zvracení, nadměrné cvičení, užívání projímadel či diuretik).
- Bludný kruh emocí: Pocit slasti a úlevy přítomný při začátku přejídání je rychle střídán pocity viny, studu a bezmocnosti. Tyto emoce vedou ke snížení sebevědomí, celkovému poklesu nálady a emočním rozladám, což následně může být spouštěčem dalšího cyklu přejídání se.
- Změny tělesné hmotnosti: Mohou se střídat období hubnutí a přibírání na váze.
- Zubní problémy: Kyselina z žaludeční šťávy může poškodit zubní sklovinu.
- Poruchy elektrolytové rovnováhy: Zvracení a užívání projímadel mohou vést k poruchám hladiny minerálů v těle.
- Poruchy menstruačního cyklu
- Úzkost a deprese
Co může varovat okolí?
Rozpoznat bulimii může být náročné, protože osoby s touto poruchou příjmu potravy často své chování skrývají. Některé varovné signály mohou být:
• Ukrývání potravin nebo jejich konzumace tak, aby to nikdo neviděl
• Časté návštěvy toalety po jídle mohou být známkou vyvolávání zvracení.
• Nadměrná fyzická aktivita jako forma trestu
• Střídání období hubnutí a přibírání.
Jak může při bulimii pomoci okolí a rodiče?
Okolí může hrát klíčovou roli při léčbě bulimie. Dávejte najevo, že vám na dotyčné osobě záleží a že chcete, aby se uzdravila. Nesnažte se odsuzovat nebo trestat.
Rodiče by se měli pokusit získat co nejvíce informací o bulimii, aby lépe porozuměli situaci. Je ale také důležité, aby se pomáhající starali také o své vlastní duševní zdraví.
Léčba spočívá v psychoterapii, normalizaci stravování, často je třeba hospitalizace, případně farmakologická léčba, nezbytné je nutriční poradenství.
Mentální bulimie
Co to je: Porucha příjmu potravy, charakterizovaná střídáním hladovění a záchvatů přejídání následovaných pocity viny a snahou redukovat následky takového záchvatu (např. i vyvoláváním zvracení).
Příznaky:
- Odmítnutí jídla
- Zvracení
- Zácpa
- Zubní problémy
- Podrážděnost
- Potíže se soustředěním
Příčiny: Genetika, osobnost, sociální tlak, traumatické zážitky, nezdravý vztah k tělu a jídlu.
Léčba: Ambulantní nebo hospitalizace, normalizace stravování, psychoterapie (individuální, rodinná), farmakologická léčba, nutriční poradenství.
Rizika: Neléčené poruchy příjmu potravy mohou vést k závažnému poškození zdraví a v některých případech až k úmrtí.
Poruchy příjmu potravy
Jaké jsou druhy poruch příjmu potravy ? Mezi takzvané PPP patří: |
• Mentální anorexie |
• Bulimie |
• Záchvatovité přejídání |
• Ortorexie |