Úleva pod tíhou: S úzkostí a spánkem může pomoci i výměna deky

Může tíha přinést úlevu od úzkosti a podpořit klidný spánek?

Může tíha přinést úlevu od úzkosti a podpořit klidný spánek? Zdroj: iStock

Iveta Mazáčová
Průvodce světem psychologie

V dnešním uspěchaném světě se mnozí z nás potýkají s pocity vnitřního neklidu, napětí či problémy se spánkem. Vědomé zklidnění mysli je ale poměrně náročná disciplína. Jedním z přístupů, které v poslední době získávají na popularitě, je odpočinek nebo spánek pod zátěžovými dekami. Jak vlastně fungují a proč nám fyzická tíha dělá dobře na duši?

Pokud jste o zátěžových dekách už slyšeli, bylo to s největší pravděpodobností v souvislosti se spánkem. Jejich využití však může být mnohem širší.

Co je vlastně zátěžová deka a jak funguje?

Tajemství zátěžových přikrývek spočívá ve vyšší hmotnosti, kterou zajišťuje všitá výplň z jemných plastových nebo skleněných kuliček. Váha deky se rovnoměrně rozkládá po těle a vytváří pocit, kterému odborníci říkají hluboký tlakový dotek (Deep Pressure Touch – DPT). Tento stimul lze přirovnat k uklidňujícímu, pevnému a zároveň jemnému objetí. Specifický tlak pravděpodobně pozitivně ovlivňuje náš nervový systém a pomáhá stimulovat jeho parasympatickou část, která je zodpovědná za relaxaci organismu, zpomalení srdečního tepu a navození celkového pocitu klidu.

Co na to říkají studie?

Například výzkum publikovaný v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine se zaměřil na osoby s různými psychiatrickými diagnózami, včetně generalizované úzkostné poruchy. Studie naznačila, že používání zátěžových dek přispělo nejen ke zlepšení spánku, ale účastníci také potvrdili zmírnění denních projevů úzkosti.

Další zajímavé informace přináší přehledová studie z časopisu Frontiers in Psychiatry. Ta dochází k závěru, že zátěžové deky skutečně mohou být nápomocné při snižování negativních pocitů, subjektivní zlepšení projevů totiž nastalo i u lidí trpících ADHD, poruchou autistického spektra nebo depresí.

Zátěžová deka není pro každého

Ačkoli se zdá, že zátěžová deka je univerzálním řešením na celou řadu obtíží, není tomu tak. Vhodná je pro ty, kteří:

  • Prožívají časté pocity úzkosti a stresu nebo chtějí zkusit zmírnit projevy jiného psychického problému.
  • Mají obtíže se spánkem, zejména s jeho kvalitou či usínáním.
  • Hledají přirozené metody pro podporu relaxace a uklidnění.

Existuje ale skupina lidí, kteří by měli používání přikrývky minimálně zkonzultovat se svým lékařem. Pozor by si měli dávat zejména lidé s onemocněními oběhové soustavy, spánkovou apnoe, klaustrofobií nebo i jinou chronickou chorobou.

Zdroj: Frontiers in PsychiatryJournal of Clinical Sleep Medicine