Laskavost nepřináší jen hezké pocity. Proč a jak ji vnést do života
Být k lidem laskavý není jen projevem dobrého vychování, ale má to mnohem hlubší význam. V době, kdy je stres, nevraživost i boj o cokoli na denním pořádku, dokážou úsměv a milá slova zlepšit den a přidat na zdraví, psychickém i fyzickém.
Laskavost je lidská přirozenost. Když dospíváme, učíme se hodnotám a morálce, které nám pomáhají stát se milými lidmi, ať už jde o odpovídající chování, soucit, ohleduplnost, nebo kombinaci všech těchto vlastností. Nicméně výzkum provedený na univerzitě v Buffalu naznačuje, že naše schopnost laskavosti může být uložena i v DNA.
To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.
Neznamená to samozřejmě, že jste milý člověk jen tehdy, pokud máte správné geny. Genetika jde ruku v ruce s výchovou a životními zkušenostmi a tato kombinace předurčuje, jak obstojíme ve společnosti. Bez ohledu na to, zda jsme nastaveni na laskavost geneticky, nebo jsme v ní „pouze“ vychováváni, naše dobrotivá povaha je něco, co je v nás zakořeněno již od útlého věku.
Lepší nálada i dlouhověkost
Být laskavý může přinést spoustu dobrého do života. Jedním z významných způsobů, jak z této vlastnosti získat něco pro sebe i pro druhé, je charita. Když někomu pomáháte, nejenže zlepšujete jeho život, ale můžete tím zlepšovat i ten svůj vlastní. Četné studie ukazují, že lidé, kteří mají charitativní sklony a dobrovolnictví jim není cizí, si podvědomě prodlužují život a přispívají ke své dlouhověkosti.
Další benefit: Laskavost nám zaručuje lepší náladu. Motiv je možná trochu sobecký, ale být milý prospívá nejen příjemcům laskavosti, ale zjevně hraje i v náš prospěch, protože nám okamžitě přinese lepší pocit. Výborné přitom je, že nemusíte vynaložit příliš námahy, abyste byli milí – někdy stačí jen pár vlídných slov či kompliment.
Laskavost příznivě ovlivňuje také vlastní sebeúctu. Když ji rozdáváme, zažíváme radost z toho, že můžeme pozitivně ovlivnit životy ostatních. Tím posilujeme pocit vlastní hodnoty a přispíváme ke svému duševnímu blahu.
A co víc, laskaví lidé mají tendenci získávat podporu ostatních. Když jsme k lidem laskaví, máme jejich sympatie a náklonnost. V práci takové vlastnosti vedou k vytváření příznivého pracovního i osobního prostředí, a samozřejmě k úspěchům. Patříte-li mezi lidi, kteří jsou nejen pracovití a úspěšní, ale také oblíbení v kolektivu, pravděpodobně se to dřív nebo později může projevit i na vašich příjmech.
Je to skvělý pocit
Laskavost odpovídá na základní lidskou potřebu spojení a porozumění. Pokud jsme laskaví, vyjadřujeme svou schopnost vcítění se do potřeb a pocitů ostatních lidí. Dávání a projevování laskavosti nám může přinášet radost a uspokojení. Je to pocit, který nás naplňuje a dělá nás šťastnými. Když jsme laskaví, cítíme se spojeni s druhými lidmi a projevujeme jim svou solidaritu. To nám na oplátku poskytuje pocity důležitosti a sounáležitosti. Být laskavým zároveň posiluje naše sebevědomí. Laskavost nám dává i pocit odpovědnosti a vlivu na svět kolem nás. Máme možnost pozitivně ovlivnit životy ostatních a přispět k lepšímu prostředí. Vědomí toho, že jsme schopni dávat lásku a dobrou energii, může být velmi povzbuzující.
Desatero laskavosti
Říkat svému okolí hezké věci, pokud jsou míněny upřímně, nic nestojí a není třeba se ostýchat je vyslovit. Potěší obě strany.
- Děkuji.
- Jsem rád/a, že tě mám.
- Rád/a s tebou trávím čas.
- S tebou je svět veselejší.
- Dnes ti to moc sluší.
- Inspiruješ mě.
- Jsi šikovný/á.
- Jsi můj hrdina/ka.
- Dnes se ti to povedlo.
- Obdivuji tě za to, co děláš.
Zdravotní benefity
Stres: Laskavost podporuje štědrost, spojení s ostatními a pocit začlenění, což v konečném důsledku může zlepšit vaši odolnost vůči stresu. Není to tak, že praktikování laskavosti eliminuje samotný stresor (nemůže například zrušit váš pracovní termín); pravidelné dávky laskavosti však posilují vaši schopnost vyrovnat se se strůjci stresu a reagovat na ně klidněji.
Úzkosti a deprese: Být laskavý může významně přispět k podpoře vašeho vlastního duševního zdraví, člověk se od laskavosti k druhým může zpětně odrazit k laskavosti vůči sobě, což je pro psychickou vyrovnanost velmi důležité.
Srdce: Laskavost vytváří pozitivní sociální spojení, o kterém je známo, že snižuje krevní tlak, hladinu kortizolu a stres. Jeden skutek laskavosti však nestačí. „Lidem nejlépe prospívají denní dávky sociální podpory neboli laskavosti. Přála bych si, abych mohla předepisovat dávání a přijímání každodenní laskavosti všem svým pacientům,“ říká profesorka psychologie na Kolumbijské univerzitě Kelli Harding.
Imunitní systém: Když jsme laskaví, aktivujeme mimo jiné svůj parasympatický nervový systém, který podporuje relaxaci a regeneraci, což je jedna z příčin vylepšujících správnou imunitní odpověď organismu, když čelí útoku virů a bakterií. Jednoduše řečeno, laskavost zvyšuje naši odolnost.
Spánek: Laskavost a péče o druhé mohou přispět k lepšímu spánku. Lidé, kteří mají harmonické vztahy a jsou emocionálně stabilní, obvykle lépe spí a mají vyšší kvalitu spánku, což je jeden z důležitých faktorů dlouhověkosti.