Schopnost pracovat pod tlakem i vytrvalost: ADHD nepřináší jen problémy
ADHD je neurovývojová porucha, která se vyznačuje potížemi s pozorností, hyperaktivitou a impulzivitou. Tyto symptomy mohou ztěžovat soustředění, dokončování úkolů, dodržování pravidel a klidné chování. ADHD se obvykle projevuje v dětství, ale může přetrvávat i do dospělosti.
Článek odborně garantovala: Mgr. Bc. Michaela Kajfoszová, psycholožka on-line poradny MOJRA (www.mojra.cz)
ADHD Attention Deficit Hyperactivity Disorder je běžná porucha, která postihuje miliony lidí po celém světě. S dostupnou léčbou a podporou je možné žít s ADHD zcela běžný život bez jakýchkoli omezení. ADHD není problém intelektu, ale pozornosti.
V dřívějších letech byla porucha diagnostikována významně častěji u chlapců. V posledních letech se to mění. Nicméně je pravda, že mezi dospělými ženami je mnoho takových, které se o své poruše dozvídají až ve chvíli, kdy byla rozpoznána u jejich dcer.
Příznaky ADHD
Negativní příznaky ADHD u dospělých se dělí do tří kategorií:
Nepozornost
- Obtížnosti se soustředěním na jeden úkol
- Snadné rozptýlení
- Ztrácení věcí
- Zapomínání
- Nepozornost k detailům
Hyperaktivita
- Nadměrný neklid a pobíhání
- Obtížnosti s klidným sezením
- Mluvení v nevhodných chvílích
- Přerušování druhých
- Obtížnosti s dodržováním řady
Impulzivita
- Jednání bez přemýšlení o následcích
- Přerušování druhých
- Vyřvávání odpovědí dříve, než dostanou otázku
- Obtížnosti s čekáním než přijdou na řadu
- Náchylnost k úrazům
Existuje ale mnoho pozitivních vlastností lidí s ADHD.
Kreativita a inovace: Lidé s ADHD jsou často velmi kreativní a vnímaví. Díky svému neposednému myšlení a schopnosti vidět věci z jiných úhlů pohledu dokáží přicházet s originálními nápady a řešit problémy inovativními způsoby. Mnoho umělců, hudebníků, spisovatelů a vynálezců má diagnostikovanou ADHD.
Energičnost a nadšení: ADHD se vyznačuje vysokou mírou energie a nadšení. Lidé s ADHD se dokáží plně ponořit do aktivit, které je baví, a s velkým nasazením se věnují svým zájmům. Jejich entuziasmus může být nakažlivý a motivovat i ostatní.
Schopnost adaptovat se a řešit problémy: Lidé s ADHD jsou často flexibilní a umí se rychle přizpůsobit novým situacím. Díky svému nekonvenčnímu myšlení umí nacházet netradiční řešení problémů a nebojí se riskovat.
Vytrvalost a odolnost: ADHD může lidem přinášet vytrvalost a odolnost. I když se jim nedaří hned napoprvé, poučí se a vytrvale usilují o další pokrok. Vytrvalost také souvisí s takzvanou hyperfixací, běžnou u této diagnózy. Jinými slovy: když je něco baví a zajímá, dělají to pořádně a do hloubky.
Empatie a vnímání: Lidé s ADHD jsou často citliví a vnímaví k potřebám druhých. Vcítí se do pocitů druhých a lépe chápou jejich perspektivu. Naopak části lidí s ADHD ale sociální inteligence spíše chybí.
Schopnost pracovat pod tlakem: V náročných situacích, kdy je potřeba rychlého jednání, se lidé s ADHD dokáží soustředit a podat maximální výkon. Jejich adrenalin jim pomáhá překonávat překážky a dosahovat cílů. Umí se také rychle rozhodovat.
Co je příčinou ADHD?
Přesná příčina ADHD není dosud objasněna, ale předpokládá se, že jde o kombinaci genetických a environmentálních faktorů. Mezi rizikové faktory patří genetická predispozice.
Léčba ADHD
Nemoc můžou pomoci upravit léky, které zlepšují soustředění. Jinak se používá kognitivně-behaviorální terapie, různé podpůrné metody pro organizaci práce. Zásadní je pochopení školy. Pokud se nedaří ho získat, je namístě změna. Například montessori i a waldorfská pedagogika vyhovuje dětem s ADHD lépe. Navíc totiž často mívají s poruchou pozornosti také poruchy učení.
Jak zvládnout ADHD sám
Kromě léků a terapie existuje řada dalších věcí, které mohou lidem s ADHD pomoci, jako je:
Zdravý životní styl: dostatek spánku, pravidelný pohyb a zdravá strava. Lidé s ADHD jsou například citlivější na výkyvy hladiny krevního cukru, proto jim pomáhá, když jedí glykemicky vyvážená jídla.
Organizační techniky a nástroje: Využívání kalendářů, seznamů úkolů a plánovačů může usnadnit organizaci času a dodržování povinností.
Podpůrné skupiny: Setkávání s lidmi, kteří čelí podobným výzvám, může poskytnout podporu, pochopení a sdílené strategie zvládání.
Alternativní terapie: Někteří lidé s ADHD nacházejí úlevu v alternativních terapiích, jako je mindfulness, meditace, jóga či biofeedback. Důležité je, aby si každý našel cestu, která mu nejlépe vyhovuje a pomáhá mu zvládat symptomy a žít plnohodnotný život. Neexistuje univerzální přístup, a proto je důležité zkoušet různé možnosti a najít to, co funguje nejlépe.