Jak se lépe soustředit? Zařaďte do své ranní rutiny domácí práce!

Zdroj: Photo by Vitaly Gariev on Unsplash

Ivona Horváth Souralová
Worklife Balance

Výkřik z titulku se může jevit provokativně nebo nesmyslně, ve skutečnosti ale funguje – jen má trochu víc sexy název z TikToku. 

Také vstáváte za pomoci budíku, který máte pevně nastavený na svém mobilním telefonu? Pak se vám jistě mnohokrát stalo, že jste budík sice „típli“, ale mobil vám zůstal v ruce. Abyste skutečně probrali hlavu, není pak nic jednoduššího, než začít scrollovat na sociálních sítích nebo zjišťovat, co se během vašeho osmihodinového spánku událo ve světě. Člověk se rázem propadá do králičí nory, ze které vypadne až po pár desítkách minut – v tu chvíli už je jeho mozek značně přestimulovaný a unavený, což se ale projeví až ve chvíli, kdy se budete potřebovat soustředit v práci. Jak z toho ven?

Článek si můžete poslechnout v audioverzi:

Nejspíš jste v životě četli několik tipů, jak mít skvělá rána. Obvykle zahrnují ušlechtilé činnosti, jako psaní deníku, meditaci, protahování, jógu nebo takzvaný journaling čili psaní deníkových poznámek a zachycování každodenních nálad. Přínosná je bezesporu i rada, abyste si večer důkladně uklidili kuchyň – není nic protivnějšího, než přijít ráno s vidinou relaxace nad voňavou kávou a místo toho uzřít náhodný shluk špinavého nádobí. Nyní to však vypadá, že aspoň vyklízení myčky se vyplatí ponechat si na ráno. 

Tiktoková komunita totiž přišla s trendem, který pozvedá význam domácích prací v ranní rutině. A rovnou mu dala i přiléhavý název – low dopamine morning. Ústřední myšlenkou je, že „činnosti, které provádíte prvních devadesát minut po probuzení určí, po čem bude váš mozek bažit po celý den,“ píše o tématu redaktorka sekce BBC Sience Focus Amy Arthur. Jinými slovy, když mozek dostane hned po probuzení skrze sociální sítě pořádnou dávku „hormonu štěstí“ dopaminu, bude se ho dožadovat i později během dne. V praxi se to projeví větší nesoustředěností, tendencí prokrastinovat na mobilu a následnou inklinací k úzkosti.

Ano, je to paradox, že tento trend přichází zrovna z TikToku, který patří k největším uzurpátorům pozornosti zejména u mladé generace, jež ho používá nejčastěji. Jedno se však této kontroverzní sociální síti nedá upřít. Osvědčuje se jako skvělý generátor jednoduchých názvů pro komplexnější problémy anebo také staré známé výzvy – jako je soubor různorodých ranních rutin na podporu duševního zdraví.

„Pravidlem číslo jedna je nabíjet si telefon v kuchyni a nebýt na něm alespoň hodinu po probuzení,“ sdílí na TikToku uživatelka Simone, která low dopamine rutinu využívá ke zkrocení svého ADHD. A pokračuje zajímavým postřehem, kterým se můžete motivovat i vy. „Asi neexistuje práce, kterou bych nenáviděla víc, než je skládání prádla, ale je to snadnější, když svůj mozek přesvědčím, že tím pomáhám zároveň sobě,“ pronáší Simone. „Vyprázdněte myčku, ustelte si, možná trochu pokliďte v pokoji,“ dává pro změnu tipy Natasha Naples, které je přisuzováno autorství trendu. „A hlavně se nedívejte na ten zatracený telefon.“

Jak jste si možná všimli, ranní rutina založená na nízkých dávkách dopaminu zatím není podložena žádnou vědeckou studií, která by její účinky schvalovala. Spíše se jedná o nový pohled na nudné úkony, které všichni tak jako tak provádíme (holt myčka se sama nevyndá a svačina do školy se také sama nepřipraví). Pravdou ovšem je, že rutina, která staví rolování ponožek na úroveň jógy, dává otravným domácím pracím nový význam a smysl. Možná se budete cítit lépe psychicky díky nízké dávce dopaminu, možná k tomu přispěje i úlevný fakt, že plná myčka či sušák na prádlo vás jednoduše nebudou strašit po příchodu domů.