Sexuální souhlas (consent): O čem je vlastně řeč?

...

... Zdroj: Alexander Grey on Unsplash

Souhlas se sexuální aktivitou je jasné a dobrovolné vyjádření souhlasu s tím, co se bude dít, s kým a kdy. Někdy se označuje také anglickým výrazem „consent“. Mluvit o souhlasu může být někdy nepříjemné, ale otevřený rozhovor pomáhá předejít problémům a může zlepšit sexuální zkušenosti nebo snížit riziko špatných zážitků.

Nedostatečná sexuální a vztahová výchova na školách i v rodinách vytváří ze sexu i hovoru o souhlasu tabu. Většina lidí má sex, ale jen málo o něm mluví otevřeně se svým partnerem či partnerkou.

Článek si můžete poslechnout i v audioverzi: 

Co je souhlas?

Souhlas je jasné „ano“ k tomu, co se bude dít. Je to souhlas k dotyku na určitých místech, určitým způsobem a v konkrétní chvíli. Souhlas platí jen pro tuto chvíli a může být kdykoli odvolán. Pokud někdo řekne „ano“ jednou, neznamená to, že souhlasí vždycky i pro nadcházející situace. Mlčení nebo to, že někdo neřekne „ne“, neznamená souhlas.

Co není souhlas?

Někdy si lidé myslí, že pokud se někdo chová koketně nebo si obleče sexy oblečení, znamená to souhlas k dotyku. To ale není pravda. Také když je někdo opilý a říká „ano“, neměli bychom to brát jako souhlas, protože v té chvíli není schopný se zodpovědně rozhodnout. Musí se počkat, až bude střízlivý.

I v dlouhodobých vztazích je důležité si znovu ověřit souhlas. Pokud někdo řekl „ano“ k jedné aktivitě, například orálnímu sexu, neznamená to, že to platí i pro nadcházející sexuální kontakt. Lidé také mohou znejistět, když někdo řekne „ano“ a pak svůj souhlas odvolá. Neznamená to, že vás partner/ka odmítá. Odvolání souhlasu by mělo být respektováno a znamená, že je čas přestat s konkrétní aktivitou.

To ale neznamená, že tím končí i komunikace nebo samotný vztah. Každý má právo změnit názor kdykoli a není potřeba se omlouvat. Když je souhlas odvolán, sexuální aktivita by měla okamžitě skončit.

Mýty a výchova

Špatná sexuální výchova je důvodem, proč lidé často nepochopí, co souhlas vlastně znamená. Už ve škole by se mělo učit, jak je důležité respektovat druhé lidi, jejich tělo a jejich osobní prostor. Pokud dítě nikdy nemá možnost říct „ne“, i vynucovaná neškodná pusa od rodinného příslušníka může způsobit, že si začne myslet, že nemá právo kontakt odmítnout nebo se bránit. To může vést k tomu, že nebude mít v dospělosti sebevědomí říct, co chce nebo nechce.

Nikdo, bez ohledu na věk, by neměl snášet, když se ho někdo dotýká nebo líbá proti jeho vůli. Také v mnoha filmech a příbězích se stále ukazují stereotypy o mužích a ženách, které nejsou správné. Důvodem je, že v naší společnosti stále existují předsudky proti ženám, které nepodporují jejich autonomii. Ukazování jasného souhlasu mezi lidmi navíc nemusí být ve filmových příbězích zajímavé nebo vzrušující, a proto ho na obrazovkách běžně nevídáme.

Rozhovor o souhlasu ale není pouze o posílení práv žen. I muži mohou čelit narušení fyzického prostoru. Například plácnutí přes zadek od ženy může být vnímáno jen jako neškodný vtip. Dále také předsudek, že muži vyžadují více sexu, a proto jsou „vždy připraveni“, jejich pozici v konverzaci o souhlasu oslabuje. Skutečný souhlas je důležitý jak pro ženy, tak pro muže.

Mluvit o souhlasu je těžké, ale nutné. Mnoho lidí se cítí při erotických rozhovorech nepříjemně. V ložnici můžeme mít obavy, protože se od nás očekává, že budeme vědět, co dělat, aniž bychom o tom mluvili. Abychom měli lepší sex a věděli, co nás vzrušuje a co nám přináší potěšení, je důležité otevřeně mluvit o tom, co chceme, co nám dělá dobře a co naopak dělat nechceme. Když budeme s partnerem/partnerkou častěji mluvit o sexu, fantaziích a přáních, stane se taková konverzace snadnější a sex může být lepší.

Když souhlasíme s tím, co se děje, je sex bezpečnější a vzrušující. Souhlas je důležitý, protože ukazuje vzájemný respekt a tím vytváří silnější a zdravější vztah. Když o souhlasu mluvíme jasně, předcházíme tím špatným zkušenostem a emocionálním zraněním.

Je štěstí, že v dnešní době máme stále více organizací či terapeutů, kteří jsou aktivní (nejen na sociálních sítích) a boří mýty o sexu a vztazích. V Česku je to například organizace Konsent, která pořádá i workshopy pro školy a vyučující nebo pro rodiče, kteří chtějí umět bezpečně mluvit o sexu se svými dětmi. 

Čím více o souhlasu se sexem mluvíme, tím více se stává běžným tématem konverzace. To má místo i na prvním rande, kde by mělo být vnímáno jako normální a žhavé spíše než nudné a trapné.

Zdroj: Sexual consent, Psychology Today