Proč jsem tak emocionální? 8 skrytých důvodů a jeden souvisí se snídaní

.

. Zdroj: Oleg Moroz on Unsplash

Markéta Grosmanová
Seberozvoj

Cítíme se šťastní, když se nám daří, zlobíme se, když se nám nedaří, a vzlykáme, když se stane něco smutného. A někdy máme pocit, že se všechno děje téměř najednou. Kde se vlastně emoce berou a proč jsou někdy tak intenzivní?

Emoce ovlivňují naše myšlení, chování a interakce s ostatními lidmi. Mohou být pozitivní (například radost, láska, naděje) nebo negativní (smutek, hněv, strach).

Naše míra citlivosti a způsob, jakým emoce vyjadřujeme, se liší. Co má na naše prožívání vliv? A je možné, nebo dokonce užitečné naše projevy změnit a ovládat? Odpověď není jednoduchá a liší se podle jednotlivých situací. Co tedy způsobuje, že prožíváme intenzivní emoce?

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

1. Každý jsme jiný

Když vám zemře blízká osoba nebo ztratíte něco pro vás velmi důležitého, je emocionální rozrušení zcela normální. Pokud zjistíte, že jste jediní, kdo pláče, nebo že truchlíte déle než ostatní, neznamená to, že reagujete přehnaně nebo že jste divní.

Jednoduše si připomeňme, že lidé jsou různí. Proto také různě truchlíme. To, že ostatní nepláčou nebo navenek nedávají najevo, jak se cítí, neznamená, že necítí totéž co vy.

Podobně vám emoce mohou občas bránit v každodenních činnostech, může to být ale způsobeno jednoduše tím, že jste citlivější než ostatní.

Vaše emoce mohou zintenzivňovat i jiné důvody, například nedostatek spánku nebo stres.

Pokud vaše emoce nenarušují váš život nebo život někoho jiného, neměli byste se jimi nechat odradit. Jste prostě citliví lidé.

2. Vaše genetika

Intenzívní prožívání emocí může to být i důsledek toho, co jste dostali od předků. "Na vině" mohou být některé genové variace, které způsobí, že váš mozek je citlivější na emoce. Také pokud máte v rodině člena s poruchou, jako je deprese nebo úzkost, existuje možnost, že afektivní poruchu zdědíte. Můžete se tedy zaměřit na to, jak obdobné situace zvládají vaši blízcí příbuzní. 

3. Nedostatečně odpočíváte

Všichni víme, že nedostatek spánku může způsobit špatnou náladu. Pocit vzteku nebo frustrace, se kterým se probudíte, se během dne může opakovat kvůli zdánlivým maličkostem. Nedostatek spánku může také ovlivnit úroveň vaší koncentrace, zvýšit riziko úzkosti a deprese a oslabit vaši fyzickou rovnováhu.

Dobrý odpočinek vám umožní lépe ovládat své emoce. 

4. Izolujete se

Intenzívní prožívání emocí může způsobit i to, že se straníte lidí. Jistě, mít čas o samotě je skvělé a může být úlevné. Když se ale hodně uzavíráte do sebe, může celá situace vypadat mnohem dramatičtěji, osamělost ve vás může vyvolat i úzkosti či deprese.

Pokud se obklopíte lidmi, byť jen občas, může vám to pomoci změnit náhled na věc a také změnit intenzitu prožívání.

5. Špatná strava

Až se příště budete ptát sami sebe "proč jsem tak přecitlivělý?", zkuste si vzpomenout, co jste jedli. Jídlo, které konzumujete nebo zanedbáváte, může přímo ovlivňovat vaše emoce.

Například zmrzlina a čokoláda. I když jejich konzumace může být v danou chvíli příjemná, šťastný pocit nevydrží. Navíc dojde k prudkému výkyvu krevního cukru a to samo s vámi zamává. Koneckonců určitě znáte typy lidí, kteří se - když mají hlad - mění v podstatě v šílená monstra. 

Konzumace nezdravého jídla ve vás také může vyvolat výčitky ze selhání. Tento pocit viny může snadno přerůst v něco intenzivnějšího, pokud poté obdržíte nepříjemnou zprávu nebo se vám něco jiného nepovede.

6. Procházíte velkými životními změnami

I když jsou změny v životě neustálé, existují lidé, kteří jim nejsou otevřeni. Možná jste jedním z nich. Mezi běžné velké životní změny patří stěhování, svatba, rozvod, porod, ztráta zaměstnání, získání nové práce, ztráta milované osoby atd.

Tyto životní změny s sebou často nesou vyšší zranitelnost, která vaše emoce ještě zesílí. Pokud jste tedy právě prošli nějakou větší životní změnou, netrapte se tím, že jste příliš emotivní. Přijměte pocity tak, jak přicházejí (ale dejte si pozor, abyste při tom neudělali něco škodlivého).

Za několik týdnů nebo měsíců, až se začnete přizpůsobovat své situaci, budete mít pocit, že své emoce opět lépe ovládáte.

7. Jste ve stresu

Stres je jedním z hlavních důvodů, proč jsou lidé velmi emotivní. Vybírá si daň na fyzickém i psychickém stavu člověka. A když už se cítíte psychicky vyčerpaní, mohou drobné nepříjemnosti tu a tam vaše emoce ještě zvýšit.

Někdo se například může vrátit vystresovaný z práce a nechce nic jiného než zalézt do postele. Když ale zjistí, že v lednici je vyteklé mléko, může se stát, že se pak člověk okamžitě rozpláče.

Psychický a fyzický stres se čas od času vyskytuje a má často dočasný účinek, ale chronický stres může mít na člověka trvalý vliv.

Proto se z kdysi klidného rodiče, který má další dvě děti a musí denně pracovat navíc, aby zabezpečil rodinu, může rychle stát netrpělivý a podrážděný člověk. Pak je třeba snížit úroveň stresu nebo se naučit s ním pracovat. A to se málokdy obejde bez odborné pomoci.

8. Truchlíte

Truchlení nad ztrátou někoho nebo něčeho velmi blízkého může vaše emoce intenzivně zesílit.

Je logické, že vaše emoce zesílí, kdykoli uvidíte nebo uslyšíte cokoli, co vám připomíná osobu, kterou jste ztratili. Jediné, co musíte udělat, je mít se sebou trpělivost a dát času volnost, abyste svůj zármutek zmírnili.

Smutek se neprojevuje pouze tehdy, když zemře někdo, na kom vám záleží. Truchlit můžete také po rozchodu, po promarněné příležitosti nebo dokonce po chybě, kterou jste udělali.

Nezapomeňte, že každý truchlíme jinak, takže se netrapte tím, že pláčete déle než ostatní.