5 typů štěstí, které můžete v životě zažít. Jedním z nich je i vděčnost

Zdroj: Vonecia Carswell on Unsplash

Markéta Grosmanová
Seberozvoj

Štěstí je emocionální stav. Člověk má v takové chvíli pocity radosti, naplnění nebo spokojenosti. Odborníci tyto stavy dělí do několika kategorií, štěstí prostě není univerzální emoce. Jak se jednotlivé typy liší:

Poznání, který typ štěstí prožíváte, vám pomůže lépe ocenit svůj život, ostatní lidi a věci, které máte ve svém okolí, nebo situace, které zrovna žijete. Zde je
5 typů štěstí, které můžete ve svém životě prožívat.

Článek si můžete poslechnout v audioverzi:

1. Hrdost

Dokončili jste někdy náročný projekt nebo úkol v práci? Zapojili jste se do dobrovolnické aktivity? Uspořádali jste oslavu narozenin pro někoho blízkého, povedl se vám vymyslet výlet pro přátele? Tyto události ve vás pravděpodobně vyvolaly pocit hrdosti.

Hrdost je jednou z forem štěstí. Často si hrdost spojujeme s přílišnou soutěživostí a negativními emocemi. Hrdost na vlastní úspěchy je však skvělou formou štěstí, kterou si můžeme vychutnat. Můžete být hrdí na sebe, na svou práci, rodinu nebo na cokoli, co vám poskytuje pocit úspěchu.

2. Hezké vztahy

Mnozí pevně věří, že peníze jsou tajemstvím šťastného života. Skupina harvardských vědců však v roce 1938 zahájila studii, v níž po dobu 75 let sledovala 268 studentů mužského pohlaví. Unikátní studie, která měla nebývalou délku a zkoumala dokonce i potomky původních respondentů, ukázala mnohé zajímavé informace. Tou hlavní je, že štěstí, ale i zdraví, v životě z velké části určují vztahy, a to jak v rodině, tak v práci či v komunitě. Podle Roberta Waldingera, psychiatra a profesora na Harvard Medical School, studie ukázala, že „naše vztahy a to, jak jsme ve vztazích šťastní, má silný vliv na naše zdraví“. Dodal, že „péče o tělo je důležitá, ale péče o vztahy je také formou péče o sebe sama“.

Robert Waldinger ve své přednášce na TED Talk v roce 2015 také uvedl, že „lidé, kteří jsou více sociálně propojení s rodinou, přáteli, komunitou, jsou šťastnější, jsou fyzicky zdravější a žijí déle než lidé, kteří jsou méně propojení“.

Harvardský psychiatr George Vaillant, který studii vedl v letech 1972–2004, ve své knize říká, že mnoho lidí považuje za důležité peníze a společenské postavení. „Tyto dvě věci jsou ale úplně na konci seznamu toho, co účastníci dlouhodobé studie považovali za štěstí,“ dodává psychiatr.

3. Spokojenost

Spokojenost znamená být srozuměný s tím, co máte, kým jste a kde jste. Znamená to respektovat realitu přítomnosti. Znamená to být v souladu s tím, kde se v životě nacházíte.

To ale neznamená, že vám chybí ambice nebo touha. Spokojenost se svou přítomností nevylučuje, že plánujete svoji budoucnost a věříte v nejlepší možné výsledky.

Mnoho lidí si dnes myslí, že život je absolutní závod, ve kterém musíte být ve všem nejlepší. Mít lepší auto, větší dům, lépe vydělávající práci nebo více peněz. V okamžiku, kdy dosáhneme jedné věci, začíná závod o další věc. Málokdy si mnozí jedinci najdou chvilku na to, aby si prostě sedli, odpočinuli a byli vděční za všechno, čeho dosáhli. Být vděčný za vše, co máte, místo abyste trávili čas přemýšlením o tom, co nemáte, činí život radostnějším.

4. Radost

To, že jsme dospělí, neznamená, že se náš život musí točit jen kolem práce. V našem hektickém, moderním životě se mnozí z nás soustředí na práci a rodinné povinnosti natolik, že nám nikdy nezbývá čas na čistou zábavu. Někde mezi dětstvím a dospělostí jsme se přestali bavit.

Když už si vyčleníme nějaký volný čas, spíše než zábavě se pasivně věnujeme televizi nebo počítači. Aktivní koníček přitom může přinést do života radost, odbourat stres, podpořit učení a propojit vás s ostatními lidmi a světem kolem vás.

Nezapomínejte proto na to, co vás bavilo v dětství, a v dospělosti to neopouštějte. Může to být sport, vaření, sběratelství, hraní v kapele nebo v divadle. V každém případě je to jednoduchý způsob, jak si zpestřit život a odpočinout si od všedních životních úkolů.

5. Vděčnost

„Tvrdím, že vděčnost je nejvyšší formou myšlení a že vděčnost je štěstí zdvojnásobené úžasem,“ prohlásil Gilbert Keith Chesterton, anglický spisovatel, básník a filozof. Jinými slovy: Rozhodnutí být vděčný může být snadným a dostupným způsobem, jak zvýšit své štěstí. Vděčnost má silný pozitivní vliv i na psychickou pohodu. Zvyšuje sebevědomí, posiluje pozitivní emoce a činí nás optimističtější.

Manželská a rodinná terapeutka Amy E. Keller k tomu dodává, že když se cítíte radostně a máte pocit, že váš život má smysl, více si vážíte toho, co máte. „Prožívání vděčnosti aktivuje neurotransmitery, jako je dopamin, který si spojujeme s potěšením, a serotonin, který reguluje naši náladu. Také způsobuje, že mozek uvolňuje oxytocin, hormon, který navozuje pocity, jako je důvěra a štědrost, což podporuje sociální vazby a pocit propojení,“ vysvětluje.

Nejlepší způsob, jak udělat z vděčnosti zvyk, je nečekat na výjimečné okamžiky. Terapeuti dokonce někdy svým klientům radí, že mohou udržet stres a úzkost na uzdě tím, že si budou vést deník vděčnosti. Každodenní psaní deníku také souvisí s nárůstem štěstí.

Ale pokud na takový závazek nejste připraveni, zkuste to trénovat na banálních věcech: Buďte vděční za teplý šálek čaje, který si užíváte. Buďte vděční, že vaše děti jsou zdravé. Buďte vděční, že máte skvělé přátele…