Přivolejte si štěstí: Co vám přinese radost a naplnění a stačí vám na to pětistovka?

.

. Zdroj: Madison Oren on Unsplash

Štěstí si za peníze nekoupíte, zní lidová moudrost. Není to tak docela pravda. Peníze jsou příležitostí ke štěstí, když je utrácíme správně. Víme, jak zlepšit váš osobní poměr cena/výkon.

V pohádkách i filmech pro dospělé často vídáme bohaté lidi obklopené veškerým myslitelným luxusem, kteří žijí nešťastným, prázdným životem bez lásky a smysluplnosti. „Bohatství není cesta ke štěstí,“ slýcháme často. Jenže bohatí lidé nemají jenom hezčí kabelky a rychlejší auta. Mají také více času, který mohou trávit se svými blízkými, lepší přístup ke zdravotní péči a zdravé výživě, mohou více cestovat a určovat si, jak budou trávit volný čas. To všechno bezpochyby jsou ingredience šťastného života.

A přesto to neznamená, že pokud vám dnes zázračně přistanou na účtu zděděné miliony, budete šťastnější i zítra, za měsíc nebo za rok. Bohatství je příležitostí ke štěstí, ale ve skutečnosti lidé tuto příležitost často promarní, protože neumějí správně utrácet. Jak je to možné?

Článek si poslechněte v audioverzi:

Stres z chudoby

Začněme z druhého konce. Přebytek peněz vám sice nezaručuje štěstí, zato jejich dlouhodobý nedostatek je zárukou, že váš život moc šťastný nebude. Chudoba v naší blahobytné části světa sice většinou neznamená hladovění, způsobuje ale permanentní stres. Z čeho tenhle měsíc zaplatím nájem? Budu moct poslat dítě na školní výlet? A co si počnu, když se zničehonic rozbije pračka?

Americký sociolog Sendhil Mullainathan dokonce zjistil, že chudoba, nebo jen pocit ohrožení chudobou, krátkodobě snižuje naše IQ – a to v průměru o celých třináct bodů. Jsme-li ve finanční tísni, naše mysl operuje v krizovém režimu, dělá krátkozraká rozhodnutí a nemáme kapacitu uvažovat tak klidně a jasně, jako když nás žádný nedostatek akutně netrápí.

Pracoval s chudými farmáři v Indii, kterým dal spočítat několik matematických příkladů. Ukázalo se, že těsně po sklizni, kdy se jim daří z celého roku nejlépe, si při jejich řešení vedli o poznání líp než před sklizní, kdy na tom bývají finančně nejhůř. K podobným výsledkům ale dospěl i při podobném výzkumu v americkém New Jersey. Jakmile se lidé cítí finančně ohroženi, jako by najednou „zhloupli“. A žádné kurzy finanční gramotnosti jim v tu chvíli nepomohou.

Vyhrabat se z propasti chudoby alespoň na úroveň minimální důstojné mzdy, která v současné době v České republice činí něco přes čtyřicet tisíc korun, je tedy velkým krokem ke šťastnějšímu životu. Na druhou stranu, pokud již jste materiálně slušně zabezpečení, výrazné zvýšení příjmu má na psychickou pohodu už jen malý efekt. „Jakmile jsou pokryty základní potřeby, velká suma peněz navíc nepřináší nutně více štěstí,“ poznamenává Daniel Gilbert, profesor psychologie na Harvardově univerzitě.

Věci, které vám změní život

Jak tedy nakládat s penězi, abychom díky nim byli šťastnější? „Ať si kupujete cokoli, přemýšlejte o tom, jak ta věc ovlivní vaše trávení času. Ne o věci samotné, ale o tom, co s ní doopravdy budete dělat. Jak změní váš každodenní život v nadcházejících týdnech,“ doporučuje Michael Norton ve své knize Happy Money. Mám skříň plnou šatů, o kterých jsem si myslela, že „změní můj život“. Když jsem si je pořizovala, představovala jsem si, jak je budu nosit na mořských plážích, na večírcích nebo na filmových festivalech. Jenže ve skutečnosti cestuju k moři s bídou jednou za pár let, na festivaly skoro nejezdím a na večírcích, kam chodím, není žádný dress code. A šaty, které mi visí ve skříni, mi tak spíš než štěstí přinášejí výčitky svědomí a pocit, že jsem doma plesnivějící lúzr.

„Věci, o nichž si lidé myslí, že jim přinesou štěstí, často jejich očekávání nesplní,“ konstatuje Daniel Gilbert, jako by mi viděl do skříně. Jeden z důvodů, proč se to děje, je naše schopnost adaptace. Na novou věc si zkrátka velmi rychle zvykneme a stane se pro nás samozřejmou, takže přestane být zdrojem šťastných pocitů. „Když si představujete, jak si budete užívat nové Porsche, většinou si představujete ten den, kdy se v něm poprvé projedete,“ říká Daniel Gilbert. „A po pár týdnech, jakmile se vám při pohledu na nové auto nerozbuší srdce, dospějete k mylnému závěru, že chyba byla ve výběru značky, a vložíte své naděje do nového BMW.“

Pokud aktuálně řešíte, jestli vaše oktávka ještě přežije letošní zimu bez výměny převodovky, uvedený příklad vás asi spíš namíchne, ale princip je jasný. Věci koupené „pro radost“ nám zevšední, ať už jde o nové Porsche nebo těžítko ve tvaru muchomůrky. Psychologové proto doporučují, chceme-li si udělat radost, utrácet spíše za zážitky.

Dobrá večeře, kurz kreslení, sauna nebo koncert přinášejí dvojí radost: radost z těšení a radost ze vzpomínání. Kromě toho zážitky často sdílíme se svými blízkými, a právě toto sdílení je jedním z nejsilnějších zdrojů štěstí v našem životě.

Šťastní díky přátelům

Jedním z překvapivých zdrojů štěstí je, když svými penězi pomáháte jinému. I když tomu třeba moc nevěříte, pozvat na oběd mladšího bratra, koupit květinu zkrášlující společný prostor nebo přispět na charitativní sbírku vám přinese větší radost, než kdybyste stejnou částku utratili za něco pro sebe.

Pětistovka pro radost
  • Investujte do zážitku Vydejte se na výstavu, jděte na masáž nebo na lekci jógy.
  • Investujte do svých blízkých Kupte občerstvení kolegům v práci nebo, pokud to obvykle neděláte, přispějte na nějakou charitativní sbírku.
  • Investujte do těšení Kupte si lístek do divadla na začátek příštího roku. Chmurný leden tak pro vás bude hned o něco veselejší.
  • Investujte do vzpomínek Pořiďte si fotoalbum a nechte konečně vytisknout ty nejlepší rodinné fotografie ze svého telefonu, ať se z nich můžete těšit se svými blízkými.
  • Investujte do objevování Velkým zdrojem štěstí je zvědavost a vykročení ze zaběhnutých cest. Vyzkoušejte něco nového, ochutnejte exotické jídlo nebo jděte na lekci neobvyklého sportu.

Prokázal to experiment, který proběhl v kampusu University of British Columbia. Studenti, kteří se ho účastnili, dostali od organizátorů dvacetidolarové bankovky a s nimi úkol: polovina z nich měla peníze utratit za něco pro sebe, druhá polovina pro přátele. Dobrovolníci měli předem odhadnout, jakou jim to přinese radost. Ti, kteří měli peníze pro sebe, celkem nepřekvapivě předpokládali, že výhoda je na jejich straně. Ale dopadlo to přesně opačně: více štěstí přinesly nákupy pro radost ostatních. Potěšení, které náš mozek zažívá při utrácení pro druhé, je patrný dokonce i na úrovni neuronů, aktivují se při něm tytéž oblasti, jako když dostáváme odměnu.

Předplatné na štěstí

Vyplatí se z hlediska štěstí celý rok škudlit a odříkat si, abyste si v létě mohli dovolit velkorysou dovolenou v přímořském resortu? Podle psychologů nikoli. Chcete-li co nejvíc štěstí za co nejméně peněz, doporučuji spíše dopřávat si během celého roku malé rozmanité radosti: manikúru, večeři v restauraci, masáž nebo víkendový výlet. Ty totiž nejlépe odolávají principu hédonické adaptace, tedy zevšednění. Rozmanitost je důležitá, dvě čokoládové tyčinky vám nepřinesou dvakrát tolik radosti než jedna (ano, i takové věci vědci seriózně zkoumají!).

Zajímavé je, že podle jednoho belgického výzkumu jsou v tomto směru bohatí lidé ve značné nevýhodě: čím více mají peněz, a tím i snadnější přístup k nevšedním, exotickým zážitkům, tím se snižuje jejich schopnost vychutnat si tyto malé radosti. Jak by řekla moje babička: Jsou tak zmlsaní, že už nevědí, co by.

Dalším dobrým trikem pro maximalizaci radosti je si ji předplatit. To znamená, že zaplatíte hned, ale radostný zážitek přijde později, třeba v podobě vstupenek do divadla nebo knihy, která teprve má vyjít. Zcela zdarma si tak pořídíte navíc několik dnů nebo týdnů těšení. Současný trh funguje ovšem opačně. Jsme zaplaveni nabídkami typu „konzumujte hned a zaplaťte později“, které, kromě toho, že riskujeme sestup do dluhové pasti, z psychologického hlediska štěstí příliš neprospívají.

Každodenní momenty

Podle letos provedeného výzkumu společnosti NMS Market Research by osmdesát procent Čechů nejraději chtělo bydlet ve vlastním domě na vesnici poblíž velkého města. Sen o takovém bydlení obvykle zahrnuje představu dětí skotačících na zahradě, prádla třepetajícího se na šňůře, rajčat z vlastního záhonu a víkendového grilování s přáteli. V těchto idylických představách ovšem nefiguruje řada detailů, které majitelé takových domů zažívají častěji než grilování. Například nekonečné shánění řemeslníků a každodenní popojíždění v koloně na dálnici cestou do práce.

Psychologové upozorňují, že při investicích tyto detaily často nedomýšlíme. Před očima máme pohodu, nejvíc nás ovlivňuje to, co zažíváme každý den. Představa nekonečného dojíždění do práce by měla mít při rozhodování o pořízení takového bydlení větší váhu než vidina vlastního domu ověšeného vánočními světýlky nebo dětí skákajících na trampolíně během narozeninové oslavy. Investovat do štěstí tak znamená především investovat do každodennosti, do vztahů, zážitků, těšení se a vzpomínek. Tedy do drobných momentů, ze kterých se skládá náš život. 

Článek vyšel v časopise Moje psychologie 11/23