Vědomé stravování: Zklidní mysl, a navíc i zhubnete

Jídlo, to není stres, ale radost.

Jídlo, to není stres, ale radost. Zdroj: istock.cz

Markéta Grosmanová
Gastro

Všímavost skutečně funguje, musí se ale používat důsledně. Mezi formální praktiky patří meditace a různé formy jógy. Neformální praxe může zahrnovat množství každodenních činností. Mezi ty, které děláte nejčastěji, patří stravování. Jak ho provádět vědomě?

Životy mnoha lidí procházejí kolem nich, aniž by si uvědomili, co se stalo; jejich mysl je neodbytně zaměřena na jiné věci než na to, co se děje právě teď. Nedokážou žít v přítomném okamžiku. Vaše pohoda přitom významně závisí na vaší schopnosti být přítomni u všeho, co děláte.

Článek si poslechněte i v audioverzi:

Jak často jíte, aniž byste dělali něco jiného? Jak často jste u jídla ve své mysli přítomni? Jídlo je něco, co potřebujete k přežití, ale bohužel se pro mnoho lidí stává automatickým úkolem. Bez uvědomění toho, že jíte, si můžete vytvořit špatné stravovací návyky, které následně mohou vést k vytvoření negativního vztahu k jídlu. Uvědomělé stravování změní váš pohled na jídlo; místo toho, abyste jedli pouze proto, že máte hlad, začnete si jídlo více vychutnávat a budete vděční za schopnost a příležitost, že tak můžete činit.

Jaké jsou výhody vědomého jedení? 

1. Procvičíte si smysly

Zdravé stravování posiluje všechny vaše smysly, nejen chuťové buňky. Než začnete jíst, věnujte čas zapojení všech svých smyslů. Pokud je to možné, pozorujte, jak jídlo vypadá. Všímejte si barev a tvarů jídla, které se chystáte konzumovat. Všímejte si různých textur. Poslouchejte, jaké při jedení vznikají zvuky. Přivoňte si k jídlu a všímejte si, jak na tento vjem reagují vaše slinné žlázy.

Nakonec začněte jíst a zaměřte svou pozornost na pocity, které zažíváte při pomalém žvýkání jídla. Věnovat čas stimulaci všech svých smyslů může být něco, co považujete za samozřejmost, teprve ale ve chvíli, kdy se na to zaměříte, zjistíte, jak moc jedeme v běžném životě na „autopilota“.

2. Nebudete se přejídat

Když máte hlad, nemáte často trpělivost jíst pomalu, protože vaším jediným cílem je, co nejrychleji se nacpat co největším množstvím jídla. To je samozřejmě chyba. Jídlo má být také uspokojivým zážitkem.

Pokud je to možné, nesledujte televizi, nečtěte si v telefonu a ani nemluvte. Veškerou pozornost věnujte jídlu. Myslím, že si všimnete, že jídlo ještě nikdy nechutnalo tak dobře. Když veškerou svou pozornost zaměříte na jídlo, začnete si k němu vytvářet i vděčnější vztah. 

3. Sníte menší porce

Mnoho lidí se přejídá, protože nevěnují pozornost tomu, co jedí a kolik jídla zkonzumují. Vědomé stravování vám pomůže dříve poznat, kdy máte jídla dost. Získáte povědomí o svých tělesných pocitech a lépe pochopíte příznaky nasycení.

4. Poznáte, kdy jíte z nudy nebo stresu

Mnoho lidí jí i proto, aby zahnali stres, deprese nebo smutek. Jedí, i když nemají hlad. Pokud se rozhodnete jíst vědomě, snáze rozklíčujete chvíle, kdy máte opravdu hlad od těch, kdy jídlem řešíte své emoce.

5. Snadněji získáte zdravou hmotnost

Vědomé stravování vám díky výše jmenovanému pomůže sníst správné množství jídla, a to znamená, že pokud máte nadváhu, časem můžete zhubnout. A nejen to, takový postup vám pomůže si váhu udržet a žít se zdravým a spokojeným tělem.