Drunkorexie: Když je alkohol přednější než jídlo

Co je to drunkorexie?

Co je to drunkorexie? Zdroj: iStock

Iveta Mazáčová
Průvodce světem psychologie

Stará poučka praví, že před mejdanem se má člověk dostatečně najíst. Lidé, kteří si vypěstovali takzvanou drunkorexii, děla přesný opak. Proč?

Co je to drunkorexie?

Drunkorexie sice není oficiální diagnóza, ale jedná se o kombinaci hladovění (anorexie, bulimie, jiné PPP) a nadměrné pití. Omezení nebo absolutní vynechání jídla má za cíl „vyrovnání“ vysokého kalorického příjmu z alkoholu.

Příčiny drunkorexie

Drunkorexie se nejčastěji vyskytuje mezi mladými dospělými, zvláště pak mezi ženami. Jedním z klíčových faktorů, které podněcují vznik tohoto rizikového chování, je totiž obava z přibírání na váze. Alkohol je velmi kalorický a lidé s drunkorexií jsou tak ochotni hladovět, aby si mohli v pátek a v sobotu „dopřát“ neomezené množství drinků.

Následky drunkorexie

Drunkorexie s sebou nese řadu rizik, která jsou závažnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Například otravu alkoholem si daleko snadněji přivodí osoba, která celý den (případně i několik dní) před pitím alkoholu hladověla.

  • akutní následky: výpadky paměti (takzvaná okna), otrava alkoholem, dehydratace
  • dlouhodobé následky: onemocnění jater, diabetes, kardiovaskulární onemocnění, podvýživa

Jak poznat drunkorexii?

Drukorexie se může projevovat nenápadně – třeba vynecháním jednoho jídla a večerní opilostí. Postupem času se však může vyvinout v nebezpečný návyk. Varovné signály mohou vypadat jako:

  • neúměrné starosti o tělesnou hmotnost
  • extrémní diety, půsty, návštěvy toalety po jídle kvůli zvracení
  • časté stavy opilosti, neúměrně rychle se dostavující opilost
  • depresivní nálady, nízké sebevědomí

Jak se léčí drunkorexie?

Stejně jako poruchy příjmu potravy nebo alkoholismus je důležitý komplexní přístup a vyřešení všech možných příčin tohoto problému, včetně napravení si zdravého vztahu k jídlu a sobě samému. Pokud je problém závažnější a „samoléčba“ není účinná, je na místě se obrátit na psychologa nebo psychiatra.