10 znaků, že váš kolega nebo kolegyně jsou narcisové

...

... Zdroj: Brooke Cagle on Unsplash

Kariéra

V době nefiltrovaného přísunu různě kvalitních informací z internetu a zlidovění výrazů, které jsme přejali od odborníků a odbornic na duševní zdraví, si můžeme „pro srandu“ diagnostikovat kde koho. Je ale vaše nesnesitelná nadřízená, nebo kolega, co na vás svádí každý svůj neúspěch, opravdu narcistní? Těchto 10 znaků vám napoví.

Narcistická porucha osobnosti se vyznačuje pocitem důležitosti, neutišitelným hladem po obdivu a pramalým zájmem o pocity jiných. I když nám „narcisové“ dávají rádi sežrat, že jsou lepší než my, za nafouknutou maskou se skrývá křehké sebevědomí, zranitelné i tou nejmenší kritikou.

Pravdou je, že čas od času se do jisté míry chováme nebo cítíme narcisticky všichni. Projevujeme se tak zejména ve velmi stresujících situacích, honění termínů a nebo když nám na paty šlape konkurence. Patologický narcista má ale tendence k tomuto chování i v době, kdy je pracovní prostředí relativně klidné a srdečné.

Na pracovišti může být takový člověk v lepším případě osinou „vy víte kde“ a v horším případě vážnou hrozbou pro vaši kariéru. Toto je deset známek, že by váš kolega či kolegyně, u kterých máte podezření, skutečně mohli být „narcisové“.

Přerušuje a okupuje každou konverzaci

Tento člověk velmi rád poslouchá sám sebe. Vlastně by si bez vás v konverzaci i vystačil. Cokoliv řeknete, snadno otočí na své projekty, úspěchy nebo osobní život či názory. Jako by to byla ta nejzajímavější věc na světe.

Vysává pozornost

Mnoho narcistů milují být středem pozornosti. Dominují schůzkám i online pracovnímu chatu. Připomenou své úspěchy a proč si jejich nápady a návrhy zaslouží zvláštní pozornost. Potřebují mít co největší vliv.

Všude byl, všechny zná

Už vám tento člověk dnes nenápadně připomněl svůj důležitý titul, nebo jakou prestižní školu navštěvoval? Nechodil tam náhodou s nějakým významným politikem? Aha, s tím se vídá jenom na VIP akcích s ostatními slavnými lidmi. Zkrátka je to velmi důležitý člověk, který zná spoustu dalších důležitých lidí. A velmi rád vám tyto skutečnosti i jména připomene.

Výš, nebo níž?

Tento člověk se nedokáže k lidem chovat jako k sobě rovným. Buď sklapne paty a podřídí se vám, nebo předpokládá, že je zkrátka lepší než vy a bude s vámi jednat spatra. Účel těchto vztahů je výsledkem čiré vypočítavosti na základě toho, co mu přinese větší užitek. Nemůže se totiž řídit tím, co nemá – empatií.

Krade zásluhy

Někteří narcisté jsou známí tím, že kradou nápady a zásluhy kolegů. V týmových situacích se narcista nezapotí, ale může se přetrhnout, aby se jeho jméno objevilo na vrcholu seznamu. Bez studu se chopí první příležitosti a odprezentuje cizí nápady vedení. A světe div se, kdopak se stal vedoucím projektu?

Porušuje, co se dá

Protože je tak skvělý, může si to dovolit – pravidla jsou totiž jen pro hlupáky. Jemu na to nikdo nepřijde! Možná jenom krade propisky, možná zfalšuje pár „trapných“ účtenek, ale možná mu nedělá problém porušovat i závažné obchodní zákony. Mnoho narcistů si totiž myslí, že nad zákony stojí a zaslouží si být výjimkou z pravidel.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Je okouzlující až za roh

Mnoho narcistů vás dokáže okouzlit, alespoň z počátku, aby z vás dostali to, co chtějí. Jejich velkolepé nápady se ale častěji stávají nedodrženými sliby, promeškanými termíny a zklamáním. Někteří vám budou tvrdit, jaké že se naučili cenné lekce a jak díky vám úžasně vyrostli. Čistě proto, abyste snadněji zacvakali jejich další nerealistický plán.  

Jako z cukru

Negativní zpětná vazba, i když je věcná a oprávněná, ohrožuje křehký pocit idealizovaného já a riskuje spuštění narcistického zranění. Mezi běžné reakce na kritiku patří hněv, předstírání lhostejnosti a vytáčky jak na namydlené podlaze. Kromě toho, stejně je to vždycky chyba někoho jiného! Přece kdybyste mu to připomněli, tak by ten úkol nezapomněl splnit, ne? Neprůstřelná logika.

Pasivně-agresivní

U tohoto člověka jsou denním chlebem pomluvy, zlý sarkasmus, zastřené nepřátelské žertování (často následované „jen srandou“), „dvě tváře“, popírání osobní odpovědnosti či hraní si na oběť, aby vyvolal sympatii a přízeň. Účelem pasivně-agresivního chování je ponížení ostatních, zbavení se konkurence a když už být vyhozen za ránu do zad, tak být vyhozen co nejvýše.

Negativní a toxické emoce

Mnoho narcistů si užívá šíření a probouzení negativních emocí, aby získali pozornost nebo se cítili mocní a udržovali vás v nejistotě. Snadno je rozčílí jakákoli drobnost, ať už reálná či domnělá. Neštítí se z komára udělat velblouda a chytit záchvat jako malé děcko v cukrárně. Hádáte správně, pravděpodobně jen někdo zapomněl zavřít okno na záchodě.