Vztek a frustrace na mateřské: Nevyčítejte si své emoce a hledejte podporu

.

. Zdroj: ennif pendahl on Unsplash

Evelína Mrázová
Rodičovství

Někdy se to zkrátka nahromadí a pak stačí maličkost: neuklizená kostka lega, na kterou šlápnete jen v ponožce, rozlitý čaj nebo klasické „Nechci“ od vašeho potomka, které jste slyšela už tisíckrát. Ale tohle zrovna  spustí strašlivou vlnu hněvu, vzteku a frustrace a vy máte co dělat, abyste nekřičela něco o nadobro zkaženém životě. Co je mateřský hněv a jak se s ním vypořádat?

Mom rage (mateřský vztek nebo zlost matek) není jen pouhá podrážděnost - je to intenzivní, nečekaný a ohromující pocit hněvu, který může být vyvolán i drobnostmi. Tento hněv obvykle pramení z hlubších nebo dlouhodobějších frustrací či nenaplněných potřeb. Typicky mezi ně patří pocity osamělosti, minimální podpora okolí, pochyby o tom, jestli jste dostatečně dobrá matka a také nedostatek spánku.

Takové pocity mohou samozřejmě prožívat i otcové nebo jiné primárně pečující osoby, v drtivé většině ale zůstávají s dětmi doma po narození právě matky. Na nich pak většinou leží kompletní péče o potomka i domácnost, podle výzkumů během prvních let s dítětem trpí osamělostí a pocity nedostatečnosti a také nevyspáním.

Ve společnosti bývá navíc mateřství stále ještě velmi často vykreslováno jako jedno z nejšťastnějších období v životě ženy, jako čas plný míru, šťastného sebeobětování a trpělivosti. A i když přibývá žen, které otevřeně mluví o opaku a o chvílích, kdy dokonce litovaly, že se matkami staly, za ideál je stále považována žena, která vše překoná, dá dětem dostatek péče, správnou výchovu, vhodné podněty k rozvoji, u toho bude samozřejmě vypadat skvěle a ve volném čase ještě stihne nějaký ten seberozvoj.

Tento tlak může pak rodiče dostat do stavu, kdy si vyčítají to, že nejsou dokonalí. A záchvat vzteku, který vás popadne, je ideální důvod k pocitům hanby, studu a viny. Je úlevné promluvit si o tom s kamarádkou nebo s matkou, číst na podobné téma nějaký článek. A stejně důležité je si uvědomit, že takové reakce k mateřství patří a že z vás nedělají špatnou mámu. Na druhou stranu je určitě fajn zamyslet se nad tím, co by pomohlo vztek alespoň částečně zkrotit.

1. Nebuďte na sebe přísná

Prvním krokem je přiznat si, že vztek je normální. Někdy prostě vybuchneme, to se stává. Psycholožka Rachel Simmons říká: „Přijmout své pocity je prvním krokem k tomu, abyste je mohly účinně řídit.“ Zkuste to vzít pro jednou s humorem. Můžete si říct: „Jasně, že se cítím jako Hulk! Možná bych si měla pořídit zelené tričko!“ Uvolnění napětí skrze smích vám pomůže lépe se orientovat ve svých emocích.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

2. Dejte si pauzu

Když vztek stoupá a děti jsou poblíž, pravděpodobně nepůjde jen tak zmizet a dát si v tichu kávu nebo meditaci. Co ale máte po ruce pokaždé, je váš dech. Zkuste na chvíli zavřít oči, nadechnout se a vydechnout. Můžete si představit vaše oblíbené místo, vizualizovat, jak váš vztek odchází z těla s vaším dechem nebo jak pluje pryč jako mraky na obloze. Opravdu to funguje: několik hlubokých nádechů může výrazně pomoci při zvládání intenzivních emocí a snížit úroveň stresu. Je to lepší varianta než vybuchnout a pak si to vyčítat.

3. Ptejte se

Sledujte stopy svých emocí jako zkušený detektiv. Co vás rozčílilo? Je to opravdu nepořádek v dětském pokoji nebo neustálé prosby o sušenky? Nebo je za tím nějaký jiný strach či emoce? Jak říká psychoterapeutka Rachel Simmons ve své knize The Curse of the Good Girl, vztek často pramení z hlubších, nenaplněných potřeb - ať už je to nedostatek spánku, pocit osamělosti nebo frustrace.

4. Vytvořte si „rodinné brainstormingy“

Místo toho, abyste na děti křičely, zkuste s nimi mluvit narovinu a ideálně v klidu. Řekněte: „Jsem opravdu naštvaná, když se hračky válí po zemi. Jak bychom to mohli vyřešit společně?“ Takové dialogy podporují zdravou komunikaci a pomáhají dětem porozumět vašim pocitům. Zapojte děti do hledání řešení, aby se cítily jako aktivní účastníci a odpovědné za udržení pořádku v domácnosti. Jasně, že to nebude fungovat na první pokus a vždycky. Ale čím více si děti takové situace proberou v klidu, tím spíše pochopí, že věci, které po nich „chcete“, jsou v zájmu všech.

5. Najděte si únik

Pokud to jde, domluvte si doma čas, který bude jenom váš. Pokud jste unavená a nejraději byste spala, dopřejte si to bez výčitek. Pokud máte ještě trochu energie, věnujte ji svému koníčku, zpívání, zahradě, cvičení. Psycholožka Shari Lilly, specializující se na rodičovství, říká: „Fyzická aktivita může být účinným nástrojem pro matky, které se potýkají s pocity frustrace a hněvu. Pomáhá uvolňovat napětí a zlepšovat celkovou náladu.“ 

A když to nejde, zkuste své nahromaděné emoce vypustit s dětmi – třeba při tancování. Pusťte si oblíbenou hudbu a skákejte nebo tancujte. Nejenže to pomůže vyplavit stres, ale i vaše děti se mohou připojit a sdílet radost.

6. Mámy sobě!

Najděte si skupinu známých, kteří chápou vaše problémy „na bojišti”. Sdílejte úspěchy i neúspěchy, nebojte se zeptat na radu. Psychologové doporučují sdílení zkušeností jako způsob, jak se cítit méně izolovaně. Kamarádky nebo třeba nové přítelkyně nalezené prostřednictvím aplikace Mamio vám mohou poskytnout podporu, kterou potřebujete. Najít stejně naladěné mámy, které se nepřetvařují a prostě řeknou věci narovinu, je velké osvobození.

7. Pochvalte se

Zamyslete se nad tím, co děláte dobře. Dělejte si čas na sebereflexi a zhodnoťte své úspěchy. Psychoterapeutka a autorka Julie Shields říká: „Každý malý krok, který uděláte směrem k zlepšení svého duševního zdraví, by měl být důvodem k oslavě. Nezáleží na tom, jak malý, každý pokrok je významný.“ Odměňte své úspěchy, ať už je to zvládnutí zdlouhavého usínání dítěte nebo vaše klidná reakce v těžké situaci.