Vztahy s Eliškou Remešovou: Nevěra může bolet oba. Jak s ní naložit a co se vlastně „počítá“?

Zdroj: Sarandy Westfall on Unsplash

Zrada, neskutečná bolest, ztráta jistot, vlastní identity a hlavně důvěry v protějšek. Takové bývají pocity člověka, který ve vztahu zažil nevěru. Není v tom ale sám. Na druhé straně stojí „nevěrník“, který si také prochází celou škálou emocí, mnohdy i podobných. Pokud ale máme chuť, vůli a odhodlání na vztahu pracovat, rozhodně nemusí znamenat jeho konec.

Že je nevěra v monogamních vztazích vždy nesmírně komplikovaná záležitost, naznačuje už skutečnost, že ji vlastně není možné jasně definovat. Je to sexuální styk s někým mimo vztah? Počítá se tam už líbání? Co když k fyzickému kontaktu nedochází, ale pravidelně si píšete, vídáte se a sdílíte spolu niternější věci než se svým partnerem nebo partnerkou? A co když se osobně ani neznáte, ale přes mobil si posíláte žhavé zprávy a fotky? Je sexting nevěra?

Video placeholde
Vztahy s Eliškou Remešovou: Co už je vlastně nevěra a jak s ní v partnerství naložit • Videoredakce ženských titulů

Tohle jsou věci, o kterých si na začátku vztahu, když jsme zamilovaní, spíš nepovídáme. A nemluvíme o nich často ani později. Je nevěra opravdu to nejhorší, co se nám ve vztahu může stát? Jaké jsou nejčastější reakce na nevěru? A měli byste spolu zůstat?

Odpověď na tyto otázky není nikdy jednoduchá a žádná univerzální neexistuje. Velkou roli v ní hraje, jak coby jednotlivci k nevěře přistupujeme, ale i to, co samotná nevěra říká o našem dosavadním vztahu. Co dělat, když se to provadlí? Na co si dát pozor? A proč není párová terapie vhodným nástrojem pro všechny?

O nevěře ze všech možných úhlů pohledu mluvila v podcastu šéfredaktorka Mojí psychologie Brigita Zemen s psycholožkou a psychoterapetkou Eliškou Remešovou

Boxík

Sledujte všechny díly seriálu Vztahy s Eliškou Remešovou

Poslechněte si například, co nám říká krize ve vztahu a jak poznat, zda vztah zachraňovat.

Co se vlastně počítá do nevěry? Jak s ní naložit a na jaké otázky by si člověk měl odpovědět?

Sex je všude kolem nás, přesto o něm ale mluvíme povrchně, obecně a vulgárně. Jak na intimní dialog s partnerem? Co vlastně sex říká o našem vztahu a existuje definice „dobrého sexu“?