4 důvody, proč si tyto svátky naplánovat bez alkoholu, a jak na to

...

... Zdroj: Thought Catalog on Unsplash

Společnost

Pro někoho čistě společenská záležitost. Ale pro jiné způsob, jak takovou událost přežít – už to se dá považovat za varovný signál, že bychom si měli skleničku raději odpustit. Není třeba opakovat, že patříme na vrchol světových statistik konzumace alkoholu, pojďme si ale říct, co dobrého nám může přinést, když alkohol zkrouhneme už přes svátky a nebudeme se spoléhat na Suchej únor.

Méně hádek

Je to paradox, ale pokud si chceme od stresujících vánočních příprav odpočinout a uvolnit se, otevřená láhev vína k tomu nemusí být ideálním doplňkem. Přestože malé množství alkoholu může zpočátku přinést pocit relaxace, stačí právě i ta troška, která mění chemii v našem mozku a „uvolnění“ znamená spíše to, že ztrácíme zábrany. Naše pozornost se zúží a nemusíme si všimnout signálů od ostatních, nebo si je naopak můžeme špatně vyložit. Je potom pravděpodobnější, že se ocitneme v konfrontačních situacích. Čím více pijeme, tím jsme vlastně méně „v pohodě“, a pocity napětí nebo úzkosti mohou vést k hádkám. Pokud nepijete, už po sedmi dnech se může chemická rovnováha ve vašem mozku obnovit, a úzkostné i depresivní příznaky tak snížit.

Článek si můžete poslechnout v audioverzi:

Čím alkohol nahradit? Pokud se potřebujete po náročných přípravách či jinak vysilujícím dni uklidnit, můžete si místo skleničky u televize naplánovat telefonát s kamarádkou. Čas, který strávíme s přáteli (byť jen po telefonu), uvolňuje hormony dobré nálady, jako je serotonin a oxytocin. Oxytocin zklidňuje stresovou reakci a existují důkazy, že navíc omezuje nutkání pít. Domluvte se před svátky s nejlepší kamarádkou, zda si můžete zavolat za každé situace a vzájemně se podpořit. Jak řekla hvězda stříbrného plátna Marlene Dietrich: Důležití jsou přátelé, kterým můžete zavolat ve 4 hodiny ráno.

Lepší spánek

Alkohol je sedativum a může vám skutečně pomoci usnout, ale tyto účinky po pár hodinách odezní a ve druhé polovině noci se vám zvýší bdělost. Pokud se na skleničku „na dobrou noc“ spoléháte častěji, můžete mít kvůli tomu zásadně narušené spánkové vzorce. Jestliže zpočátku zažíváte potíže, když se rozhodnete alkohol omezit, věřte, že se to velmi rychle zlepší. Dobrý spánek může vést i ke zlepšení nálady, mentální jasnosti a energie. To všechno budete přes Vánoce potřebovat.

Čím alkohol nahradit? Přírodní prostředky na spaní, jako je melatonin, kořen kozlíku lékařského a hořčík, vám mohou posloužit pro zlepšení usínání a hlavně kvality spánku. Dejte si časový limit, dokdy musíte být v posteli (třeba jako Popelka do půlnoci), a začtěte se do knížky nebo si pusťte audioknihu, která vám pomůže odpoutat myšlenky od běžných starostí. Přes den také vsaďte na pohyb mimo vaši běžnou rutinu, např. ve fitku, pilates apod. Vyrazte třeba na kluziště, pomoct vám může ale i obyčejná procházka či úklid domova.

Lepší sex

Přestože ho mohou někteří považovat za afrodiziakum, alkohol tlumí centrální nervový systém a snižuje vaši sexuální citlivost. Pro muže může být obtížné dosáhnout erekce a udržet si ji. Nadměrné pití po delší dobu může dokonce způsobit i dlouhodobou impotenci. Alkohol může u mužů i žen oddálit orgasmus, snížit jeho intenzitu, nebo ho dokonce úplně zhatit. Pokud plánujete, že si přes svátky uděláte s partnerem více času na intimnosti, pití se raději vyhněte. Jak se naladit?

Potřebujete se trošku „odvázat“, abyste se nestyděli? Sex si normálně naplánujte! Na rovinu řekněte svému partnerovi či partnerce, že toužíte po prohloubení vašich intimních zážitků a přejete si to zkusit bez alkoholu. Užít si sex bez alkoholu, pokud jste zvyklí běžně pít, může být ze začátku děsivé. Pokud se nebudete cítit ve své kůži, nikam nespěchejte a věnujte více času například pomalé a důkladné předehře, při které můžete postupně ztrácet zábrany. To vám pomůže i pomalu prožívat jednotlivé emoce, o které byste se měli být ochotni s partnerem navzájem podělit. Neočekávejte výsledky ihned a v případě, že se nebudete cítit „napojení“, můžete trénovat i sami – naordinujte si pár minut denně sami se sebou.

Tzv. mindfulness může vypadat jako řízená meditace nebo jen to, že zavřete oči a věnujete pozornost pouze sobě a svém dechu. Hlavou vám možná budou vířit myšlenky, což je úplně normální – vraťte svou pozornost zpět k pocitům ve vašem těle. Důležité je naučit se napojit sám na sebe a dovolit si vnímat tělesné prožitky bez otravných pochybností o tom, jak vypadáte nebo (ne)vzdycháte. V rozhodnutí omezit alkohol vás mohou motivovat i dlouhodobější cíle, které můžete plnit s partnerem společně. Například když si dáváte pokaždé k večeři nebo na rande víno, odložte si peníze, které byste jinak za lahvinku utratili, a na konci měsíce je využijte třeba na masáž pro dva, při které se krásně zrelaxujete.

Méně kalorií

Omezení pití může vést i k úbytku hmotnosti, protože alkohol obsahuje kalorie, ale málo živin. Kromě obav z kil navíc je alkohol také známým karcinogenem a potlačuje náš imunitní systém. Když se rozhodnete alkohol vynechat úplně, mohou se vám vyhnout například vleklá nachlazení a vaše tělo si zkrátka s onemocněním poradí lépe.

Jak si naplánovat „nepití“?

Zamyslete se, zda chcete pití pouze omezit, nebo úplně vypustit. Pokud víte, že se ve vaší rodině alkohol hojně nabízí, nacvičte si, jak odmítnete dotěrné strýčky. Nikomu nedlužíte vysvětlení, ale někdy dokáže i pouhá „internetová výzva“ umlčet neodbytné vyptávače. Vymyslete si také, co budete pít – málokdo vydrží celý večer o vodě nebo cole. Skvělé je, pokud můžete nepít společně s někým dalším, a buďte připravení odejít ve chvíli, kdy vám nebude situace vyhovovat – například když okolo začne být až příliš veselo.

Stanovte si cíle pro dny, kdy pít chcete – a ujistěte se, že doplňujete dostatek tekutin mimo alko drinky. Vyhněte se věcem, které mohou vyvolat větší chuť k pití, stanovte si rozpočet a vytvořte si plán, jak budete postupovat, pokud budete mít chuť pít víc. Pojedete například domů, nebo zavoláte oné kamarádce ve 4 ráno? Pokud zjistíte, že nedokážete své cíle s pitím dodržet, vyzkoušejte nepít vůbec. Můžete zjistit, že je to jednodušší než se brzdit, když už jednou chytnete slinu. Jestliže máte pocit, že nad alkoholem nemáte kontrolu, nenadávejte si za to – pití pod kontrolou nemá spousta lidí. Po Vánocích se klidně svěřte své lékařce či lékaři, váže je totiž lékařské tajemství, a navíc vám dokážou dobře poradit.