Jak si vysedět mindfulness

...

... Zdroj: Milan Popovic on Unsplash

Irena Sládečková
Seberozvoj

Celebrity i koučové popisují, jak díky meditaci nacházejí cestu k lepšímu zdraví, jak jim to pomáhá s kariérou, stárnutím i s láskou. Svatá trojice „jíst, meditovat a milovat“ se dnes zdá jako obecně platný a zároveň chytře znějící návod na šťastný život. Zdravá strava a sebeláska mají jasné benefity, jak je to ale s meditací?

Vždycky, když slyším v podcastu radu, že bych měla meditovat, mám chuť se střelit do nohy,“ prohlásila nedávno moje pětatřicetiletá kamarádka, a tak v jednoduché větě shrnula, jak se z této činnosti stala nová univerzální rada na cokoli. Meditace je velmi široký pojem, vejde se pod něj řada technik, které mají kořeny jak ve východních kulturách, tak v křesťanství či judaismu. Jde o způsob práce s myslí, ale nikoli o návod na myšlení.

Poslechněte si článek v audioverzi:

Jednou z nejpopulárnějších meditací je v současné době mindfulness neboli všímavost, které jsem částečně podlehla i já. Během posledních deseti let jsem absolvovala kurzy i retreaty, snažím se o pravidelnou praxi (samozřejmě jsou různá „období“) a stejně jako malý Mikuláš v knížce o jeho patáliích zasluhuji většinou pochvalu spíše za kvantitu než kvalitu. Zároveň ale vím, že některé nástroje nebo techniky mindfulness mi dělají v životě fakt dobře. Občas stačí si uvědomit prostý fakt, že pokud se bojím nějaké věci, která by mohla nastat, znamená to, že se teď mám vlastně dobře, tak proč si takovou chvíli kazit. Nebo že většinu situací v životě člověk zvládne, pokud bude vnímat přesně to, co se v danou chvíli odehrává.

Všímavé patálie

Právě této hluboké všímavosti mindfulness učí. Umění věnovat pozornost danému okamžiku bez hodnocení či posuzování. Vnímat, co je tady a teď, co cítím, co se děje, co nám říkají lidé v okolí. Nepřehrávat si v hlavě žádný katastrofický scénář, nemyslet u procházky s dětmi na to, co budeme večer vařit.

MBSR

CO JE MBSR
MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) je osmitýdenní kurz zaměřený na snižování stresu. U jeho zrodu stála jednoduchá myšlenka profesora medicíny Jona Kabat-Zinna: Proč nezkusit udělat z meditace něco tak samozřejmého, aby mohla oslovit kohokoli? A proč to neudělat v nemocnici, kde právě pracuji? Tak vznikla praxe založená na propojení mindfulness s kognitivně-behaviorální psychologií. Původně pomáhala pacientům zvládat chronickou bolest a psychosomatické obtíže, později se zjistilo, že kurz může nabídnout zlepšení života milionům lidí.