Existuje v moderní době pravá láska? Seznamky a dohazovačky nám ji nezaručí

Dakota Johnson v roli dohazovačky ve filmu Dokonalá shoda (premiéra 14. 8. 2025)

Dakota Johnson v roli dohazovačky ve filmu Dokonalá shoda (premiéra 14. 8. 2025) Zdroj: Se svolením Falcon

Moderní vztahy
Diskuze (0)

Že láska není tím, čím se zdá být, vám neřeknou jen ti, kdo se v ní zklamali. Třeba podle neurovědců se dá definovat „jen“ jako nadbytek dopaminu, norepinefrinu a serotoninu. A kdybychom se zeptali třeba historiček, dozvěděli bychom se nejspíš, že jde o moderní výmysl. Dá se ještě najít vztah na celý život?

Kdybychom z rovnice pro randění a manželství vyškrtli právě lásku, zůstaly by nám jako motivace pro navazování vztahů sociální normy, ekonomické důvody nebo náboženská přesvědčení. Svou roli hraje také touha po bezpečí a společnosti toho druhého. Chceme tvořit tým, navzájem se podporovat a vybudovat si stabilní život. Zkrátka mít se o koho opřít. Taková kritéria by víceméně fungovala i v jiných kulturách.

Úsměvné ale je, že některé tyto důvody bychom si mohli vyjmenovat i v případě, že bychom se zamýšleli nad tím, proč do seznamování (nebo do ženění či vdávání) nejít. Přece si nenecháme společností a církví diktovat, jak máme žít a kdy se usadit. Život ve dvou může být pro některé dokonce finančně nevýhodný, a to se nebavíme čistě o nákladech na svatbu. Takový pohled už je ale formován specificky naší kulturou, která – byť Česko leží mezi Východem a Západem – je velmi svobodomyslná. A čím větší svobodu máme, tím spíše se bez lásky ve vztahové rovnici neobejdeme.

Představa, že bychom se rozhodovali čistě racionálně a pak doufali, že se do sebe časem zamilujeme, může být děsivá. Připomíná to dávné doby, kdy se manželství dojednávala mezi rodinami s řádným finančním vyrovnáním a lidé pomalu chřadli z nedostatku citu. Raději se v rychlé době vrháme do expresního online seznamování, kde si partnera hledáme podobně jako večeři, když se nám nechce vařit.

Nekonečný výběr

Pokud se rozhodneme hledat lásku online, mnohé stránky a aplikace nám budou slibovat první poslední. Ty nejnovější vědecké postupy nebo tajné statistické výpočty, které nám zaručí nalezení někoho, kdo nás dokonale doplní. A samozřejmě slíbí i větší spokojenost, pokud si zaplatíme prémiové služby. Přesto ale přesná data o úspěšnosti online seznamovacích služeb neexistují.

Kdyby tyto společnosti zjišťovaly a zveřejňovaly statistiky o tom, kolik lidí si u nich najde vztah, byl by to jednak finanční výdaj navíc, jednak by je to nejspíše neukazovalo v tom nejlepším světle. Nedávno se také na sociálních sítích šířila infografika, podle které měl muž na jedné aplikaci „swipovat“ (to znamená potvrzovat svůj zájem přejetím prstem) 2milionkrát, aby si po pěti letech zvládl domluvit jedno rande. Což tedy, ruku na srdce, špatné světlo nevrhá tak docela na seznamovací aplikace jako takové.

Podle informací Pew Research Center z roku 2023 se v USA setkalo se svým partnerem na seznamovací stránce nebo aplikaci pouze asi 10 % lidí, kteří byli ve vztahu nebo manželství. A studie z roku 2023 publikovaná v časopise Computers in Human Behavior uvádí, že lidé, kteří se seznamují prostřednictvím seznamovacích aplikací, jsou v manželství méně spokojení. Dotazníkový průzkum mezi 923 dospělými Američany ukázal, že pokud se páry setkaly offline, byli respondenti nejen spokojenější, ale popisovali své vztahy také jako stabilnější.

Nemusíme být zrovna vědci, abychom zvládli vydedukovat, že v prostředí nekonečného výběru snadno podlehneme představě, že za každým přejetím prstem čeká někdo ještě lepší a dokonalejší než náš aktuální partner. Jestli jsme se seznámili online a narazíme na první karambol, proč neswipovat dál? Mohl by být odpovědí na online přesycení a únavu právě návrat až někam do těch starých dob, kdy se chodilo za dohazovačkami?

Offline dohazovačky

Lidské dohazování existuje již po tisíciletí a kupříkladu v Asii nadále představuje důležitý prostředek k navázání vztahů. V posledních letech přesto prochází oživením i v západní kultuře. I když hezky moderně. Už se nescházejí celé rodiny, ale jednotlivci vyhledávají personalizované služby, které jdou nad rámec seznamkových algoritmů.

Uživatelé mají větší zájem o to, aby byly reflektovány jejich individuální preference a hodnoty. Kromě seznamovacích aplikací s lidskými kouči tak navštěvují i profesionální dohazovače. Přes dlouhou historii takového řemesla toho ale o zprostředkovatelích výběru partnera víme poněkud málo. Nezkrášlený pohled do zákulisí profesionálního párování tak přináší překvapivě například jeden letošní romantický film, což je žánr, od kterého bychom čekali spíše přehnané, falešné představy o lásce a naprosto nerealistické standardy.

Jeho režisérkou je ale Celine Song, kanadská filmařka s korejským původem, která se zapsala spíše snahou o dekonstrukci romantického žánru než laciným podbízením. Zajímavostí navíc je, že sama režisérka jako dohazovačka před lety pracovala. „Mám pocit, že jsem se za těch šest měsíců naučila o lidech víc než kdy jindy,“ svěřila se. Ve filmu Dokonalá shoda (premiéra 14. 8. 2025) tyto znalosti zužitkovala a o tom, po čem toužíme, vypráví bez příkras. Cítila se totiž spíš jako burzovní obchodnice.

„Vlastně to nemělo nic společného s tím, koho chcete mít po svém boku do konce života. Způsob, jakým lidé popisovali vhodného partnera, se rovnal tomu, jako by mluvili o autě nebo domě, které si chtějí koupit. Jejich vyjadřování bylo úplně stejné. Strašně mě zarazila ta nesourodost,“ vysvětlila Song. A proto i její hrdinka, kterou ztvárňuje Dakota Johnson, na tu pravou lásku tak docela nevěří.

Ať už si i vy představujete párování čistě jako transakci, nebo chcete v partnerovi najít spřízněnou duši, nikdy to nebude zadarmo. A nemyslíme tím pouze finanční stránku věci. Pokud skutečně hledáte trvalý vztah a rozhodnete se ho budovat ať už na citu, nebo racionalitě, nikdy vám nemůže fungovat, když na něm nebudete chtít pracovat. Žádná aplikace, dohazovačka ani dva miliony swipů vám nepřinesou tu pravou lásku. Od její definice jste tu vy sami a váš potenciální protějšek.

Začít diskuzi