Za růst estetických zákroků u žen nejspíš mohou i seznamovací aplikace

...

... Zdroj: Sam Moghadam on Unsplash

Společnost

Stovky milionů lidí po celém světě hledají lásku, romanci nebo sex na jednu noc přes seznamovací aplikace. Ty ale podněcují posedlost kosmetickou chirurgií, jak naznačil letošní průzkum.

Psychologický průzkum vědeckého týmu z Univerzity Jižní Austrálie ukazuje, že uživatelky seznamovacích aplikací mění svůj vzhled nejen digitálními retušemi, ale také podstupují kosmetické zákroky mnohem častěji než ženy, které na seznamovacích aplikacích neloví.

Důraz na vzhled, zejména u aplikací založených na swajpování (přejetí prstem), některé ženy podněcuje k tomu, aby sáhly po dermálních výplních a botoxu. Průzkumu se zúčastnilo 308 australských žen ve věku 18 až 72 let.

Psycholožka Naomi Burkhardt, která vedla studii publikovanou v Computers in Human Behaviour, uvedla, že i když rostoucí popularita aplikací jako je Tinder, snížila stigma hledání lásky přes internet, má to své nevýhody. Povaha seznamovacích aplikací s profily založených na fotografiích, totiž vytváří značný tlak na uživatele, aby se prezentovali v idealizované vizuální podobě.

Téměř polovina z respondentek v posledních dvou letech používala seznamovací aplikaci a každá pátá uvedla, že podstoupila alespoň jednu kosmetickou proceduru. Ženy, které používaly seznamovací aplikace, měly výrazně pozitivnější vztah k estetické chirurgii ve srovnání s ženami, které je neužívaly. Zároveň ty ženy, které si někdy upravovaly vzhled digitálně (jako filtry či retuší), také častěji zvažovaly kosmetické procedury.

Nejen plastika

Již dříve se různé studie zabývaly souvislostmi mezi používáním sociálních médií obecně a zvýšenou tolerancí kosmetické chirurgie, ale existuje jen málo údajů, které by zkoumaly konkrétně seznamovací aplikace.

Spoluautorka Lauren Conboy navrhuje několik intervencí k řešení psychologických dopadů seznamovacích aplikací, včetně začlenění funkcí, které podporují autenticitu: „Mohlo by se zvážit zavedení více algoritmů pro párování založených na osobnosti, které by snížily důraz na fyzický vzhled.“ Dalším příkladem by mohly být intervence pro podporu sebehodnoty již zabudované v aplikaci.

Kromě tlaků na zlepšení fyzického vzhledu mohou být seznamovací aplikace také částečně zodpovědné za nárůst celkové tělesné nespokojenosti, poruch příjmu potravy, úzkosti a špatného sebevědomí u žen.

Online seznamování je stále populárnější, přičemž seznamovací web eHarmony předpovídá, že do roku 2040 bude více než 70 % vztahů začínat online. Spoluautor průzkumu John Mingoia, online lektor psychologie, říká, že tyto aplikace mohou vytvářet zdravější prostředí seznamování bez tlaku na nereálné standardy krásy: „Doufáme, že tento průzkum pomůže vést budoucí studie ke zlepšení autenticity aplikací a také k lepší identifikaci motivací žen, které navštíví kliniky, aby změnily svůj vzhled.“