Proč se lidé bojí klaunů? Za coulrofobií může stát trauma i filmy
Fobie z klaunů se řadí mezi takzvané specifické fobie, pocity strachu, úzkosti nebo panické stavy může vyvolat nejen setkání s reálným klaunem, ale také pohled na jejich zobrazení ve filmu nebo na obrázku. Proč coulrofobie vzniká a lze se jí zbavit?
Co je coulrofobie?
Coulrofobie, tedy strach z klaunů, se může projevovat jak u dětí, tak u dospělých. Lidé trpící touto fobií často reagují přehnaným a iracionálním způsobem při setkání s klauny nebo jejich zobrazením.
Pojem coulrofobie je relativně nový, poprvé se objevil koncem 90. let. Kořen slova "koulro" pochází z řečtiny a označuje chodce na chůdách, což bylo jedno z prvních klaunských vystoupení. Do většího povědomí se tento druh fobie dostal po uvedení filmů jako „To“ nebo „Joker“.
Lidem na klaunech mohou vadit různé věci. Děsivé jim může připadat výrazné líčení, které maskuje emoce, ty pak nejsou z tváře čitelné. Dalším faktorem může být nepředvídatelné a úskočné chování.
Projevy fobie z klaunů
- Zrychlené dýchání a tep
- Intenzivní pocit hrůzy a pláč
- Úzkosti nebo panická ataka
- Bledost a nadměrné pocení
- Nevolnost nebo třes
Co vyvolává coulrofobii?
Tento strach může být natolik silný, že se lidé s touto fobií cíleně vyhýbají jakýmkoliv situacím, kde by na klauny mohli narazit. Riziko pro ně představují například:
- Dětské narozeninové oslavy
- Halloween
- Cirkusy
- Rychlá občerstvení nebo obchody, které používají klauny jako maskoty
- Filmy, televizní pořady, reklamy a billboardy
Příčiny fobie z klaunů
Coulrofobie může postihnout lidi všech věkových kategorií a pohlaví, často se ale objevuje už u dětí kolem třetího roku věku. Riziko vzniku této fobie je vyšší u lidí, kteří trpí jinými úzkostnými poruchami nebo fobiemi. Ohroženější skupinou jsou také lidé, kteří si z minulosti nesou jistou formu traumatu ze setkání s klaunem nebo byli v nízkém věku vystavení nevhodným filmům, kde figuroval klaun v negativní roli.
Jak se zbavit fobie z klaunů?
Pro coulrofobii neexistuje specifická léčba. Pokud fobie výrazně narušuje kvalitu života, může pomoci expoziční terapie. Tato forma terapie postupně a opakovaně vystavuje pacienta obrazům nebo situacím, které vyvolávají strach a snaží se zmírňovat pocity úzkosti a strachu.
Expoziční terapii lze kombinovat s kognitivně-behaviorální terapií (KBT), která pomáhá změnit způsob vnímání a reakce na nepříjemné situace. V některých případech mohou lékaři předepsat krátkodobé užívání léků na snížení úzkosti.