Strach z dlouhých slov: Skutečně někoho děsí nekonečné shluky písmen?
Pro většinu lidí jsou dlouhá slova jen neškodným jazykovým cvičením. Raritně může být ale čtení či vyslovování dlouhých slov spojené s úzkostí. Jak s tímto strachem pracovat a proč ho řešit s odborníky?
Jak se jmenuje strach z dlouhých slov?
Strach z dlouhých slov se označuje jako hipopotomonstroseskvipedaliofobie. V odborných knihách ale tento termín nenajdete, nejde totiž o uznanou samostatnou poruchu.
Přesto někteří z nás mohou mít s dlouhými slovy problém. Zvláště pak ti, kteří trpí například dyslexií, logopedickou vadou nebo sociální fobií. Obavy z dlouhých slov tedy nepramení se shluku písmen, ale spíše z řečníkových obav.
Jak se pozná fobie?
Projevy fobie jsou velmi individuální, zpravidla se vyskytuje:
- nadměrné pocení
- závratě, nevolnost
- panické stavy
- zrychlený tep
Jak se léčí fobie z dlouhých slov?
V první řadě je potřeba odhalit příčinu a podle toho se pak postavit k terapii jako takové. Pokud je příčinou obav logopedická vada, je namístě absolvovat vyšetření u klinického logopeda. Ten posoudí, zda a jak lze vadu řeči odstranit.
Pokud za strachem stojí sociální fobie a obavy se vyskytují jen v případě, kdy je potřeba dlouhé slovo vyslovit před publikem, je vhodné vyšetření podstoupit u psychologa nebo psychiatra.
Odbornou pomoc nezanedbávejte ani u těch nejbizarnějších strachů a obav. Často za nimi může stát zcela racionální a řešitelný problém, stejně jako je tomu u takzvané hipopotomonstroseskvipedaliofobie.