Ztráta času, nebo denní vzpruha? Které ranní rituály vám pomohou s náladou i energií

...

... Zdroj: Sab Qadeer on Unsplash

Seberozvoj

Ztráta času, nebo denní vzpruha? Jak kdy. Záleží jen na tom, jaké rituály pro ulehčení rozjezdu v novém dni zvolíme.

Málokdo dokáže vyskočit z postele po prvním zazvonění budíku a okamžitě začít fungovat. Ranní vstávání je utrpením pro většinu z nás, často se ale osvědčují ranní rituály a návyky, které nám mohou ulehčit celý následující den. Jak s nimi začít a jak poznat ty, které mohou spíš uškodit.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Rána jsou pro mnohé náročná a vstát z postele je častokrát hodně složitá disciplína, proto jsou ranní rituály dobrou technikou, která umí naši psychiku nastartovat, abychom se mohli dobře připravit na další den, a potom během něj také fungovat. Rituály umí člověka posunout k pozitivnímu myšlení, vyvolat pocit klidu, bezpečí a spokojenosti. „Vytvoření a dodržování ranních rituálů nám pomáhá k dobrému startu i ve dnech, o kterých víme, že budou z různých důvodů náročnější. Díky rituálům si umíme uchovat svoji odolnost, zmírnit dopad stresu a strachu z toho, co máme před sebou,“ vysvětluje Mgr. Eva Mikulášková, psychoterapeutka působící na online psychoterapeutické platformě Hedepy.

Denní jistota

Ranní rituály mohou ovlivňovat produktivitu a motivaci během dne. Když jste se dobře vyspali, jste odpočatí. Tím pádem v daný den dokážete udělat i nějaké činnosti navíc. A tak to je i s ranní rutinou. Dodržujete-li rituály, které jste si vytvořili na míru sami pro sebe, odcházíte do víru života s větším vnitřním klidem a sebevědomím. Jelikož se život nedá naplánovat, stává se, že se v průběhu dne předpokládané události změní. Právě proto se podle terapeutky můžete myšlenkami vrátit do příjemných chvil prožitých zrána. Obnovení ranního pocitu vás pak zase dokáže posunout tam, kde potřebujete být, a motivovat vás k činnostem, které potřebujete či chcete udělat.

Začlenění ranních rituálů do každodenního života může mít zásadní vliv na vaše fyzické a duševní zdraví. Experimentujte s různými aktivitami a najděte ty, které vám nejlépe vyhovují a které vám přinášejí největší prospěch. S pravidelnou praxí mohou tyto ranní rituály posílit váš osobní rozvoj a vést k silnějšímu pocitu naplnění. „Vytvořte si rituály, o nichž víte, že na ně budete mít prostor a čas. Nejdůležitější je jejich pravidelnost. Na začátku to může být pro nás obtížnější, ale každý začátek vyžaduje nějakou snahu a disciplinovanost. Právě proto, pokud jsme se rozhodli do svého života ranní rituály zahrnout, je třeba, abychom z nich udělali opravdu věrné společníky i ve dnech, kdy je únava a lenost v převaze,“ radí terapeutka.

5 startovacích rituálů

Jestli s rituály začínáte, není nutné to přehánět. Přemotivovanost by mohla vést k tomu, že vám rituály zaberou příliš mnoho času, což vám způsobí stres a kýžený efekt se nedostaví. Začněte proto s pěti jednoduchými zvyky, které vám zaberou maximálně půl hodiny.

Nešiďte se o vodu. Hned po probuzení dopřejte svému tělu start v podobě sklenice vody, ideálně ne ledové, odražená nebo vlažná totiž podpoří metabolismus. Během noci tělo ztrácí tekutiny a hydratace je klíčová pro správné fungování organismu.

Pracujte s dechem. Zaměřte se na svůj dech a udělejte si krátké dechové cvičení. Stačí pár hlubokých nádechů a výdechů, abyste se zklidnili a získali jasné myšlení, což může pomoct snížit stres a zvýšit soustředěnost.

Protáhněte se jako kočka. Každé ráno si udělejte krátkou sérii protahovacích cviků, abyste probudili své svaly. Protažení pomůže snížit ranní ztuhlost a připraví vaše tělo na fyzickou aktivitu během dne.

Snídejte s rozmyslem. Jako základní palivo pro váš den si dopřejte vyváženou a zdravou snídani. Nechte své tělo naboostovat živinami, které potřebuje pro optimální výkon. Zvolte potraviny bohaté na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné produkty a vejce.

Chvilka s diářem. Zapište si své cíle a úkoly na daný den na papír nebo, pokud je to pro vás komfortnější, do mobilu, a zvažte, jakým způsobem je plánujete dosáhnout. Vizuální představování úspěšného průběhu dne může posílit váš pocit sebedůvěry a motivace.

Když rituály škodí

Ne vždy jsou ale ranní rituály prospěšné a někdy mohou dokonce škodit. Záleží především na vašem přístupu. Budete-li si rituály vytvářet a postupovat podle nich jen proto, že jste četli či slyšeli, že je dobré ráno pro sebe udělat něco zdraví prospěšného, žádný pozitivní dopad nečekejte. Dostaví se spíše negativní pocity, protože vám bude chybět radost a požitek z činnosti. Na škodu mohou být i v případě, že si jich vytvoříte několik najednou a přitom jste časově omezeni, jednoduše nestíháte. Proto i tady platí, že méně je někdy více.

Pokud si tedy ranní rituály vytvoříte, jděte do toho s tím, že toužíte po změně, po péči o sebe. A jestliže už s nimi jednou začnete, měli byste se jich držet. Jejich přerušení nebo časté nedodržování na vás totiž také může mít negativní dopad. „Jelikož jste si ranní rutinu vytvořili, abyste si uměli nastartovat a zpříjemnit den, který máte před sebou, jejich ukončením ztratíte pocity, které jste v sobě pěstovali. Vrátíte se do období, ve kterém jste pociťovali, že vám něco chybí a můžete v sobě vyvolat pocit nejistoty z toho, v čem jste se zase ocitli,“ uzavírá Eva Mikulášková.

Rituály coby zlozvyky

Možná už nějaké ranní rituály provozujete, aniž byste si to uvědomovali. Ne každý ranní rituál ale musí být správný, naopak. Existují návyky, kterým byste se po ránu měli vyhnout:

Posouvání budíku – málokdo umí vyskočit z postele po prvním zazvonění budíku, existují ale i „chroničtí posouvači“, kteří jsou schopni oddalovat budík klidně hodinu. Pravdou je, že na tak krátkou chvíli mezi jeho otravnými signály se vám nepodaří dostat se do regenerovaného stavu, takže vám je tento zlozvyk k ničemu.

Zatažené žaluzie – po ránu není dobré nechávat dlouho zatažené závěsy či žaluzie. Jedna z prvních věcí, kterou byste měli udělat, když se probudíte, je pustit do místnosti denní světlo. Vystavení se přirozenému světlu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se ráno probudit, organismus tak dostane signál, že by měl přestat spát.

Zapínání telefonu – sociální média a zprávy mohou u mnoha lidí vyvolávat úzkost. Když ihned po probuzení sáhnete po mobilu a projíždíte internet, automaticky dopouštíte, aby vám dění zachycené ve virtuálním světě ovlivnilo náladu. Proto si dejte načas a místo scrollování na mobilu meditujte, anebo si v klidu vypijte šálek čaje.

Povalování v posteli – ranní lenošení je lákavé a po probuzení se chce hned z postele málokomu. Jenže bezcílné ležení nepřináší žádný užitek a než cokoli jiného vás spíš utlumí. Zkuste momenty, kdy otevřete oči, využít efektivnější, dobře funguje krátký strečink vleže.

Dlouhá sprcha – ranní sprcha slouží především k osvěžení, proto by měla být rychlá a pokud možno studená, stačí samozřejmě i vlažná, kdo není otužilý, mohl by organismu přivodit šok, a to je zbytečný stres. Horká a dlouhá sprcha v každém případě zdrží váš ranní harmonogram, ale pravděpodobně vás i zvláční, a tedy i unaví.

"Článek vyšel v časopise Moje psychologie 4/24"