Mluví stále a hlavně o sobě: Jak zvládat konverzační narcisty
Máte ve svém okolí někoho, kdo každý rozhovor stočí na sebe, neustále mluví a málokdy dá prostor ostatním? Pak jste možná narazili na konverzačního narcistu. Tito lidé mohou být zábavní a charismatičtí, ale časem jejich jednostranná komunikace vyčerpává. Jak tedy takovou situaci zvládnout slušně a efektivně, aniž byste narušili vztahy?
„Tak co, ještě hraje Tadeáš florbal? Náš Viktor jo a musím ti říct, že…“ „Vy jste byli letos v Itálii? Tam to neznám, my byli ve Francii a tam to bylo super, hlavně…“ „To je blbý, že ti umřel pes, když mi umřela kočka, to bylo opravdu těžké…“ Připomíná vám to něco, nebo spíš někoho? Chová se takhle při rozhovorech někdo ve vašem okolí? Pak máte pravděpodobně čest takzvaným konverzačním narcisem. Jde o člověka, který opanuje jakýkoliv rozhovor. Ať se týká v podstatě čehokoliv, bude to on, kdo bude mluvit a bude mluvit zpravidla o sobě, o svých známých či názorech. Nebude poslouchat, nebude se o vás zajímat.
Jaké jsou znaky konverzačního narcise
Neustále převádí téma k sobě. Jakoukoli konverzaci na své vlastní zkušenosti, pocity nebo problémy, bez ohledu na to, o čem jste původně mluvili vy.
Přerušuje vás, aby mohl mluvit. Tento člověk vás často nenechá dokončit myšlenku, protože má potřebu vyjádřit své názory a zážitky dřív, než vůbec dokončíte větu. Když třeba řeknete „Včera jsem měl velmi náročný den v práci, protože...“, skočí vám do řeči se slovy: „No, to mi povídej! Můj den byl taky hrozný, vlastně poslední týdny jsou fakt šílené!“
Nedává prostor pro hlubší diskusi o vašem tématu
I když náhodou naváže na to, co říkáte, rychle mění směr konverzace zpět k sobě nebo vás ignoruje, jakmile dokončíte svou myšlenku.
Neposlouchá a nezajímá se o vaše názory a pocity i když vyprávíte o něčem důležitém, konverzační narcis jen předstírá zájem, nebo se snaží rychle přeskočit na něco, co se týká jeho. Když řeknete: „Poslední dobou se cítím opravdu unavený a přemýšlím, že bych měl navštívit lékaře,“ konverzační narcis odpoví: „Hmm, to je smůla. Ale víš co, já jsem nedávno začal běhat a cítím se skvěle! Měl bys to taky zkusit.“
Otázky často klade jen proto, aby na ně mohl odpovědět sám, rozhodně od něj nečekejte empatii.
Nadměrně se chválí
Konverzační narcista má potřebu se neustále vychvalovat a zdůrazňovat, jak skvělý je. Vytváří tím dojem, že jeho život je zajímavější nebo úspěšnější než ostatních. Pokud ho někdo kritizuje nebo mu dá zpětnou vazbu, konverzační narcis ji obvykle ignoruje, zlehčuje nebo dokonce odmítá. Často reaguje defenzivně. Kdybyste mu řekli: „Myslím, že bys mohl více naslouchat, občas mám pocit, že mě přerušuješ,“ nejspíš odpoví: „Já? Přerušuju? To určitě ne! Jen se doptávám, asi se nevyjadřuješ dost jasně.“
Nepamatuje si, co jste mu říkali
Konverzační narcista si nebude pamatovat, co jste mu říkali minule o sobě, o svých pocitech nebo o tom, co prožíváte.
Poznáváte někoho z vašeho okolí? Ale co s tím, že? Pokud je to kamarád nebo kamarádka, můžete si nastavit, jak často se chcete vídat. Co když je to ale váš nadřízený nebo někdo z rodiny? Jak takového narcistu slušně přerušit, abyste zůstali diplomatičtí, ale zároveň měli také prostor pro sebe?
Nebojte se vrátit
Nebojte se vrátit rozhovor k původnímu tématu. Pokud hovoříte s nadřízeným, můžete použít například: „To zní zajímavě, ale rád bych se vrátil k tomu, co jsme probírali – konkrétně k termínu pro další krok.“ Nebo: „To je skvělý příklad! Myslíte, že něco podobného bychom mohli uplatnit v tomto projektu?“ „Moc rád bych o tom slyšel více, ale v tuto chvíli máme jen 10 minut na to, abychom prošli hlavní body naší schůzky.“
Přerušte ho s respektem
Pokud musíte někoho přímo přerušit, učiňte to s respektem. Použijte fráze, které ukazují uznání jeho slov, ale zároveň signalizují potřebu změny směru rozhovoru. „Omlouvám se, že přerušuji, opravdu oceňuji váš názor. Jen bych rád upřesnil, jaký je další krok z mé strany.“
Slušné ukončení rozhovoru
Pokud se rozhovor stává příliš dlouhým a odbočujícím, můžete jej zdvořile uzavřít, aniž byste působili neuctivě. Stačí vyjádřit zájem, ale zároveň signalizovat, že potřebujete přejít k další činnosti. “Děkuji za sdílení vaší zkušenosti, bylo to velmi poučné. Teď bych rád už začal pracovat na tomto úkolu, abychom mohli postupovat dál.“ „To jsou opravdu užitečné poznatky. Takže pokud to shrnu, potřebujeme se teď zaměřit na...“
Použijte humor
Pokud jste mezi přáteli či rodinou, můžete s humorem upozornit na to, že váš protějšek trochu odbočil od tématu a vrátit se zpět k vlastnímu tématu.
„Wow, ty máš vždycky tak skvělé příběhy! Ale než zapomenu, chtěl jsem ti ještě říct něco o tom, co se stalo mně…“ „Omlouvám se, že skáču do řeči pro změnu já tobě, ale taky bych se chtěl podělit o něco, co se mi stalo.“
Pokud máte někoho takového v okolií, klíčem je nastavit jasné hranice a být přímý/á, ale zároveň udržovat klid a neútočný přístup. Zkuste nebrat jejich chování osobně, protože často pramení z jejich potřeby pozornosti. Zapojujte do rozhovorů i další lidi, aby konverzace byla vyváženější. A pokud vás jejich chování vyčerpává, zkuste omezit společné chvíle na minimum.