Ghostlighting: Fenomén manipulativního ducha

...

... Zdroj: Coline Hasle on Unsplash

Moderní vztahy

Vypadalo to na lásku jako z pohádky až do chvíle, kdy zmizel jako pára nad hrncem a týdny o sobě nedal vědět. A pak se zase objevil s nevinným výrazem, který se změnil v překvapený, když slyšel výčitky. Rychle ale vysvětlil, že jeho chování je vlastně vaše chyba. Zní vám to povědomě? Možná jste obětí ghostlightingu!

Víš, co je ghostlighting?“ zeptala se mě nedávno kolegyně. Tento pojem jsem neznala, nicméně když mě zasvětila, uvědomila jsem si, že ač neznám odborný termín, zažila jsem přímo modelovou situaci. S Jiřím jsem se scházela víc než rok.

Předtím už jsme se poměrně dlouho znali a domluvili se, že náš vztah bude nezávazný. I když jsme měli společné přátele a známé, nikdo z nich o našich setkáních nevěděl. Poprvé se odmlčel po několika měsících a celé léto nereagoval na nic. Jelikož je tak trochu katastrofi cký typ a já jsem zase extrémně paranoidní, zkoušela jsem ho kontaktovat, protože se mi hlavou honily nejrůznější scénáře. Bez výsledku. Nakonec se ozval sám, jako by se nechumelilo. Když jsem se ptala, co to mělo znamenat, vypadal udiveně a vymlouval se na spoustu práce, nemocnou rodinu, prostě jak je to obvyklé.

Proč nebyl schopný napsat mi jedinou zprávu, nedokázal vysvětlit, své selhání si nejspíš neuvědomoval. Nechtěla jsem dělat rozruch, přece jen jsme se setkávali nezávazně. Navázali jsme tam, kde jsme skončili, o to víc mě ale překvapilo, když se stejná situace za pár měsíců opakovala. Společných známých jsem se ptát nemohla a po několika pokusech o komunikaci už jsem ani neměla náladu se snažit. Celé to vyšumělo doztracena a já se dodnes nedočkala vysvětlení.

Naštěstí nešlo o lásku, takže zlomené srdce se nekonalo, přesto jsem si připadala podvedená, postrádala jsem vysvětlení. Zjistila jsem ale, že zdaleka nejsem jediná, kdo si podobným zážitkem prošel. A vypadá to, že je nás stále víc.

Zase ten dvojí život

„S klasickým ghostingem jsem se setkala několikrát a přiznávám, že já sama jsem se taky párkrát odmlčela, když mi rande prostě nesedlo. Ghostlighting je ale jiná liga, i tak jsem ho zažila několikrát. Před časem jsem měla intenzivní randicí období a nápadníky jsem hledala především na Tinderu. Jednou jsme se s jedním mužem vídali pár týdnů, došlo i na sex, a najednou se po něm slehla zem. Neozýval se, nereagoval. Po nějaké době se zničehonic ozval a choval se, jako by se nic nestalo.

O vztazích s Honzou Vojtkem

Video placeholder
O čem se mlčí - Honza Vojtko odpovídá na vaše otázky • Videohub

Vzala jsem ho na milost, opět jsme se scházeli, a scénář končil stejně. Později jsem zjistila, že současně se mnou se vídal i s dalšími ženami a mně se ozval, když zrovna jiná neměla zájem. Překvapilo mě to, ale abych byla upřímná, já sama jsem se ze začátku stýkala s dalšími muži, ačkoli na intimnosti nikdy nedošlo. Asi proto jsem se z toho docela rychle oklepala,“ vypráví pětatřicetiletá Adéla. Není to ale její jediný negativní zážitek.

„Když jsem se s ghostlightingem setkala naposledy, byla situace o dost horší. S Petrem jsme se scházeli rok a půl a situací, kdy se úplně vytratil, jsem s ním zažila víc. Jenže v tomhle případě jsem se opravdu zamilovala, takže jsem jeho nejrůznější výmluvy, omluvy i tvrzení, že si to vymýšlím, přecházela. Mělo mi možná být divné, že se nescházíme téměř s žádnými jeho přáteli nebo rodinou, ale v oparu zamilovanosti jsem to prostě nevnímala. Nakonec mě čekalo tvrdé přistání. Dozvěděla jsem se totiž, že člověk, kterého jsem i přes jeho úlety považovala za životní lásku, vede dva životy. V tom druhém má manželku a děti. Nakonec jsem to byla já, kdo zpřetrhal kontakty. Na randění jsem nadlouho zanevřela a dodnes bojuji s nedůvěrou k mužům,“ přiznává Adéla.

Proč je to tak lákavé

Existují silné důvody, proč je ghostlighting pro některé lidi tak lákavý. Když se vztah začne vyvíjet způsobem, se kterým si nevědí rady, mohou z něj jednoduše zmizet a nemusejí nic řešit. Pokud v daném vztahu z nějakého důvodu chtějí pokračovat, ale jsou zbabělí, nejsou připravení čelit realitě, díky ghostlightingu přehodí zodpovědnost a těžký pocit viny na toho druhého. Už jste někdy slyšela věty typu: „Odešel jsem, protože jsi měla pořád nějaký problém. Já jsem to chtěl řešit, ale s tebou se to nedalo, tak jsem musel odejít!“ Ano, i o tom je ghostlighting.

„Tato manipulativní technika bude častější u lidí s určitými osobnostními rysy. Ghostlighting umožňuje násilnou kontrolu nad situací a dopřává aktérovi příjemnou iluzi, ve které nenese žádnou vinu. Proto bych odhadoval, že se ke ghostlightingu budou častěji uchylovat lidé s nižším sebevědomím, kterým chybí pocit, že mají svůj život ve svých rukou. Dále takový člověk zřejmě v tu chvíli nemá odhodlání postavit se pravdě čelem a neunese pocit viny. Takže drsně řečeno, je to tak trochu srab, který chce mít situaci pod kontrolou i za cenu, že tím ublíží někomu jinému,“ vysvětluje Vojtěch Kukla, psychoterapeut působící na psychoterapeutické platformě Hedepy.

Jak poznat, že jsem oběť

Základní problém? Oběť často neregistruje, že se stala cílem manipulátora, reagovat na ghostlighting tedy nemusí být jednoduché. Jakmile ale přijmete realitu takovou, jaká doopravdy je, můžete vůči manipulátorovi zaujmout racionální obranný postoj. „Nic si nenamlouvejte, neobhajujte ghostlightera a uvědomte si, že jste manipulováni, byť třeba nevědomky. Následně to musíte být vy, kdo nastaví zdravou hranici a přeruší kontakt – ghostlighter to udělá jen naoko, ale následně kontakt obnoví a bludné kolo manipulace běží dál. Proto musíte vy sebrat odvahu, kontakt přerušit a udržet ‚rádiový klid‘,“ radí psychoterapeut.

Ghostlighting je, když...

Pojem ghostlighting je v podstatě spojení dvou toxických vztahových modelů chování – ghostingu a gaslightingu. Zatímco v rámci ghostingu protějšek zničehonic utne jakoukoli komunikaci i kontakt a zmizí jako duch (ghost = duch), v případě gaslightingu se jedná o formu psychické manipulace, kdy se ve vás snaží zasít pochybnosti, takže začnete zpochybňovat vlastní paměť, vnímání reality a svůj zdravý rozum. Pokud se tyto dva fenomény spojí, dojde k opakovanému ghostingu, kdy člověk z vašeho života beze stopy zmizí víckrát a po návratu se místo vysvětlení snaží hodit odpovědnost na vás.

Tím celá záležitost ovšem zdaleka nekončí. Přestože šlo o vaši iniciativu, je pochopitelné, že se budete cítit ublíženě, zraněně a zrazeně. Proto je potřeba pracovat na tom, jak se jako oběť s ghostlightingem vyrovnat. „Musíte pohlédnout pravdě do očí a smířit se s tím, že vám dříve milovaná osoba opakovaně ubližovala. Že kontakt s ní je pro vás zraňující, a že v něm nemůžete pokračovat. Musíte držet zmanipulované emoce na uzdě, řídit se racionálním rozumem. A ve vyrovnávání vám také určitě může pomoci kotva v realitě skrze někoho, s kým o tom budete mluvit. Jste-li obětí ghostlightingu, vaše vnímání je jako rozbitý kompas – někdy ukazuje správně a někdy úplně mimo. Proto potřebujete někoho, jehož kompas funguje,“ doporučuje psychoterapeut Vojtěch Kukla.

Nejde jen o lásku

Důležité je si uvědomit, že ghostlighting se netýká jen milostných vztahů. Může se totiž v různých formách vyskytnout i mezi přáteli, nebo dokonce na pracovišti, kde kolega začne přerušovat či komplikovat komunikaci a pak házet vinu na vás. V přátelství pak tento fenomén bývá ještě bolestivější. Právě přátelé jsou přece ti, za kým jdeme, když se nám děje něco špatného, když potřebujeme pomoci nebo se svěřit. Přátelé znají naše problémy i tajemství, a jejich ztráta nás mnohdy zasáhne víc než ztráta partnera.

Přesto však není zdravé v toxickém přátelství setrvávat jen kvůli strachu, že přijdeme o někoho velmi blízkého. Šanci na nápravu ale můžete dát vždy. „Pokud se vůči vám kamarád dopouští ghostlightingu, je to signál, že v tomto vztahu něco nefunguje. Pokuste se příteli sdělit, jak se v takových situacích cítíte. Vyslechněte si také, jak se v daném vztahu cítí on, a zeptejte se, co můžete udělat pro jeho zlepšení,“ doporučuje psychoterapeut Kukla. 

Článek vyšel v časopise Moje psychologie 10/23