Moje psychologie: S Jakubem-Markem Štěpánem o toxickém firemním prostředí

S Jakubem-Markem Štěpánem o toxickém firemním prostředí

S Jakubem-Markem Štěpánem o toxickém firemním prostředí Zdroj: Anry / CNC

Damien Dante
Irena Sládečková
Moje Psychologie

Třetinu života spíme, třetinu trávíme v práci, ta poslední zbývá na nás, rodinu a přátele. Ne každý si samozřejmě může dovolit jednoduše změnit zaměstnání, a to z mnoha důvodů: může být ve věku, kdy je trhu práce znevýhodněn, může žít v regionu, kde pracovních příležitostí v jeho oboru není tolik. Řada z nás si ale v zaměstnání nemusí nechat všechno líbit. Jak poznat toxickou firmu a kdy utéct?

Jak poznám, že jsem v práci v toxickém prostředí? „Myslím, že to každý pozná velice rychle," říká Jakub-Marek Štěpán z Institutu firemní kultury. Prvním ukazatelem je to, jak se člověk cítí být respektován. Personalisté rozlišují sedm základních atributů, které pomohou rozklíčovat, zda pracujete ve zdravé firmě, či ne. Jedním z nich je například to, jak moc můžete říci v zaměstnání svůj názor, například ten negativní.

„Existují firmy, kde šéfové říkají: Ale já každého vyzývám, ať se vyjadřuje svobodně, ale to nestačí. Prostředí důvěry je potřeba budovat i jinak,“ říká Štěpán. Čeho si ještě všímat a na co si v zaměstnání umět odpovědět?

Video placeholder
S Jakubem-Markem Štěpánem o toxickém firemním prostředí • Adam Bláha

Jaké „red flags“ sledovat při pohovoru, abyste se toxické firmě vyhnuli hned v počátcích? Jak mluvit s nadřízenými o nepříjemných věcech? Nejen to probere moderátor Damien Dante v dalším díle video podestu Moje psychologie. Pustit si ho můžete právě teď.

Pořad Moje psychologie vás provede fascinujícím světem lidské mysli a emocí. Podívejte se na všechny jeho díly. V tom prvním například moderátor Damien Dante rozebírá téma, o kterém se moc často nemluví - závislost na pornu. V dalším se s terapeutem Filipem Kahounem snaží dobrat toho, jak si nastavit balanc mezi prací a osobním životem, i když máme pocit, že to nejde.