Jak si efektivně zabalit na dovolenou? Vyzkoušejte virální metodu 3-3-3
Také vás přepadne panika pokaždé, když stojíte nad prázdným kufrem a máte si sbalit pár kousků na prodloužený víkend nebo nedejbože na týden či dva? Možná vám letos vytrhne trn z paty jedna zajímavá metoda, která na jaře ovládla Tik Tok.
Jestli něco z duše nenávidím, pak je to balení na dovolenou. Nemám problém sbalit si na jejím konci, sesbírat v hotelovém pokoji všechny ty nošené kousky rozvěšené na křeslech a židlích, objevit zapomenutá trika i plyšáky v bělostném povlečení či efektivně uspořádat vnitřek kufru celé rodině, abych doma rovnou věděla, co je čisté a co špinavé.
Článek si poslechněte v audioverzi:
Přináší mi to klid, protože pracuju s omezeným a jasně definovaným množstvím věcí, které jsme si předtím vědomě zvolili. Zato onen výběr mi působí čiré utrpení – zkrátka jako když vynásobíte každodenní nerozhodnost „co na sebe“ počtem dní, po které budete pryč, a umocníte ji úzkostí z neznámého prostředí. Jak máte vědět, co si budete chtít obléknout za tři dny?
Jak si sbalit 9 kousků?
Zatímco se sebou mívám problém, dceři jsem paradoxně schopná zabalit jakžtakž efektivně. Zkrátka vybírám praktické kousky, které ideálně unosí i navzájem – když si zamaže kalhoty, může je nahradit džínovou sukní. Nevědomky přitom využívám základní myšlenku metody, která se v posledních týdnech stala virální na TikToku. A ač nejde o nic nového, znovu už poněkolikáté nás přivádí k zamyšlení nad kapsulovým přístupem k šatníku. Autorství je připisováno Rachel Spencer, sympatické mladé ženě, která jednoho lednového rána natočila video o tom, jak lze z devíti kousků oblečení – 3 topů, 3 spodních dílů a 3 párů bot – vytvořit devatenáct různých outfitů.
Všechno už tu bylo. Nebo...?
Nejspíš namítnete, že to už tu přece bylo. Před lety jsme se zamilovali do představy, že štěstí se dá dosáhnout i skrze omezené množství věcí v šatníku. Trendem se stala například metoda, která s tou aktuální sdílí takřka totožný název – Project 333 Challenge. Spočívala v tom, že si ze šatníku vyberete pouze 33 kousků (včetně doplňků, bot a šperků), které pak nosíte a navzájem kombinujete po dobu tří měsíců. Stála za ní tehdy Courtney Carver, žena, která si minimalismus zvolila jako životní styl a jež svoji metodu překvapivě stále v nezměněné podobě propaguje na Instagramu. Jenže v roce 2024 všichni už tak nějak víme, že takto asketické výzvy tolik radosti nepřinášejí – zejména proto, že bývají poněkud odtržené od reality.
Na dovolené jsme ale od reality v podstatě odtrženi záměrně, protože s oblečením, které si zabalíme, si zkrátka musíme vystačit. A v takových situacích mohou naopak podobné výzvy velmi dobře fungovat. To ostatně potvrzuje i Rachel Spencer, která svou virální metodu vynalezla ve chvíli, kdy si potřebovala úsporně zabalit na výlet do Londýna. Byť se ji od té doby snaží všemožně rozvíjet i v intencích nápadů na nejrůznější capsule šatníky, právě představa omezujícího zavazadla je tou, která jí dává největší smysl.
Nemáte šaty? Dejte tam košili!
Na sociálních sítích pochopitelně vzbudila metoda Rachel Spencer zájem mnoha následovnic, které se snažily přijít s vlastním pojetím. Patří k nim například Linoya Friedman, zakladatelka oblíbené módní platformy What People Are Wearing, jež na sobě často aplikuje nápady, které vídá u jiných lidí – ať už při svých toulkách modními metropolemi, nebo zprostředkovaně na sociálních sítích. Ta vedle tří topů, spodních dílů a bot zařadila také tři různé doplňky, troje sluneční brýle a navrch koženou bundu.
Nutno říct, že podobná videa mají většinou rychlý klipovitý charakter. „Outfit one, outfit two, outfit three, outfit four…“ valí se na vás z displeje v rychlém sledu a vy ani nestíháte sledovat, co má vlastně dotyčná na sobě. Přesto si nelze nevšimnout, že někde po desátém outfitu už to začíná trochu skřípat a metoda vyžaduje jisté kreativní způsoby, jako například to, že si top obléknete obráceně, popřípadě že košili či delší sukni použijete jako mini šaty. Komu se takto experimentovat nechce, musí se spokojit s tím, že z devíti kousků vytvoří trochu omezenější plejádu outfitů.
Anebo si metodu ještě více „ochočit“. Proto mě osobně nejvíc oslovil článek autorky Martiny Carrión na webu zmíněné platformy What People Are Wearring, která skrze staré dobré produktové koláže ukazuje, jak lze nejrůznější kousky kombinovat. Jednoduše a názorně. A připomíná, že pokaždé nemusí jít o kombinaci 3-3-3, ale klidně 5-5-5 nebo 7-7-7. Ona sama si zvolila spíše metodu 5-3-3-3-3, byť ji tak explicitně nenazývá a trochu zastírá, že k bílé košili, černé oblekové vestě a šedivému kardiganu přihodila ještě dvě basic tílka. Nebo že ke třem párům bot přidala navrch tři různé kabelky. Na druhou stranu, s tímto šatníkem si umím představit trávit letní dovolenou. Tedy za předpokladu, že se bude odehrávat u moře, plavky (ideálně také troje) si sbalím zvlášť, a vše bude zalité sluncem.