Rozházený spánek i paměť, přejídání... Možná trpíte depresí, ale ignorujete ji
Že byste zrovna vy trpěli depresí? Přece se usmíváte, v práci vám to až na nějaké ty klasické zádrhely celkem šlape a vaše děti měly krásné vysvědčení. V poslední době se ale nepoznáváte.
Pokud nevíme o tom, že bychom se kdy setkali s depresí, nejspíš si ji představíme jako stav neustálého duševního utrpení, kvůli kterému se o sebe člověk nedokáže postarat. I to se samozřejmě může v případě klinické deprese stát. A když už se s nějakou duševní diagnózou setkáme alespoň ve filmu, většinou je zobrazena velmi zjednodušeně. Depresi tak můžeme vidět například jako sled několika scén, kdy je velmi smutná postava zavřená doma, má zatažené závěsy a možná si i přihne z láhve, dokud ji jiná postava nevysvobodí svou milou návštěvou, kyblíkem zmrzliny a promluvou do duše.
Ačkoli zjevný smutek nebo beznaděj můžeme rozeznat nejen ve filmu, ale i v osobních životech, jiné příznaky deprese mohou být méně jednoznačné. Někteří lidé tak mohou žít s depresí, aniž by si to uvědomovali. Pokud vás váš vnitřní kompas přivedl k tomuto článku a nyní přemýšlíte, zda vy nebo vaši blízcí žijete s depresí, musíme vás ujistit, že se vždycky můžete osobně zeptat svého obvodního lékaře či lékařky.
Žádný problém není dost malý na to, abyste se s ním nemohli svěřit odborníkům. Už samotné porovnávání, kdy vám vaše potíže připadají malicherné oproti lidem, co to mají objektivně horší, může značit, že se zbytečně přehlížíte. Nutno upozornit, že některé známky, které mohou indikovat depresi, mohou mít i docela jiné příčiny, např. v souvislosti s celkovou fyzickou kondicí, a proto byste si jich měli v každém případě všímat a své lékaře informovat.
Spánek
Spánek může být začarovaný kruh. Jeho nedostatek může přispívat k depresi a deprese následně může ztěžovat vaše usínání. Naopak i delší spánek, než je u vás obvyklé, může naznačovat depresi. Ať už jsou příčiny změn vašich spánkových rytmů jakékoli, potíže se spánkem nepřehlížejte. Tento výzkum například naznačuje souvislost mezi chronickým nedostkem spánku a depresí. Nenechte to tedy zajít daleko.
Chuť k jídlu
Podobně jako se spánkem může i příliš mnoho, nebo naopak málo jídla naznačovat depresi. Někdo může úplně ztratit chuť a jiný se zase jídlem utěšuje. I když změna stravovacích návyků nemusí znamenat pouze depresi, pokud se přejídáte, či naopak nemáte dostatek živin, může to negativně ovlivnit vaši energii a následně i náladu.
Únava
Únavu zažíváme celkem běžně, obzvláště pokud se dobře nenajíme a nevyspíme. Pokud je ale vaše únava horší než obvykle nebo přetrvává, můžete mít skrytou depresi. Některé výzkumy naznačují, že více než 90 % lidí s depresí zažívá právě únavu.
Soustředění
Problémy s pamětí a soustředěním jsou častým příznakem deprese. Pokud se častěji „zasekáváte“ nebo ztrácíte nit myšlenek, zpozorněte. Přehled z roku 2018 uvádí, že kognitivní dysfunkce je klíčovým aspektem závažné depresivní poruchy. Tyto obtíže mohou následně narušit vás pracovní a osobní život a ve výsledku možnou depresi zhoršovat.
Změna osobnosti
Občas se říká, že deprese je potlačený vztek. Mnoho lidí si ale nespojuje hněv a podrážděnost s depresí, přestože to nejsou zcela neobvyklé projevy tohoto onemocnění. Ano, někteří lidé se skrytou depresí mohou být tišší a uzavřenější, jiní jsou naopak rozzlobení. Důležité je všímat si změn od toho, jak se tito lidé projevovali dříve.
Ztráta zájmů
Americký Národní institut duševního zdraví uvádí ztrátu zájmu nebo potěšení z koníčků jako jeden z charakteristických příznaků deprese. Jestliže vás nenaplňují aktivity, které vás dříve bavily, zamyslete se, co nyní děláte místo nich. Pokud místo návštěvy kina s kamarádkou raději scrollujete dlouhé hodiny na mobilu, své duševní zdraví odsouváte na druhou kolej.
Libido
Kvůli únavě či ztrátě sebevědomí může být deprese spojena i s nízkou touhou a mírou uspokojení v intimní oblasti. Na druhou stranu mohou lidé se skrytou depresí používat tento typ uspokojení jako krátkodobou úlevu, podobně jako by použili alkohol nebo jídlo. Jakmile ale pozitivní stav odezní, mohou se cítit ještě hůře, a dostávají se tak do začarovaného kruhu, ve kterém se snaží vyhýbat špatné náladě špatnými návyky. Všímejte si proto změn i v této oblasti.
Sebemedikace
Americká asociace pro úzkost a depresi uvádí, že ve Spojených státech má přibližně každý pátý člověk s úzkostí nebo poruchou nálady také problémy s návykovými látkami. Pokud si jimi častěji ulevujete od starostí, z dlouhodobého hlediska si zcela jistě zaděláváte na depresi. Problémy s alkoholem a návykovými látkami totiž vaši náladu zhoršují jak krátkodobě, tak i v dlouhodobém horizontu.
Vnitřní dialog
Jste na sebe až moc přísní? A možná k tomu přispěl i tento článek. Nevyčítejte si, že se nedokážete ani pořádně vyspat a večery trávíte u televize. Mnoho lidí s depresí zažívá negativní vnitřní dialog, a ačkoli není mnoho výzkumů, které by popisovaly dlouhodobé účinky takto sebekritického myšlení, negativní vnitřní dialog může nepříznivě ovlivnit nejen vaši pohodu, ale i kognitivní funkce.