Feťáci lásky: Jak poznat, že jste závislí na zamilovanosti a potřebujete detox

Zdroj: Photo by Zhen H on Unsplash

Petra Stěhulová
Moderní vztahy

Závislost na lásce bolí. Ta neutišitelná touha být milován a opakovaně prožívat zklamání nebo odmítnutí, zoufalé emocionální vzlety a pády bývají drtivé. Cesta ven ale naštěstí existuje.

Kdo by nechtěl být zamilovaný? Motýli v břiše, pocit, že se člověk vznáší metr nad zemí, všechno je krásné, všechno je růžové. Lásku potřebujeme. Evolučně vznikla jako podpora rozmnožovacího chování a usnadnění kognitivního a sociálního učení. Láska, stejně jako milostná vášeň, je dobrá a zdravá, nepromění-li se v posedlost.

Pokud je láska opětovaná, bývá všechno v pořádku. Není nic špatného na tom, nechat se trochu unést a zapomenout chvilku na svět. Když se nám podaří najít stejně zamilovaný protějšek, bývají to jedny z nejkrásnějších chvil v životě. Samozřejmě můžeme debatovat o tom, jak moc společnost vyzdvihuje, nebo dokonce přeceňuje romantickou lásku. V západních společnostech je zamilovanost často považována za velmi hodnotný stav, možná až samotný smysl života. Tato představa je vyjádřena v ideálu „umírání pro lásku“. A to má svá rizika, včetně závislosti.

Ti, kdo trpí závislostí na lásce, mají neutuchající potřebu cítit se milováni. Jsou ochotni vynaložit mimořádné úsilí, aby lásku našli nebo se zalíbili svému partnerovi, i kdyby to mělo znamenat velké omezení jejich vlastních potřeb. Mezi příznaky závislosti na lásce patří zoufalství či neklid i při krátkodobém odloučení od partnera, přemrštěný zájem o nový vztah na úkor všeho ostatního, případně využívání vztahu k útěku před negativními pocity či situacemi.

„Závislost na lásce je nutkavá chronická touha po romantické lásce anebo snaha o získání pocitu bezpečí a hodnoty od druhé osoby. Během zamilovanosti věříme, že tuto jistotu máme, abychom byli po odeznění její intenzity opět zklamaní a prázdní. Nepříznivé důsledky mohou být závažné, přesto se závislý člověk nadál drží víry, že pravá láska všechno napraví,“ popisuje americká terapeutka Ann Smith pro Sydney Morning Herald.

Láska jako droga

Feťáci lásky, což je oblíbený termín psychoterapeuta Honzy Vojtka, se často zaplétají do mnoha nebezpečných vztahů, protože mají potíže být sami. Stejně jako u jiných závislostí tkví jádro problému v mysli jedince. Postižení často trpí nízkým sebevědomím a věří, že pokud nemají vztah, jsou bezcenní. Často tolerují toxické chování svého partnera, protože věří, že si nic jiného nezaslouží a že je to pořád lepší než být sám. Mnoho lidí trpících závislostí na lásce si neuvědomuje ani svou psychickou nemoc, ani reálnost pomoci a léčby.

Boxík

Příznaky závislosti na lásce


Pocit potřeby neustále být v partnerském vztahu.

Rychlé přecházení z jednoho vztahu do druhého s nadějí na nalezení uspokojivější lásky.

Posedlost, případně vypjatá závislost na partnerovi.

Zanedbávání svých potřeb nebo potřeb své rodiny kvůli udržení partnera.

Projevování žárlivosti, obecně vlastnické chování vůči partnerovi, pokud tráví čas s ostatními lidmi.

Izolování se od přátel nebo zanedbávání osobních povinností, když jste s partnerem.