Vysoce funkční deprese není diagnóza, ale může se týkat i vás

..

.. Zdroj: Brooke Cagle on Unsplash

Život s nemocí

I když se nejedná o klinickou diagnózu, stala se „vysoce funkční deprese“ pojmem, který popisuje realitu mnoha lidí. Deprese totiž nevypadá u každého stejně a je spousta „normálně“ fungujících lidí, kteří bojují s příznaky deprese, aniž by to na nich bylo poznat.

Asi znáte někoho ze svého okolí, nebo v dnešní době minimálně z okruhu celebrit a influencerů, kdo s depresí žil. Dokážete si představit, jak se mohl takový člověk cítit, nebo alespoň víte, jak se u něj depresivní stavy projevovaly. Například jako ohromující tíha beznaděje, která nikdy nepoleví a člověka izoluje od okolí, až ho doslova upoutá na lůžko. Možná jste už depresi zažili sami.

Článek si můžete poslechnout v audioverzi:

Lidé žijící s depresí často nemohou udržet krok s požadavky každodenního života. Mít stálou práci, udržovat přátelství či takové „drobnosti“ jako pořádek u sebe doma. Deprese může z běžných povinností vytvořit nezdolatelné překážky, které každou minutou rostou a sílí a snadno se vymknou z rukou. Ale není tomu tak pokaždé.

Depresi nemůžeme vidět na první pohled a pro někoho, kdo vypadá, že se mu celkem daří, může být jeho „normální“ život extrémně náročný. Vysoce funkční deprese přes svůj neformální název popisuje důležitou zkušenost těch lidí, kteří si udržují relativně stabilní život, přestože žijí s příznaky deprese.

Osoba s vysoce funkční depresí může mít podobné příznaky jako osoba s klinickou depresí nebo těžkou depresivní poruchou, což zahrnuje pocity smutku, bezmoci či beznaděje. Ty mohou být spojené i se ztrátou zájmu o věci, které jim dříve přinášely radost, a negativními myšlenkami (nejen o sobě samých). Také potíže se soustředěním, usínáním nebo naopak častým spánkem, ale i změnami ve stravovacích návycích. Zároveň neschopností se „přepnout“ do pohody nebo „normálního“ režimu.

Těžká deprese vs. vysoce funkční deprese

Rozdíl mezi těžkou depresí a vysoce funkční depresí je ten, že lidé s těžkou depresí mohou mít problém postarat se o věci, které vyžadují jejich pozornost. Na druhou stranu osoba žijící s vysoce funkční depresí přes své symptomy „funguje“ – má stálé zaměstnání, je zodpovědným rodičem a včas platí účty. To jsou všechno úkoly, které mohou být pro lidi s klinickou depresí jednoduše nezvladatelné.

Člověk s vysoce funkční depresí nevypadá, že by u něj bylo něco špatně, ale ve skutečnosti může mít pocit, jako by visel na vlásku. Musí se pořádně ohánět, aby se udržel na hladině, a to si vybírá svou daň. Pokud například pro běžného člověka bez deprese představuje umytí nádobí a úklid kuchyně 5 % denní námahy, pro někoho s depresí je to pocitově třeba 50 %, a může ho to opravdu vyčerpat.

Proč někdo (ne)může?

Deprese může být způsobena genetickou predispozicí, hormonální nerovnováhou nebo ji může vyvolat stresující či traumatická životní zkušenost. Ale žádná deprese není stejná a má několik podtypů, které se liší. Určitě víte, že například lidé s cyklotymií zažívají zpravidla mírnější příznaky než lidé s diagnostikovanou bipolární poruchou.

A tak je možné, že lidé s vysoce funkční depresí mají méně závažné příznaky než lidé s těžšími formami deprese. Svou roli mohou hrát ale i další faktory, které pomáhají lidem s funkční depresí „maskovat“ symptomy deprese. Zejména pokud mají větší podpůrnou síť. I když se z vašeho úhlu pohledu může zdát, že takoví lidé vynikají například ve své práci, deprese jim brání fungovat v těch oblastech života, které jsou vám skryté. Jednoduše nevíte, že váš vtipný a pohodový kolega nemůže do pěti ráno usnout, pronásledují ho myšlenky na to, že si ublíží, a o víkendu prakticky neopustí postel.

Co dál?

Každá deprese, ať už se projevuje jakkoli a člověku zcela nebrání plnit povinnosti, si zaslouží léčbu. Vysoce funkční depresi ale může být těžké odhalit – dokonce i u sebe samotných. Pokud zvládáte žít produktivní život s depresí, můžete o svých pocitech nebo jejich závažnosti pochybovat. Vaše okolí má pravděpodobně dojem, že je vše v pořádku, a proto na vás ani nikdo nenaléhá, abyste vyhledali odbornou pomoc.

Ani to, že jste již někdy depresi zažili a dokážete ji u sebe rozeznat, vám nemusí napovědět. Vaše příznaky v minulosti mohly být mnohem horší, a tak se nyní snažíte udržet tempo, jako by se nic nedělo, ale každý další úkol si vyžádá stále více vašich (ubývajících) energetických zásob. A nakonec můžete vyhořet. Pamatujte si, že i když se vaše deprese nezhoršuje, zajišťování vašich základních potřeb by vás nemělo přivádět na pokraj vyčerpání.

Myslíte si, že vy nebo někdo z vašeho okolí má vysoce funkční depresi, ale nejste si jistí? Máte dojem, že jste prostě jenom smutní, protože venku je šero, málo sluníčka a nesnášíte zimu? Nechcete nikoho „obtěžovat“ se svými problémy, protože existují lidé, kteří jsou na tom hůř?

I na první pohled „malé“ problémy si zaslouží pozornost, nebojte se svěřit svému lékaři či lékařce, nebo si rovnou domluvte konzultaci na psychiatrii. Nemusíte se bát, že se na vás někdo bude zlobit, protože na tom nejste zase tak špatně. Ať už se s vámi děje cokoli, taková návštěva vám může pomoct si ujasnit, co přesně prožíváte. Přejeme vám, aby to nakonec opravdu tak hrozné nebylo a dočkali jste se včasné pomoci a úlevy.