Co rozhoduje o tom, že máte na sobě dobrý outfit? Trendy kousky to nejsou!

Street style v Kodani

Street style v Kodani Zdroj: Profimedia.cz

Mistryně ženského minimalismu Coco Chanel kdysi proslula citátem „Než vyrazíte z domu, zastavte se před zrcadlem a sundejte jeden doplněk.“ Pravdou však je, že v současnosti je klíčem k dobrému outfitu spíše opačná strategie. Na čem při jeho sestavování záleží? 

V posledních pár měsících jsem na Instagramu narazila na videa, která mají názorně ukázat rozdíl mezi pouhým oblečením a outfitem. Jednou z autorek je třeba módní glosátorka Ellie Delphine (@slipintostyle), která natočila několik reels na téma „wearing vs. styling your closet“. Na jednom z nich má jako výchozí model na sobě klasické bílé triko a džínové kapsáče. Ale zatímco fáze „wearing“ zobrazuje Deplhine s trikem volně přes kalhoty, v druhé fázi „styling“ si nejprve triko zastrčí do kalhot, poté přidá bílé lodičky, minimalistický světle hnědý vlněný kabátek a na závěr kabelku. Je to rychle sestříhaný klip, který však velmi názorně ukazuje, jak výrazně celý look promění pár nových detailů. 

Na stejné téma nedávno připravila příspěvek i moje oblíbená stylistka Allison Bornstein, autorka knihy Wear It Well. Ta si za inspiraci zvolila Newyorčanku Christinu Grasso, která kreativně publikuje pod jménem The Pouf. Její outfit přitom na první pohled nevypadá až tak nápaditě – na sobě má bílé triko, rovné modré džíny, černý blejzr. „Jaký je rozdíl mezi tím, že na sebe hodíte džíny a triko a tím, že vytvoříte look? Pro mě je odpovědí záměr. A doplňky,“ vysvětluje Allison a přibližuje. „Můžete vidět, že Christina má na sobě velmi jednoduché kousky – má džíny a triko. Ale pak pokračuje „look“ – jsou zde také promyšlené detaily a doplňky, které jsou výsledkem nějakého záměru a osobitosti. Barelový střih kalhot, místo, kde končí nohavice, tričko zastrkané do džín. Zvolila delší oversize sako, ostré boty, semišovou kabelku a brýle ve tvaru pilotek. To všechno je vyjádřením její osobní volby,“ vypočítává Bornstein a zdůrazňuje, že styling vždycky znamená nějakou akci, něco, co vědomě upravujeme či přidáváme. 

Špatné boty, dobrý outfit

Na těchto dvou příkladech je patrné, že expertky na módu akcentují především roli doplňků. Avšak ne ledajakých. Když ke svým džínám a bílému tričku přidáte jen generické kousky jako obyčejné bílé tenisky, stále nemáte outfit. Ten si totiž žádá něco méně předvídatelného – nečekaný prvek, který přitáhne pozornost a vzbudí emoci, ať už je to jiný odstín, materiál nebo zkrátka nějaký stylově odlišný prvek. To neznamená, že musí být nutně výstřední – krásným příkladem je i zmíněná černá semišová kabelka, v podstatě večerní kousek, k obyčejným džínám. 

Wrong shoe theory v praxi.Wrong shoe theory v praxi. | Profimedia.cz

Stylistka Allsion Bornstein loni pobláznila módní komunitu na sociálních sítích přístupem, který nazvala „wrong shoe theory“. Jde o to, že záměrně volíte boty, které se k vašemu oblečení nehodí – například baleríny k šortkám nebo kovbojské boty pod oblekové kalhoty. „Boty mohou celý outfit, pozvednout, anebo shodit. Ale když pokaždé vsadíte na „první dobrou“ a basic kousky, bude i váš outfit, nu řekněme… basic. Proto často volím obuv, která je zdánlivě trochu mimo. Přesně to ale dokáže proměnit celý look,“ komentuje a navrhuje, že podobně se dá pracovat i s kabelkami. „Například máte-li na sobě outfit v pánském stylu, můžete k němu přidat ladylike kabelku na ruku. Nebo pokud máte strukturovanější kousky, možná zkuste přidat tašku se zaoblenými tvary,“ přidává tipy. 

Jako mašle na dárku

Způsobů, jak si pohrávat s oblečením a doplňky je celá řada, nicméně pokud se přesuneme do běžné denní reality, kdy se člověk nechce nebo nemůže (zejména ráno) nad outfitem dlouze rozmýšlet, je fajn mít po ruce i kousky, které fungují univerzálně – podle Allison Bornstein jsou to šperky, ponožky a zejména pásky. „Pásek je jako mašle na dárku. Je to onen finální element, který dokáže takřka jakýkoli look proměnit tak, že vypadá mnohem propracovaněji. Pozvedne i tu nejobyčejnější kombinaci, všechno propojí, takže outfit působí dokončeně,“ vysvětluje. Druhým dechem dodává, že chápe své klienty, kteří se pásků obávají. „I když se může zdát nelogické – že záměrně zastrčíte top do kalhot, čímž přitáhnete pozornost k partii, která nemusí patřit mezi vaše nejoblíbenější – nošení pásku ve skutečnosti napomáhá ke slušivější siluetě,“ ubezpečuje stylistka. Outfitu podle ní dodává ladnou linii, zatímco volné top přes kalhoty může působit poněkud neotesaně.

„Pásek funguje jako mašle na dárku,“ míní stylistka.„Pásek funguje jako mašle na dárku,“ míní stylistka. | Profimedia.cz

Kdybyste uvažovala o koupi nových doplňků, pak je podle Allison Bornstein vhodné kromě barvy zvážit i materiály, respektive textury – mohou váš outfit něčím obohatit? Možná se tak namísto klasických balerín rozhodnete pro ty síťované. Anebo si ospravedlníte nákup semišové kabelky, která se letos na jaře jeví o tolik zajímavější než klasicky kožená. Trendy totiž nejsou à priori špatné, ale mnohem lépe fungují, když se sejdou s promyšleným přístupem.