Berlín: Město bohémů a techna

Berlínské graffiti

Berlínské graffiti Zdroj: Photo by Mateo Krossler on Unsplash

Berlín
Berlín panorama
U Rosenthaler Platz
Braniborská brána
5 Fotogalerie
Cestování

Chystáte-li se do Berlína, připravte se na velký spánkový deficit. Ve městě muzeí a techna je totiž o zábavu postaráno ve dne v noci. Zatímco za světla se můžete kochat architekturou, bohatou muzejní nabídkou i bohémskou atmosférou, pod rouškou tmy snadno podlehnete svodům barů lákajících na lahodné koktejly i klubů slibujících dobrodružství, o kterých se venku nemluví…

Jako každé jiné město, které láká turisty, má i Berlín několik styčných bodů, které byste při svojí první návštěvě neměli vynechat. Srdcem města a jeho ikonou je bezesporu Braniborská brána, jež je dnes symbolem sjednocení po pádu berlínské zdi v roce 1989, na půdě Berlína ale stojí již od roku 1791, kdy sloužila jako součást opevnění. Pouhých pár kroků od Braniborské brány se nachází Památník holocaustu, jehož kvádry údajně symbolizují náhrobky šesti milionů zavražděných Židů pohřbených v masových hrobech, jejich šedá barva pak má připomínat popel z krematorií v koncentračních táborech. V sousedství památníku se nachází také Muzeum holocaustu.

Další kus temné historie Německa připomíná Checkpoint Charlie, což je bývalé kontrolní stanoviště, které fungovalo coby přechod pro civilisty a turisty mezi západní a východní částí. Dnes na místě stojí replika původní strážní budky a připomíná konfrontace a emocionální okamžiky spojené s osudy lidí, kteří se v dobách studené války snažili dostat z jedné strany na druhou.

Zažít legendu mezi nahrávacími studii

Ať se v centru a přilehlém okolí Berlína pohnete kamkoli, stále na vás odněkud vykukuje. Vypadá, jako kdyby na vás ze své výšky dohlížela. Ano, řeč je o věži Fernsehturm neboli Televizní věži, zapsané díky své výšce 368 metrů nesmazatelně na panoramatu Berlína a pyšnící se titulem nejvyšší stavby v Německu. Právě z ní si můžete vychutnat pohled na Berlín z ptačí perspektivy a také se obohatit o jedinečný zážitek s obědem či večeří v restauraci rotující kolem své osy a nabízející návštěvníkům panoramatický výhled na všechny části města.

Chcete-li si užít výhled na Berlín včetně Televizní věže, zvolte méně frekventovanou vyhlídku Panoramapunkt na Potsdamer Platz. Na rozdíl od Televizní věže zde nebudete čekat dlouhou frontu a také cena za vstup je přívětivější. Za zhlédnutí stojí i samotný Potsdamer Platz se svými naleštěnými budovami a futuristickou architekturou. Tato oblast byla za druhé světové války vybombardována a později přeříznuta vejpůl berlínskou zdí, po jejímž pádu nikdo příliš nečekal, že se místo ze své pohnuté historie zmátoří. Dnes je však Potsdamer Platz srdcem moderní berlínské zástavby a skleněné fasády moderních obchodních domů tvoří panorama, které odráží novou éru města. Pravidelně se zde také koná fi lmový festival Berlinale.

Milovníci hudby najdou svoji meku nedaleko, v klidné a nenápadné ulici Köthener Strasse, kde sídlí nahrávací studia Hansa. Rozezní-li se vám v hlavě mimoděk kultovní píseň Heroes od Davida Bowieho, není se čemu divit, právě v těchto studiích totiž slavný muzikant natáčel své eponymní album. A nebyl jediný, kdo pomáhal Hansa Studios zapsat se do hudební historie: V nahrávacích místnostech se v průběhu let vystřídala další slavná jména jako Iggy Pop, Nick Cave, U2 nebo Depeche Mode. Studia jsou dodnes v provozu a je možné si zde objednat i komentovanou prohlídku.

Čím nasytit uměleckou duši

Pokud ve vás dřímá alespoň kousek vášně pro umění, je pro vás Berlín to pravé ořechové. Důkazem budiž zástupy umělců z celého světa, pro něž hlavní město Německa bylo a je magnetem díky své otevřenosti vůči různorodým formám umění a bohaté kulturní historii. Jedním z nejvyhledávanějších kulturních komplexů ve městě je rozhodně Museum Island, kde se v krátké vzdálenosti od sebe nachází hned pět významných a architektonicky zajímavých muzeí. Tady najdete také místa pro odpočinek, včetně restaurací a zahrad vytvářejících příjemné prostředí. Součástí Museum Island je Berlínský dóm neboli Berlínská katedrála, monumentální sakrální stavba, která se stala jednou z dominant města. Architektonicky kombinuje prvky renesance, baroka a novorománského stylu. Za výstup stojí zdejší vyhlídková plošina, odkud máte centrum Berlína jako na dlani.

Chcete-li ušetřit za vstupné, vyplatí se pořídit si takzvaný city pass, který zahrnuje nejrůznější vstupy na významná místa, ale například i slevy do restaurací nebo městskou hromadnou dopravu zdarma. Pokud vás ale víc než umění německých i světových předků zajímá street art a graffiti, přijdete si na své zadarmo u East Side Gallery. Jedná se o nejdelší open air galerii na světě, kde dostala prostor řada umělců z celého světa. Jejich díla mají často politický podtext, což vzhledem k minulosti East Side Gallery není až tak překvapivé. Tato venkovní galerie totiž vznikla na zachovalém úseku berlínské zdi.

Tak trochu jiné umění

Nezáleží na tom, jaká je vaše sexuální orientace, protože Schwules Museum se vyplatí navštívit v každém případě. Bylo založeno v roce 1985 jako jedno z prvních muzeí svého druhu na světě. Shromažďuje sbírky týkající se LGBT+ kultury, historie, umění a životního stylu. Zahrnují fotografi e, dokumenty, osobní předměty, umělecká díla a další materiály. Kromě stálé expozice se zde konají výstavy i přednášky týkající se témat jako queer umění, politika rovnosti, historie hnutí za práva LGBT+ a mnoho dalšího. Navzdory vážným tématům zde vládne velmi uvolněná atmosféra, často umocněná sklenkou vína v místním baru, jehož barman vás okouzlí pestrým líčením i odvážným outfitem.

Místo, které byste neměli minout, je určitě prodejní galerie Very Ugly Plates. Mladá majitelka Kamila z Polska v ní vyrábí takzvané very ugly plates neboli velmi ošklivé talíře. V reálu to znamená, že porcelán ulovený na bleších trzích přetváří k obrazu svému ironickými a sarkastickými popisky, které jsou občas lehce za hranicí černého humoru, ale jste-li tohoto ražení, budete z obchůdku odcházet pravděpodobně s minimálně jedním úlovkem, slzami smíchu v očích a lehce ovíněni proseccem, jímž vás sympatická Kamila ráda pohostí.

Živoucí duch Berlína

Pravděpodobně nejoblíbenější a také jednou z nejkrásnějších čtvrtí v Berlíně je Kreuzberg. Ve dne láká turisty upravenými ulicemi s krásnými domy, obchody s originálním zbožím a krámky s vintage poklady, malými kavárnami s bohémským feelingem a stoly venku vybízejícími k odpočinku a pozorování okolního života i zdmi zdobenými graffiti a street artem. Vůně exotických pokrmů se mísí s vůní kávy a vytváří gastronomický ráj. Ostatně jídlo na posilnění zde hraje velkou roli, protože noci bývají divoké. K opravdovému životu se totiž Kreuzberg a přilehlé čtvrti probouzejí až po setmění. Odrazy světel lamp i neonové nápisy osvětlující uličky tvoří romantickou kulisu pro večerní procházky. Nekončící nabídka barů, klubů a alternativních podniků přivítá zase ty, kteří hledají noční dobrodružství. A právě nočním životem a především taneční scénou je Berlín vyhlášený.

Techno je všechno

Po setmění se zábava přesouvá do vnitřních prostor a víc než oči dostávají v pozdních hodinách prostor uši. Z klubů duní nejrůznější rytmy. Pokud chcete jít na jistotu a hledáte kluby, do kterých se sjíždí celá Evropa, vsaďte na techno. Berlín je techno líhní a právě tady se tvrdé beaty snoubí s tajemně erotickou atmosférou, v níž je vše dovoleno. Mezi vyhlášená místa patří klub Berghain, kde vám dokonce u vstupu přelepí kamery na mobilu, abyste nemohli dění uvnitř zaznamenávat a naplnilo se tak úsloví „co se stane v klubu, to tam taky zůstane“. Dostat se do Berghainu je ale poněkud oříšek, u vstupu se převážnou část noci tvoří dlouhé fronty, a tak se stává, že mnozí návštěvníci v klubu zkrátka zůstanou od pátku do neděle, aby nepřišli o privilegium „být vevnitř“.

Jestliže se vám přece jen nepodaří do Berghainu zavítat, zkuste další vyhlášená místa. Bazén, postele s řetězy, zubařská křesla a latex, to vše se nachází v klubu KitKat, dýdžeje v klecích a atmosféru protiatomového krytu najdete v Tresoru, bizarní instalace a industriální prostředí zase nabízí Sisyphos. Oblíbená jsou ale i místa jako Wilden Renate, Watergate nebo Kater Blau. V tajemstvími opředených klubech, kam sluneční paprsky nedosáhnou, člověk snadno ztratí pojem o čase i realitě. Mějte se proto na pozoru, protože i prodloužený víkend musí jednou skončit!

"Článek vyšel v časopise Moje psychologie 2/24"