Jordánsko: Od moře až na Mars za pět dní

Wadi Rum

Wadi Rum Zdroj: Photo by Jared Schwitzke on Unsplash

Petra, Jordánsko
Ammán
Jordánsko
Wadi Rum
5 Fotogalerie
Cestování

Všudypřítomný červený prach, vůně granátových jablek, trpká slanost Mrtvého moře, jeden z divů světa, vesmírná krajina pouště Wadi Rum, přátelští místní užívající si piknik na kraji dálnice, to vše je Jordánsko. Krásná země Orientu, která za pět dní dokáže dát zážitky na celý život.

Než se vydáte poznávat krásy Jordánska, myslete na dvě věci. Zaprvé, nezapomeňte si vyřídit víza, bez kterých vás do země nevpustí. Dají se koupit v ceně takzvaného Jordan Passu, který vás opravňuje k bezplatnému vstupu do mnoha míst po Jordánsku, včetně skalního města Petra či pouště Wadi Rum. Cena samostatného víza je stejná jako cena Jordan Passu, takže se vám tato koupě vyplatí. Zadruhé myslete na to, že Jordánsko je muslimská země, kde pořídit alkohol je mimo hotely téměř nemožné. Vybavte se proto na letišti, může se totiž stát, že nastanou okamžiky, kdy vám kapka něčeho ostřejšího přijde vhod.

Za Ježíšem a Mrtvým mořem

Ačkoli je Jordánsko především muslimskou zemí, je jedním z nejdůležitějších poutních míst křesťanů. Ti cestou k Mrtvému moři míří do Betánie za Jordánem, kde měl Jan Křtitel pokřtít Ježíše. K vidění jsou zde křesťanské památky z římského a byzantského období, přes něž se s výkladem průvodce dostanete až na břeh bájné řeky Jordán. Na druhé straně se na dohled rozprostírá Izrael, odkud přicházejí ortodoxní věřící. Pozorovat je při hlasitých modlitbách je opravdu zážitek, který z hlavy jen tak nedostanete.

Další zastávkou už je Mrtvé moře. Ke koupeli je ideální využít pláže na severu, kde jsou k dispozici sprchy, bez nichž se neobejdete. Líbivé výhledy na tyrkysové pobřeží přecházející až v temnou modř s pláží tvořenou narůžovělými korály a drobnými kuličkami soli místo písku, které vypadají jako malé perličky, nabídne spíše jižní část. Stačí po cestě zastavit na jednom z odpočívadel a seběhnout dolů k moři. Zastávka zabere jen chviličku a určitě stojí za to.

V oblaku červeného prachu

Přes dechberoucí pohoří Dana se dostanete do skalního města Petra, které bylo v roce 1985 zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2007 se stalo jedním z nových sedmi divů světa. Dá se projít několika způsoby. My zvolili poněkud netradiční. Na parkovišti u turistického centra Petra nás místní průvodce za poplatek odvezl off-roadem až k Malé Petře, kde je zároveň i zadní vchod do Velké Petry. Zážitek to byl vskutku adrenalinový, kamenitá cesta vypadala nesjízdně a chvílemi se zdálo, že náš život visí na vlásku, případně na jedné pneumatice džípu, za čarokrásné výhledy ale rozhodně stál. Zároveň šlo o okamžiky, kdy přišly na řadu naše zásoby alkoholu, protože roztřesená kolena si žádala hlt na kuráž.

Po prohlídce Malé Petry, která nezabere víc než půl hodiny, jsme naskočili na korbu dalšího džípu a nechali se odvézt na počátek strastiplné cesty, kde nás čekal nekonečný výstup čítající několikakilometrové kopce i 800 schodů. Na jeho konci se nám otevřel úžasný pohled na klášter Ad-Dér. Jelikož se touto cestou vydává minimum turistů a ti, kteří jdou v opačném směru, na toto místo většinou nedojdou, není příliš rušné a genius loci je přímo hmatatelný. Zároveň je to po sportovním výkonu okamžik, kdy je načase vychutnat si další doušek něčeho ostřejšího a v klidu si v místním bistru dopřát jordánský čaj a občerstvení. I zbytek cesty je totiž náročný, ačkoli už vede převážně směrem dolů, terén je krkolomný, avšak s nádhernými výhledy, zastávkami na čaj i stánky se suvenýry. Cílem všech příchozích je další skalní stavba zvaná Pokladnice, kde panuje mumraj. V červeném prachu odpočívají velbloudi, beduíni nabízejí průvodcovské služby, na oslících se prohánějí děti.

Na jiné planetě

Další zážitek, na který rozhodně nezapomenete, vám umožní návštěva pouště Wadi Rum. Po příjezdu se prokážete platným vstupem a zaparkujete své auto na odstavném parkovišti, protože pohybovat se v poušti na vlastní pěst není dovoleno. Na parkovištích si pak majitelé jednotlivých kempů vyzvedávají své klienty a odvážejí je džípy do svých zázemí. Může se vám ale, stejně jako nám, stát, že dojde ke komunikačnímu šumu a vy nastoupíte k někomu, z jehož auta není úniku a řidič víc než cokoli jiného vypadá jako únosce. Naštěstí telefonát s majitelem kempu vyjasnil ožehavou situaci a zbytek něčeho ostřejšího pomohl překonat zmatkem způsobený šok.

Před kouzelnou nocí v naprostém tichu a tmě pouště jsme měli možnost vychutnat si typickou beduínskou večeři pečenou na uhlících v hluboké díře v písku, koštovat beduínský čaj a poslechnout si živou místní hudbu. Nádherné bylo i svítání, kdy zlatavé paprsky pomalu odhalovaly život v poušti, která hrála všemi tóny oranžové a červené. Půldenní výlet na otevřené korbě off-roadu vesmírnou krajinou připomínající Mars, s beduínskými stany, všudypřítomnými velbloudy a opět s dechberoucími výhledy nám naprosto učaroval a stal se pomyslným highlightem jordánské expedice.

Město tisíců schodů

Na závěr cesty nás čekala jordánská metropole. Ammán dokáže překvapit uvolněnou evropskou atmosférou, která na pozadí typické muslimské architektury a přes 7000 let staré historie působí přinejmenším nevšedně. Je plný kaváren, bister a obchůdků se suvenýry, rukodělnými výrobky i zlatem. Srdcem Ammánu je citadela na vrcholku kopce s římskými vykopávkami i stavbami z pozdější doby. Zhlédněte také palác Umajjovců, vodní a strážní věž a kostel z období byzantské říše. Na dohled od citadely se nachází římský amfi teátr, kam vede příjemná procházka klidnou čtvrtí, při níž pochopíte, proč se Ammánu občas říká město tisíců schodů. Při přemisťování se po městě zapomeňte na městskou hromadnou dopravu, ta v Ammánu téměř nefunguje. Místo toho si objednejte místní taxi, vyjde vás na pár korun. Ušetřený čas raději využijte k příjemně strávenému večeru třeba v okolí Rainbow Street, kde v řadě kaváren a restaurací můžete na závěr svého výletu kromě voňavého tabáku z vodní dýmky nasát i nezaměnitelného místního ducha.

Na vlastní pěst

Nejefektivnější způsob, jak v Jordánsku stihnout navštívit co nejvíc míst v několika dnech, je půjčit si auto. Ceny nejsou vysoké a také benzin není drahý, navíc pokud se zrovna nebudete motat v centru velkých měst, nebývá řízení složité. Nezapomeňte si ovšem vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.

Bezpečnostní opatření

MZV ČR doporučuje pohybovat se pouze v západní třetině země, kde se nacházejí nejvýznamnější objekty turistického zájmu. Na letoviska, klíčové památky a přírodní rezervace dohlíží vždy přítomná turistická policie. Respektujte její případné pokyny! Registrujte se také v databázi DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí). Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, v nichž jim poskytují důležité informace nebo včasná varování před případným hrozícím nebezpečím plynoucím z přírodních katastrof, bezpečnostních incidentů a hrozeb i sociálních nepokojů.

"Článek vyšel v časopise Moje psychologie 3/24"