Islandské hygge: na své si přijde milovník přírody i útulných kaváren

Polární záře

Polární záře Zdroj: Photo by Nicolas J Leclercq on Unsplash

Brauð & Co, Reykjavík
Reykjavík
Harpa Opera House, Reykjavík
Reykjavík
5 Fotogalerie
Jana Trundová
Cestování

Proč jet v zimě na Island? I kdybyste nevyšli z větru a chumelenice, zážitky z ostrova si odvezete hluboké. Islandská verze hygge je nezapomenutelná, protože je nenapodobitelná. Island sám je sága o tichu, ale když chcete, promění se ve slušnou společenskou jízdu.

Letadlo přistálo na ranveji Keflavíku už téměř před hodinou a jen se kymácí pod poryvy větru a chumelenice. Schody přistaví, až to povětrnostní podmínky dovolí… Jste unaveni dlouhým letem a neskutečně se těšíte, až si dáte Malt & Appelsín nebo kalíšek „černé smrti“, myšleno islandské pálenky z brambor, kmínu a anděliky Brennivín, a padnete do postele ve vyhřátém pokoji, v hlavě polární záře, kterou jste zahlédli při letu nad Atlantikem. Víte, že když budete mít trochu štěstí, sněhová bouře se uklidní, mraky roztrhnou, uvidíte ten zázrak přírody s pobleskujícími elektricky zelenými a fi alovými barvami znovu, tentokrát zpříma. Pro pozorování polární záře totiž nastala správná sezona. Od ledna do září je ten správný čas.

Tak kde je to hygge

Polární záře, vodopády, ledopády, lávová pole s vroucími gejzíry, drobní houževnatí koně v zasněžené krajině s kouzlem konce světa, to všechno jsou cíle, kvůli nimž strávíte před cestou nemálo času v prodejnách s turistickým vybavením. Na horké termální lázně, sauny, kavárny a bary, posezení u krbu a romantické procházky podél domků osvětlených až do jara lampami, světelnými řetězy i lustry nepotřebujete v podstatě nic. A o tom to je. Vlastně před odletem na Island je třeba sbalit tyto zásadní věci: dobré zateplené boty, rukavice, čepici a bundu s ochranou proti větru, nejlépe i vodě, budou se totiž hodit i pro povalečskou kavárenskou turistiku v Reykjavíku. Na deštník zapomeňte, nebude vám k ničemu, ne nadarmo mají Islanďané osm výrazů pro vítr. Dobrý důvod mají i k permanentnímu sledování počasí, které se často mění za pochodu.

Ostatně i oni se svou náturou jsou součástí pohodové neformální a civilní „hygge“ atmosféry, pokud momentálně nemají depresi nebo kocovinu. Islanďané si nepotrpí na hrubost, pozérství, poker face, ale ani na jižanské objímačky. Neohromí je vystajlované looky, sociální status, tituly. Budou vám tykat, přátelsky radit, pomohou v tísni, protože to bylo ve zdejších přírodních podmínkách podstatné. Citlivé, a ne vždy turisty plně pochopené, téma je rodina. S papírem či bez, pro Islanďany je víc než práce a zábava, proto pokud se chcete přiblížit k jejich srdci, nikdy, ale opravdu nikdy rodinu neshazujte a nepomlouvejte, cizí stejně jako svou.

Dobré vědět

Dobré vědět

Island chutná masitě, po rybách a jehněčím, zmrzlině, kávě a lékořici. Důležité je vědět, že se tady ve stále větší míře pamatuje na vegetariány a vegany a také že je fajn zkoušet místní speciality. Pokud narazíte na chleba pečený v lávovém popelu, neváhejte! Potěší chutě i duši.


Voda

Všude vám zdarma nabídnou kohoutkovou vodu. Islanďané tvrdí, že je nejchutnější a nejčistší na světě, což se hodně blíží pravdě. V každém případě je takové kvality, že utrácet za balenou je ekonomický nesmysl.


Street food

Na ulicích islandských měst a zejména v Reykjavíku se dobře najíte, a to ještě za rozumnou cenu. Stánkaři jsou mistry hotdogů, a to až takoví, že někteří toto jídlo považují za moderní národní pokrm, podobně jako my smažený sýr. Nejlepší pověst má jehněčí hotdog, samé maso, žádný mix kůžiček a tuků, do nebes ho vychválil při své návštěvě i americký prezident Bill Clinton.


Ryby

Island je pochopitelně rybářskou zemí, přičemž požít sušeného žraloka hákarl vážně není nutné. V restauracích bývají na lístku ryby mořské i sladkovodní. Pokud budete mít štěstí, a někdo vás pozve domů na rybu, může se stát, že dostanete skvělou uzenou. Řada Islanďanů totiž v létě rybaří u jezer a ryby marinuje a udí na zimu, podobně jako my zavařujeme v létě ovoce.