Perfekcionismus, nedostatek sebedůvěry: Co vám krade schopnost se rychle rozhodnout?

Taky se vám někdy stalo, že jste až příliš dlouho váhali nad možnostmi, které vám život přihrál do cesty? Nabízelo se vám studium v zahraničí, zajímavá pracovní stáž, dovolená či výlet za hranice všedních dnů, a nakonec vám všechno uniklo? Nerozhodnost prostě krade šance. Zkuste jí nasadit pouta.
Kde nerozhodnost vzniká, proč je pro nás často příliš náročné vybrat z možností, které se nabízejí? A dá se umění rozhodování naučit? To bychom chtěli vědět, když se kroutíme nad další uniklou příležitostí a necítíme úlevu, že je problém vyřešen. Nerozhodnost způsobuje řada faktorů, které ovlivňují naše myšlení a rozhodovací schopnosti. Nejčastěji nás paralyzuje strach z chyby. Obava, že uděláme špatné rozhodnutí a dopadnou na nás jeho následky. Takže někdy se jako nejlepší volba může zdát odmítnout všechny nabízené možnosti, jindy váháme tak dlouho, až se možnost vytratí. Představte si situaci, kdy vás v pátek odpoledne pozve kamarádka na zajímavé divadelní představení a kamarád na večeři. Váháte tak dlouho, takže v momentě, kdy se rozhodnete, už má kamarádka nový doprovod a kamarád si pochutnává v novém bistru.
Rozhodovací paralýza? Zvítězíme!
Někdy se také může stát, že příliš mnoho možností může vést k rozhodovací paralýze. Je to stav, kdy člověk není schopen učinit rozhodnutí kvůli nadměrnému analyzování a zvažování různých možností a jejich důsledků. Rozhodovací paralýza mívá významné dopady na osobní i profesní život, protože brání v postupu a dosažení cílů. Abychom se tomu vyhnuli, je důležité stanovit si jasné priority, omezit množství možností, které zvažujeme, a naučit se důvěřovat svým rozhodovacím schopnostem. Bojovat s rozhodovací paralýzou vyžaduje novou strategii myšlení, sebeuvědomění, praktických dovedností, zejména osvědčených triků a metod.
Možná vám podráží nohy nízké sebevědomí a nedostatek důvěry ve vlastní schopnosti, přitom tak moc toužíte konečně se správně rozhodnout. Bývá to obtížnější, když nerozhodujete pouze o své budoucnosti, ale uvědomujete si, že svým rozhodnutím ovlivníte další lidi. Touha po dokonalosti ale vede k neustálému odkládání řešení, protože žádná volba se nezdá být dost dobrá. Co s tím můžeme dělat? Vyplatí se zamyslet nad tím, jestli se jen zbytečně nepodceňujeme a uvědomit si, že nic není osud ani jinak dáno, a že jednoduše jsme dostatečně dobří učinit správné rozhodnutí, ačkoli máme za sebou v životě pár omylů.
Vzpomínky na negativní zkušenosti nejednou ovlivňují naši schopnost rozhodovat se v přítomnosti. Jenže kdo neudělal někdy špatné rozhodnutí? Navíc se můžete poučit. Jste zase o něco starší, zkušenější, vaše vnitřní mechanismy jsou ovlivněny velkým množstvím prožitků. Není nutně pravda, že chyba v minulosti bude znamenat i chybné rozhodnutí v současnosti.
Do nerozhodnosti také vstupuje silný vliv přátel, rodiny nebo kolegů, snažíme se vyhovět očekáváním druhých lidí místo toho, abychom se řídili vlastními preferencemi. Tlačí na vás rodiče, abyste se přestěhovali blíž k nim? Chtějí kamarádi na dovolenou pod stan, zatímco vy toužíte po klidu u moře? Pak se za sebe nebojte postavit, vaše práva, touhy, sny a hodnoty. Jsou stejně důležité jako ostatních. Je především na vás, jak budete se svým životem zacházet, co budete dělat a s kým.
To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.
Zkuste se ve své hlavě zaměřit na manipulaci a psychické vydírání, snažte se ho uvědomovat a následně se nenechávat vmanipulovat do situací, kdy výčitky přátel a blízkých vás přimějí dělat věci, které nechcete. Barvitě si představujte, jak se zase budete cítit, až taková situace nastane. Nejspíš naštvaní na manipulátory i na sebe, můžete být i smutní, že minimálně ve vlastní hlavě kazíte zážitek ostatním, protože se třeba nebavíte tak, jako oni. A v důsledku vás budou i štvát peníze utracené způsobem, který jste si možná nevybrali úplně dobrovolně. Také vysoká úroveň stresu nebo emocionální nepohoda mohou narušit schopnost jasně myslet a rozhodovat se. Pod tlakem někdy děláme zbrklá rozhodnutí – neposbírali jsme dostatek informací, nezvážíme všechna pro a proti, nedohlédneme důsledky. Ač se může zdát, že si někdy rady a tipy na to, jak s rozhodovací paralýzou bojovat, protiřečí, není to pravda. Informace sice potřebujete, ale stačí jich tak akorát. Když se budete rozhodovat, kam na dovolenou a je pro vás prioritou bazén v hotelu, stačí vám vědět, že je bazén dostatečně velký na plavání a na hezkém místě. Už nepotřebujete vědět, kolik bude mít v době vašeho pobytu stupňů a kolik schůdků do něj vede. Zbytečné informace často vyhledávají lidé, kteří se tak snaží jen získat čas a rozhodnutí oddálit.
Nechci být perfektní
Perfekcionismus je psychologický rys, kdy jedinec klade na sebe, nebo na ostatní, extrémně vysoké nároky na dokonalost, stanovuje si jen těžko dosažitelné cíle. Perfekcionisté se natolik soustředí na detaily, že ztrácejí z dohledu celkový kontext, a ve výsledku nejsou schopni se efektivně rozhodovat, hledat kompromisní řešení a objektivně analyzovat problémy. Usilují o bezchybnost a mají tendenci k nadměrné sebekritice v případě, že jejich výkony nesplňují vysoké standardy. Tento rys může mít různé formy a může se projevovat v různých oblastech života, včetně práce, studia, vzhledu nebo osobních vztahů, a zásadně komplikuje rozhodování. I drobné chyby mohou být vnímány jako významné neúspěchy. Svoje často ideální a záviděníhodné životy vidí perfekcionisté jako zbytečné a neúspěšné. Z přehnaných nároků na sebe vznikají i poruchy příjmu potravy jako anorexie nebo bulimie.
Perfekcionismus může vycházet z přísné a kritické výchovy, může být spojen s úzkostí, nízkým sebevědomím nebo potřebou kontroly. Ale dá se s přehnanou touhou po dokonalosti bojovat? Zvládnout perfekcionismus může být velmi náročný a dlouhý proces, ale s vhodnými strategiemi a podporou je možné jeho negativní dopady zmírnit a naučit se přijímat sebe i své výkony s větší laskavostí a pochopením. Pro perfekcionisty je velmi těžké vidět situaci z pohledu druhých. Někdy si třeba vytýkáte, že jste líní, protože cvičíte jen hodinu denně, ale mohli byste dvě. Zkuste se na situaci podívat tak, že ostatní necvičí vůbec, nebo jen dvě hodiny týdně. Důležité je také rozumně se postavit prokrastinaci. Lidé se sklony k perfekcionismu mají tendenci odkládat řešení věcí a některých situací proto, že se obávají neúspěchu, bojí se, že nebudou schopni dosáhnout dokonalých výsledků. Když perfekcionisté dosáhnou svých cílů, nejsou většinou spokojeni a cítí, že mohli udělat víc nebo lépe, ale dovolte si spokojenost, pochvalte se, dopřejte si odměnu za to, čeho se vám povedlo dosáhnout.
Že to není jen tak? Není. Ale zrovna tento přístup k sobě se dá cílevědomě trénovat. Nejsnadnější je zařadit ho do své denní rutiny, i když si budete pro sebe říkat, že je to „trapné“. Nikdo kromě vás o tom ale přece nemusí vědět. Pochvalte se ráno v koupelně, že jste opět včas vstali a stíháte se připravit do práce, při pohledu do diáře se hned nechytejte za hlavu, co všechno ještě máte udělat, ale barevným zvýrazňovačem označte, co jste vyjednali, udělali, dokončili, klidně detaily, před spaním nemyslete jen na to, co za vámi opět visí a jaká to bude další den katastrofa, ale zkuste si vybavit hlavně to, co se vám povedlo.
Jak se zbavit nerozhodnosti
Než se vydáte za odborníkem nebo terapeutem, můžete najít mnoho aktivit či technik, které posílí vaši sebedůvěru, jako je například věnovat čas nácviku sebeuvědomění a soustředit se na své pozitivní vlastnosti.
- Máte-li pochybnosti o nějakém svém rozhodnutí, přemýšlejte o těch předchozích, která jste učinili, a o pozitivních výsledcích, která přinesla. Podstatné je nezaměřovat se na to negativní. Když uznáte své úspěchy, logicky si budete více důvěřovat.
- Zkuste pojmenovat svoje silné stránky, poznejte, co vám jde, přiznejte si, v čem jste dobří, a nebojte se připustit, že něco vám třeba úplně nejde.
- Obklopujte se pozitivními lidmi, kteří vás mají rádi, znají vaši hodnotu a nemají potřebu vás kritizovat kvůli maličkostem. Lidé, kteří vás milují a oceňují, vám poskytnou nejlepší zrcadlo vás samých. Zkuste si s nimi pravidelně plánovat schůzky u kávy nebo kdekoli, kde to máte rádi. Možnost svoje obavy ventilovat blízkým a diskutovat o nich skvěle pomáhá při zvyšování pocitu vlastní hodnoty a odvádění stresu.
Toto je ostatně cesta, abyste se necítili na dně, ačkoli perfekcionisté nejste ani omylem, ale cítíte se spíše jako nicky, které nezvládají samy sebe, natož nějaká další očekávání. Pokud máte dojem, že jste vyzkoušeli různé techniky doporučované ke zvládání vyčerpávajícího perfekcionismu a přehnané sebekontroly, je načase nebát se vyhledat experta, psychologa nebo kouče a nechat si poradit individuálně.
Proč to mám dělat?
Určitě kvůli profesi, kariéře. Musíte v práci rozhodovat? Dělá vám to problém každý den? Když se zlepšíte v rozhodovacím procesu, pomůže vám to podávat lepší výkony, vytvářet pevnější vztahy a nepochybně posílit své sebevědomí. Rozhodování je klíčovou dovedností v profesním životě většiny z nás, nemusíte být přitom manažerem, lékařem nebo pilotem stíhačky. Mimo jiné se rozhodujete, zda přijmout pracovní nabídku, nebo v závislosti na vaší roli v práci činíte rozhodnutí, která ovlivní vaše kolegy, celkovou atmosféru a výsledky. Vypořádáním se s nerozhodností se proto budete cítit jistější a efektivnější.
Zvážením výhod každé možnosti můžete určit, která nese potenciál nejlepšího možného výsledku. Výhody přitom bývají silnější než negativa a strachy, které má mnoho lidí tendenci vidět jako první. Funguje to tak, že vypíchnete-li prioritně výhody, uvidíte ty lepší důsledky, začnete se cítit jistěji a spíše uvěříte, že se správně rozhodnete. Pokud se například rozhodujete mezi dvěma pracovními příležitostmi, řekněte si, po čem toužíte nejvíce, začněte nejprve přemýšlet o možných výhodách přijetí pozice, je pro vás lákavější vyšší plat, nebo větší rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a víc volného času?
K pochopení toho, co je pro nás nejdůležitější, máme jednoduchou vizuální pomůcku – seznam výhod a nevýhod, pěkně vedle sebe. Jak již bylo naznačeno, je lepší začít výhodami. Zapisování věcí a kontextů může zlepšit vaši pozornost během rozhodovacího procesu, umožní promyslet a nastínit různé aspekty každé možnosti. Navíc během tohoto procesu můžete pochopit něco, co jste si dříve neuvědomovali, a ukazuje se jako důležité.