Lanovkou do zahrad a na cavu a sangríu: Jak si užít Barcelonu

Barcelona, architektura

Barcelona, architektura Zdroj: Photo by Logan Armstrong on Unsplash

Cestování

Kdybych si měla vybrat jediné město na světě, kde bych chtěla žít, volba by patrně padla na Barcelonu. Temperamentní město na pobřeží Baleárského moře si vás omotá kolem prstu. Dokáže totiž rozvášnit, pobavit, zaujmout, pohladit, vzrušit i uklidnit, takže snadno podlehnete jeho šarmu.

Antoni Gaudí nedal katalánské metropoli jen architektonické skvosty, ale i uvolněné flow, na kterém se svezete po boku usměvavých Španělů. Právě v Barceloně zanechal slavný katalánský architekt největší stopu, a hlavní město Katalánska má tak nezaměnitelný genius loci, který přitahuje turisty z celého světa jako magnet. Většina z nich míří do Parc Güell posedět si na 110 metrů dlouhé lavičce z keramických úlomků, z níž je úchvatný výhled na město i moře, poté navštíví městské domy Casa Batlló a Casa Milà a nevynechá samozřejmě největší, avšak dosud nedokončené Gaudího dílo v podobě chrámu Sagrada Família. V těchto místech se ale neobejdete bez předem koupených vstupenek a obrněných nervů, protože na davy lidí budete narážet všude.

Parc Güell Parc Güell|Photo by Dorian D1 on Unsplash

Chcete-li si Gaudího génia užít v klidu a levněji, navštivte raději Palau Güell. Zde nahlédnete do spletitého a rozmanitého interiéru a vystoupáte až na střechu s pestrobarevnými komíny, zvlněným terénem a výhledem široko daleko, aniž by vám další obdivovatelé mistrova talentu dýchali na záda. Střípky Gaudího práce ale najdete i na dalších místech, jako je náměstí Plaça Reial, kde stojí za to na chvilku spočinout a posedět u sklenky cavy. I když se náměstí nachází uprostřed historického centra, vládne na něm pozoruhodný klid.

Siesta v Badaloně

Východ slunce na městské pláži La Barceloneta je rozhodně jedním z #mustsee zážitků, to vědí i místní, kteří si ráno neváhají přivstat, aby mohli sledovat hru prvních ranních slunečních paprsků tančících po mořské hladině. Barceloňané vyrážejí na promenádu běhat, jezdit na kole, venčit psy nebo se jen tak posadit do písku a pozorovat nadšence cvičící jógu při nádherné podívané, kdy slunce zalije moře i pláž zlatavou září. Přes den se však k místním přidají turisté, a tak je za hezkého počasí v každé roční době běžné, že je na pláži hlava na hlavě.

Pokud si chcete siestu u moře vychutnat v poklidu, udělejte si menší výlet. Stačí si v některé z místních provozoven půjčit kolo a po promenádě vyrazit na pláž Badalona ve stejnojmenném sousedním městečku s nekonečně dlouhým molem Pont del Petroli. Nejste-li zrovna milovníci pohybu, nemusíte se o tento zážitek ochudit. Pohodlně se sem totiž dopravíte i vlakem nebo metrem.

Cava na vyhřáté dlažbě

Historická čtvrť Barri Gotic vyloženě svádí k bezcílným toulkám křivolakými uličkami plnými katalánské architektury. Občas v nich uskakujete před jedoucí motorkou, sem tam se ukrýváte před sluncem ve stínu domů a někdy se zatouláte k některému z kostelů. Pokud vás nohy donesou až k Barcelonské katedrále, neváhejte a nechte se výtahem vyvézt až nahoru. Procházka po střeše kostela vám nabídne kus španělské historie z jedinečné ptačí perspektivy. Je škoda minout i pár desítek metrů vzdálený novogotický most El Pont del Bisbe, který v Barceloně patří mezi nejvíc „instafriendly spoty“.

2 tipy: Skryté poklady Barcelony

Mercado de Santa Caterina

Pošimrat chuťové buňky zamiřte určitě do Mercado de Santa Caterina zrenovovaného v roce 2005, na kterém si architekti dali hodně záležet. Oblaží oko i chuťové buňky. Na dřevěné konstrukci se vlní barevná střecha, pod ní najdete spoustu místních specialit. Šunku jamon, salám fuet, tapas, paellu i sladké churros, plněné olivy, čerstvé ryby, bruschetty, které vám připraví na objednávku. O víkendu se tu trhovci občas převlékají do vtipných kostýmů a někdy se dočkáte i retro tanečního vystoupení.

Parc de la Ciutadella

Pokud si na trhu nakoupíte zásoby na piknik, pak nejlepším místem, kde si ho můžete vychutnat, je nedaleký park Ciutadella. Strávit zde můžete celé odpoledne návštěvou místní zoo, lenošením na louce, projížďkou na lodičce po místním jezírku, obdivováním kašny Cascada a hlavně procházkou v oranžerii, která vám vezme dech.

V podvečer pak stačí nechat se zlákat klidnější atmosférou čtvrti Grácia, kde vládne až domácká pohoda, a dojít na náměstíčko Plaça del Sol, obsypané hospodami a bary, v nichž můžete ochutnat španělské tapas či paellu. Tu nejlepší sangríu vám pak připraví v baru Marcelino 1968. Nebo si po vzoru místních kupte v supermarketu vychlazenou cavu, uvelebte se přímo na vyhřáté dlažbě náměstí a pozorujte cvrkot kolem sebe. Sem si místní chodí dávat večerní dostaveníčka, zahrát na kytaru a užívat si ve společnosti přátel.

Při návštěvě městské pláže La Barceloneta si nelze nevšimnout lanovky vedoucí z přístavu až na vrcholek kopce Montjuïc, kterému se přezdívá Kouzelná hora. Ačkoli je jízda starou lanovkou Teleférico de Montjuïc zážitkem sama o sobě, stojí se na ni hodinové fronty, a tak se na Montjuïc můžete dopravit i zubačkou ze stanice metra Paral-lel v ceně jízdenky. Po příjezdu do cíle se zastavte na sangríu v baru Salts, jehož terasa se vypíná přímo nad olympijskými bazény s výhledem na centrum Barcelony. Vlastně se díváte na celý olympijský stadion pamatující letní olympiádu roku 1992 a také na telekomunikační věž z dílny slavného architekta Santiaga Calatravy.

Začne-li vám přitom znít v uších song Slow od Kylie Minogue, není se čemu divit, právě zde slavná australská zpěvačka natáčela k tomuto hitu klip. Tím ale zábava nekončí. Montjuïc nabízí relax hned ve třech botanických zahradách, kde vám nad hlavami budou pokřikovat hejna zelených papoušků, a při výstupu na samotný vrcholek dojdete k pevnosti Castell de Montjuïc, z níž máte Barcelonu jako na dlani. Pak už se stačí jen skutálet z kopce přímo k paláci Palau Nacional, v němž sídlí Katalánské národní muzeum umění. Z románského období se následně můžete několika kroky přenést do 20. let minulého století. Umožní vám to Barcelonský pavilon, který reprezentoval Německo na Světové výstavě 1929. I když nejste zrovna muzejní nerd, obě tato místa rozhodně stojí za návštěvu.

"Článek vyšel v časopise Moje Psychologie 5/2023"