Něco na tom kolagenu je. Co říkají studie a podle čeho beauty drinky vybírat?
Influencerky ho milují a přísahají na něj ve svých videích, dost možná je součástí rutiny nějaké vaší kamarádky či kamaráda. O čem je řeč? O kolagenu, který se v poslední době prodral mezi nejoblíbenější bojovníky proti vráskám a stárnutí pleti. Nejčastěji se konzumuje formou nápojů a nás samozřejmě zajímá: Funguje to? Co říkají studie?
Pružná, hladká, zdravá, to jsou v případě pokožky žádoucí vlastnosti. Samozřejmě to tak nemusí mít každý z nás – jsou lidé, kteří svůj věk a vrásky přijímají s laskavostí a tak, jak přicházejí. Ale také jsou tu třeba tací, kteří se z nich sice nehroutí nebo nezasvěcují každou chvíli svého života onomu „boji proti stárnutí“, ale o pokožku pečují tak, aby si svoji pružnost zachovala co nejdéle. A baví je to. Chtít vypadat zdravější, mladší, více sexy zkrátka není ani povinnost, ale ani nic zavrženíhodného. Je to způsob sebevyjádření, hra, radost.
Ale dost teoretického úvodu na téma vrásky ano, či ne – a pojďme ke kolagenu. Co to vlastně je? Jde o základní stavební bílkovinu lidského těla, která obsahuje mnoho důležitých aminokyselin. V celém těle se nachází mnoho různých typů kolagenu, některé odpovídají za pevnost šlach, chrupavek či vlasů, další cca z 80 % tvoří střední vrstvu naší pokožky, které se říká škára.
Výzkumy ukazují, že po 25. roce věku máme tendenci ztrácet přibližně 1,5 % našich přirozených zásob každý rok a později se jeho tvorba zastaví úplně. Produkci kolagenu také snižují další faktory, jako například kouření, nadměrná konzumace cukru nebo zpracovaných potravin, sluneční záření nebo hormonální činnost.
Jak doplnit
Jak vypadá pokožka, která ztrácí elasticitu, si dovedeme představit: Je suchá, křehká, ochablá, začínají se na ní tvořit vrásky, hůře regeneruje. A pokud již lidský organismus není schopný vytvářet si kolagen přirozenou cestou, můžeme mu ho dodat. Jak? V případě pokožky to je samozřejmě péčí, tedy výrobky s kolagenem. Na trhu jich existuje celá řada, většinou jsou doplněny například kyselinou hyaluronovou, která napomáhá hydrataci.
Další možností, jak kolagen doplnit, je strava: Dostatek správných živin ze stravy nejen vyživuje naše tělo, ale také pomáhá produkovat více kolagenu. Potraviny bohaté na bílkoviny jako vývar z kostí, losos, vepřové maso, kuřecí maso a vaječné žloutky jsou skvělou volbou. Důležité je i zvýšit příjem vitaminu C. Bez něj nedokáže naše tělo tvořit, ukládat ani syntetizovat kolagen. Vysoký obsah vitaminu C mají například brokolice, růžičková kapusta, jahody či ananas.
Co říká věda
V neposlední řadě jsou tu pak doplňky stravy: Ony nápoje či tablety, které mají být elixírem mládí. A je pravda, že řada studií jejich účinky potvrzuje. Magazín International Journal of Dermatology publikoval loni analýzu 19 různých studií na téma, zda kolagen z doplňků stravy skutečně může zlepšit kvalitu pleti, nehtů i vlasů. „Ze zkušeností 1200 lidí vyplývá, že ti, kteří používali kolagenové doplňky, zaznamenali zlepšení pevnosti, pružnosti i hydratace pleti, přičemž vrásky se zdály méně viditelné,“ píše se ve zprávě.
Studie ale zároveň upozorňuje na fakt, že většina testů zkoumala komerčně dostupné doplňky, které obsahovaly také vitaminy, minerály, antioxidanty, koenzym Q10, kyselinu hyaluronovou či chondroitin sulfát, takže ukázat jednoznačně na kolagen ještě úplně nejde. Stejný zdroj udává, že podle výzkumu z roku 2017 užívání 2,5 gramu kolagenu denně po dobu 24 týdnů zmenšilo lámavost a zrychlilo růst nehtů u dotazovaných osob.
Nemusíme ale spoléhat na vědce, abychom si nějaký výrobek oblíbili. Sama mám s užíváním kolagenu bohaté zkušenosti: Některý mi chutná více, jiný se lépe rozpouští, co je ale podstatné, když některé z nich užívám, mám pocit, že má pokožka na obličeji vypadá lépe nebo že mám kvalitnější nehty. Je to samozřejmě čistě subjektivní záležitost a možná bych se cítila lépe i s placebem, vím. Ale mně, stejně jako řadě mých kamarádek vyhovuje. Jiné se zase nepřenesly přes rybí chuť, která je z většiny výrobků cítit, a raději spoléhají na jiné cesty.
Pokud se ale rozhodnete kolagen vyzkoušet, jak vybírat? Podle studií je pro lidské tělo výhodnější mořský kolagen. „Jednou z výhod rybího kolagenu na rozdíl od hovězího nebo vepřového je, že má zvláště vysoký obsah aminokyselin,“ vysvětluje specialistka na neinvazivní terapie v estetické medicíně Adel Voráčková. „Aminokyseliny stimulují buňky v kůži, kostech a pojivových tkáních a vedou k produkci kolagenu nového. Navíc mají značný vliv na kvalitu vlasů, nehtů a vedou k výraznému zpevnění pokožky,“ dodává.
Aby bylo dosaženo co možná nejvyšší využitelnosti kolagenu v organismu, prochází procesem tzv. hydrolýzy – tento proces co možná nejvíce zkracuje molekulové řetězce, které jsou pak pro naše tělo lépe absorbovatelné. Jejich délka se udává v takzvaných daltonech. „Nejvyšší využitelnost v organismu prokazují ty s nejnižším počtem daltonů – kolem 2000,“ vysvětluje Voráčková.
Hranici dvou tisíc daltonů potvrzuje i Zuzana Sláčiková, konzultantka firmy na potravinové doplňky Vild Nord. Důležité podle ní je také to, zda kolagen obsahuje i vitamin C, který podporuje vstřebatelnost i tvorbu kolagenu. „Zákaznice a zákazníci pak mají další kritéria, podle čeho vybírají: Někdo chce ochucené výrobky, jiný bez chuti, protože si prášek dává například do kávy, jídla, smoothie a podobně,“ říká Sláčiková. Další klienti a klientky upřednostňují výrobky, které kromě kolagenu obsahují i další výživu například pro pevné nehty, budování svalové hmoty, zdravé zažívání či více energie. „V neposlední řadě klienti vybírají i podle toho, jaký dopad má činnost firmy na životní prostředí a jak udržitelně se chová,“ uzavírá Sláčiková.