Peptidy, AHA, kyselina hyaluronová... Které zázračné složky kosmetiky (ne)fungují dohromady

Zdroj: Content pixie on Unsplash

Noční pleťové sérum v kapslích s retinolem, Elizabeth Arden, 1009 Kč (30 ks), k dostání na douglas.cz
Rozjasňující hydratační krém Diem s vitamínem C, Antipodes, 987 Kč (60 ml), k dostání na vivantis.cz
Derma skin clear exfoliační peeling, Nivea, 243 Kč (40 ml), k dostání na notino.cz
Rozjasňující sérum s vitamínem C Anew, Avon, 261 Kč (30 ml), k dostání na notino.cz
Ultra hydratační krém Aqua Réotier, L'Occitane, 870 Kč (50 ml), k dostání na cz.loccitane.com
13 Fotogalerie
Brigita Zemen
Beauty

Kosmetické produkty jsou plné superingrediencí, které byste čekali spíš na chemických „laborkách“ ve škole než v pleťovém krému. Retinoly, kyseliny, peptidy, vitaminy – jsou všude a někdy umějí v kombinaci hotové zázraky. Některé byste ale míchat neměli. Jak se v tom vyznat?

Retinol

Jedna z nejoblíbenějších ingrediencí v péči o pleť, kterou ochotně doporučují sami dermatologové. Jedná se o derivát vitaminu A, který je proslulý svou schopností pleť vypnout, vyhladit a bojovat tak proti jejímu stárnutí. V kosmetice existuje v mnoha koncentracích a silách, a pokud s ním teprve začínáte, je vhodné ho zavádět do denní péče postupně. Příliš časté používání a vysoká koncentrace totiž mohou pleť podráždit. Nadmíru opatrní proto buďte, pokud máte citlivou pleť. Ideální je ho zpočátku zařazovat jednou až dvakrát týdně, na noc a navyšovat jen velmi pozvolna. Naprosto zásadní je pak přes den vždy použít SPF, i když je zima a pod mrakem. Retinol totiž zvyšuje citlivost pokožky na slunce.

Používejte s: kyselinou hyaluronovou, ceramidy i niacinamidem

Hydratační složky, jako je kyselina hyaluronová, pomohou v kombinaci s retinolem zadržovat molekuly vody v pokožce a spolu s olejovými složkami uzamknout vlhkost. Navíc tyto kombinace pomáhají posílit kožní bariéru, a jsou tak účinnější.

Nemíchejte s: vitaminem C a AHA/BHA kyselinami

AHA a BHA kyseliny jsou exfoliační, takže mohou v kombinaci s retinolem pokožku výrazně vysušit a způsobit její podráždění. Kombinace s vitaminem C není nebezpečná, ale spíš zbytečná. Zatímco retinol pokožku opravuje a obnovuje, vitamin C ji chrání před vnějšími vlivy. Proto se doporučuje nepoužívat je současně, ale retinol využít při noční péči a vitamin C při denní.

Vitamin C

Vitamin C chrání pokožku před poškozením oxidanty a volnými radikály a nejlépe funguje ráno. Má také schopnost rozjasnit pleť, zesvětlit tmavé skvrny, zpevňovat, hydratovat a chránit před UV zářením. Chcete-li z něj vytěžit co nejvíc, nanášejte ho ráno na čistě umytou pleť před použitím jakéhokoli jiného přípravku. Je bezpečný pro všechny typy pleti, ale pokud s ním začínáte, je opět dobré sáhnout nejprve po nižší koncentraci a navyšovat postupně.

Používejte s: vitamínem E, dalšími antioxidanty a SPF

S antioxidačními složkami, jako je například vitamin E, dokáže hotové zázraky. Společně chrání pokožku před vnějším prostředím a udržují ji prozářenou. Ideální je proto smíchat sérum s vitaminem C a krém s vitaminem E, anebo na sebe navrstvit obojí. Také společně s SPF zvyšuje ochranu před UV zářením. V tomto případě platí, že vitamin C patří vždy pod SPF.

Nemíchejte s: AHA/BHA kyselinami, retinolem a niacinamidem

Vitamin C funguje nejlépe při nízké hladině pH. Pokud si tedy čistíte obličej přípravky s obsahem kyselin, hydratační a rozjasňující účinky se tím snižují. Kombinace vitaminu C s AHA a BHA kyselinami pak může opět vést k podráždění pokožky. Niacinamid i vitamin C sice fungují při boji s akné, ale každý zvlášť. Pokud je vrstvíte, můžete se dočkat toho, že vyvolají vznik nových pupínků. A jak už bylo řečeno, účinky vitaminu C a retinolu se mohou vzájemně snižovat. Používejte proto vitamin C přes den a retinol na noc.

Kyselina hyaluronová

Gelovitá látka, která má jedinečnou schopnost zadržovat vlhkost v pokožce a dokáže jí zadržet více než tisícinásobek své hmotnosti, takže je perfektní pro hydrataci a prevenci stárnutí pokožky. V těle se vyskytuje přirozeně, ale už zhruba od 25 let věku míra její produkce klesá. Abyste z jejích vlastností vytěžili opravdu maximum, používejte ji jak ráno, tak večer. Posiluje kožní bariéru, chrání před projevy stárnutí a poskytuje extra hydrataci.

Používejte s: retinolem, AHA/BHA a vitaminem C

Kyselina hyaluronová skvěle funguje s antioxidanty, jako je vitamin C, a pomáhá ještě účinněji redukovat drobné vrásky a bránit vzniku nových. Podobně si rozumí také s retinolem a v kombinaci zanechávají pleť hladkou a zářivou. Co se týče AHA a BHA kyselin, kyselina hyaluronová vám po jejich použití pomůže pokožku hydratovat a vrátit jí ztracenou vláhu.

Míchejte s: čímkoli

Kyselina hyaluronová patří mezi látky, které si rozumějí úplně se vším. I tak je zde ale drobná věc, před kterou byste se měli mít na pozoru. Používejte ji vždy na čistou a vlhkou pleť. Vzhledem ke své schopnosti vtáhnout do pokožky vlhkost může mít totiž ve skutečnosti opačný účinek, pokud ji nanesete na pleť zcela suchou. Kyselina hyaluronová se pokusí najít vlhkost v hlubších vrstvách pokožky, a může ji tak ve skutečnosti naopak vysušit.

12 rad, jak se zbavit kruhů pod očima

Video placeholder
12 rad, jak se zbavit kruhů pod očima • iStock.com/ mojezdravi.cz/ Markéta Tošnarová

Niacinamid

Je známý také jako vitamin B₃. Je rozpustný ve vodě a pomáhá při akné i proti stárnutí pokožky. Navíc má schopnost snižovat hyperpigmentaci a obnovovat ochrannou bariéru. Jeho největší výhodou je, že je vhodný pro všechny typy pleti. Abyste z něj získali co největší účinek, je ideální nanášet ho tehdy, když má vaše pokožka neutrální pH.

Používejte s: retinolem, kyselinou hyaluronovou

Kyselina hyaluronová hydratuje, niacinamid hydratuje a společně se v této bohulibé činnosti skvěle podporují a doplňují. Niacinamid je také skvělý doplněk retinolu, protože doplňuje jeho exfoliační vlastnosti a zanechává pleť pružnou.

Nemíchejte s: AHA/BHA  a vitaminem C

Přestože si niacinamid rozumí téměř se vším a uškodit nemůže, pokud jej aplikujete na pokožku ošetřenou kyselinami, s nízkým pH, výrazně tak snižujete jeho účinnost. Proto s jeho aplikací počkejte do dalšího dne po ošetření kyselinami. V kombinaci s vitaminem C zase hrozí, že by jejich vrstvení mohlo vyvolat vznik pupínků.

Peptidy

Peptidy jsou aminokyseliny, které tvoří proteiny potřebné pro naši pokožku a které se do ní snadno vstřebávají, takže je může lehce využít. Například kolagen, jehož přirozená produkce s věkem klesá, je tvořen ze tří polypeptidových řetězců. Přidání peptidů tak může pleť stimulovat k větší tvorbě kolagenu, a ta bude pružnější a pevnější. Některé peptidy fungují také protizánětlivě a antimikrobiálně, což znamená, že mají schopnost opravit poškozenou pokožku, vyrovnat tón pleti a pomáhat redukovat bakterie zodpovědné za tvorbu akné.

Používejte s: retinolem, vitaminem C a niacinamidem

Vzhledem k tomu, že peptidy mají schopnost zvyšovat jak pružnost pokožky, tak bojovat proti stárnutí i proti akné, skvěle si rozumějí prakticky se všemi látkami. Ideální je, pokud máte peptidy obsažené v pleťovém krému, který nanesete na sérum.

Nemíchejte s: AHA/BHA

Pokud si obličej ošetřujete AHA a BHA kyselinami, počkejte s použitím peptidů do dalšího dne. Kyselina totiž způsobí, že fungují méně efektivně.

AHA/BHA

AHA a BHA jsou kyseliny, které pleť čistí, exfoliují a zlepšují tak její vzhled. Liší se mezi sebou způsobem, jakým fungují. Zatímco AHA kyseliny rozpouštějí vazby, které drží odumřelou kůži pohromadě, BHA kyseliny pronikají přímo do pórů, odstraňují z nich mastnotu a nahromaděné nečistoty. AHA kyseliny jsou rozpustné ve vodě a jsou také známé jako ovocné kyseliny. Patří sem například kyselina glykolová nebo kyselina mléčná. Už ze své podstaty je jasné, že mohou zvýšit citlivost pokožky, proto je bezpodmínečně nutné bezprostředně po jejich použití nevystavovat pleť slunečnímu záření a denně používat krém s SPF. BHA kyseliny jsou rozpustné v tucích a nejznámější z nich je kyselina salicylová. Skvěle odstraňují kožní maz, a to nejen z pórů, ale i z vlasových folikulů. Jsou tak nejvhodnější pro aknózní, mastnou a smíšenou pleť.

Používejte s: kyselinou hyaluronovou a dalšími hydratačními složkami

Hydratace je po použití kyselin naprosto klíčová. Jednak proto, aby se omezilo podráždění pokožky, jednak aby se jí dodala vlhkost po vyčištění od odumřelých kožních buněk. Kyselina hyaluronová a ceramidy jsou tak nezbytnými pomocníky po ošetření pleti AHA a BHA.

Nemíchejte s: retinolem, vitaminem C a niacinamidem

Jak už bylo řečeno, kyseliny v kombinaci s retinolem a vitaminem C mohou výrazně zvýšit podráždění pokožky, její vysušení a následné začervenání a odlupování. To stejné platí také pro niacinamid.

"Článek vyšel v časopise Moje psychologie 9/23"