Proč některé z nás děsí létání? Aviofobie se lze zbavit, je třeba se jí postavit čelem
Letecká doprava se pro většinu lidí stává běžnou součástí života, pro někoho ale stále zůstává až tou krajní možností. Co takzvanou aviofobii spouští a lze se strachu z létání zcela zbavit?
Příčiny strachu z létání
Strach z létání může probudit celá řada spouštěčů. Na vině může být traumatická zkušenost (turbulence, technické problémy během letu), často se ale aviofobie rozvine na základě nepřímé zkušenosti, tedy zprávách o fatálních haváriích nebo teroristických útocích.
K aviofobii mohou přispět i jiné specifické fobie. Pokud někdo trpí strachem z výšek (akrofobie), uzavřených prostor (klaustrofobie) nebo strachem z lidí (androfobie), je velmi pravděpodobné, že se u něj rozvine i strach z létání.
Projevy strachu z létání
- panické stavy
- dušnost a bušení srdce
- sucho v ústech
- pocení
- třes
- nevolnost nebo zvracení
- snaha opustit letadlo
- katastrofické myšlenky
- hysterické vyhledávání informací o letadle
Jak se zbavit strachu z létání
Lidé s aviofobií často létání zcela vyhýbají, odmítají rodinné dovolené i pracovní cesty. Léčba je ale na místě nejen v případě, že aerofobie představuje omezení v rámci rodinného nebo pracovního života. Terapie je vhodná pro každého, komu je létání nepříjemné a prožívá jen některé z příznaků.
Pokud to jenom trochu jde a fobie je mírnější, je podle odborníků dobré se létání nevyhýbat. Častější pobyt v letadle by měl strach zmírnit. Pomoci mohou dechová cvičení nebo meditace.
U těžších forem aviofobie je na místě vyhledat pomoc odborníka. Dobré výsledky v léčbě fobií má expoziční nebo kognitivně-behaviorální terapie (KBT), která pomůže zmírnit reakce na spouštěč fobie. Pokud je to nutné, může lékař přistoupit i k farmakoterapii a krátkodobě předepsat léky proti úzkostem.