Únava a nedostatek motivace? Tady je 11 změn, které vás dlouhodobě nakopnou

Zdroj: Priscilla Du Preez 🇨🇦 on Unsplash

Cítíte se někdy unavení z toho, že jste pořád unavení? Nevíte, proč vám chybí energie, nevíte, jak to změnit. Nejhorší je, že máte práci, kterou je třeba udělat, a nemůžete si dovolit celý den ležet. I když to je to jediné, co opravdu chcete. Existují však způsoby, jak si pomoci.

Tělo je komplexní záležitost, a tak změna byť jen v jedné oblasti může znamenat obrat vašeho života o sto osmdesát stupňů. Čeho si všímat a co změnit? Jde o následující čtyři oblasti: 

  • fyzická
  • emocionální
  • intelektuální
  • duchovní

Podívejte se, jak je můžete ovlivnit. Malé změny vám totiž můžou přinést velké výsledky, zejména pokud je dokážete zkombinovat.

Změny na úrovni fyzické

1. Každodenní procházky

Většina z nás vykonává práci, při které musíme dlouho sedět. Lidské tělo na to není uzpůsobeno. Proto si každý den vyhraďte 10–30 minut a prostě se jděte projít. Myslíte si, že na to nemáte čas? Pozvěte osobu, se kterou mate mít pracovní schůzku, na pracovní procházku. Možná se budete divit, kolik lidí to ocení.

2. Zdřímněte si

Pouhý 20–30minutový šlofík zvyšuje vaši pozornost, umožňuje vašemu mozku přeorientovat se a připravit se na další práci, kterou musíte udělat. Myšlení bere hodně energie, kterou vám chvíle byť i jen se zavřenýma očima může vrátit.

3. Protáhněte se

Někdy stačí, když se na dvě minuty protáhnete. Tím se zlepší průtok krve, zejména do hlavy, která se musí soustředit na náročné úkoly. Vstaňte ze židle, naučte se pár smysluplných cviků, projděte se ke kávovaru, běžte na chvíli před kancelář na vzduch.

Změny na úrovni emocionální

4. Stabilizujte mozek jídlem

Sytá jídla s vysokým obsahem cukru vám sice na chvíli udělají dobře, ale následný pokles hladiny cukru v krvi vám vezme veškerou energii. Proto vsaďte na bílkoviny a vlákninu, které naopak zajistí, aby byla stabilní. Protože nikdo přece nechce mluvit s člověkem, který je naštvaný jen kvůli tomu, že má hlad.

5. Zavolejte příteli

Vztahy hrají v našem životě důležitou roli. Jsou hlavním zdrojem našeho štěstí. Když jste na dně, možná vám pomůže prostě jít mezi lidi, zavolat kamarádům. Společenské kruhy mají tendenci nám znovu vracet energii, i když si myslíme, že už na nic nemáme.

6. Zahrajte si hru

Zahrajte si deskovou hru nebo karty, i když nevyhrajete, prostě vás to na chvíli odpojí od vašich starostí, nabije energií z toho, že budete soutěžit. A navíc zapojíte úplně jinou část mozku než celý den.

Změny na úrovni intelektuální

7. Přehrajte si hudbu na pozadí

Nezáleží na tom, jestli je to jen bílý šum v pozadí, klasická hudba či popové písně, hudba s námi dělá divy, pokud jde o energii a motivaci. Někdo potřebuje nakopnout energickými písněmi, někomu naopak pomůže zklidnění u komorní pianové skladby.

8. Čtěte knihy

Lidé, kteří si začínají budovat návyk čtení, na začátku nedokážou přečíst více než pár stránek knihy, aniž by usnuli. To je naprosto v pořádku, protože váš mozek se přizpůsobuje soustředění.

Po měsíci každodenního čtení knih (stačí 20 stran denně) pro vás bude mnohem snazší zůstat v práci soustředěný a plný energie, protože si vycvičíte mozek, aby zůstal bystrý a zaměřený na jednu věc po delší dobu.

9. Změňte pohled a perspektivu

Kdykoli vám něco ubírá energii nebo se cítíte bez motivace, zkuste se na to podívat z jiného úhlu. Když změníte svůj vztah k problému, přestane být problémem. Berte život jako výzvu, a ne jako problém.

Změny na úrovni duchovní

10. Meditujte

Meditace se již tisíce let používá jako prostředek proti stresu, k navození štěstí a k povzbuzení energie. Pokud pracujete v přeplněné kanceláři, najděte si jen minutu klidu a samoty na meditaci, uvidíte, že se vaše energie a motivace výrazně změní.

11. Buďte v přítomnosti

Kdykoli něco děláme, vždycky myslíme na další úkol, který nás čeká. To způsobuje, že se neustále honíme za něčím, co je v budoucnosti, ale co nikdy není úplně tady. Právě pracujete na úkolu pro klienta, ale neustále myslíte na schůzku, kterou máte za tři hodiny. A tak bychom mohli pokračovat. 

Jde o to, zastavit se a být v přítomnosti. Když žijete okamžikem, nejenže to přináší energii, ale šetří to i tu, kterou byste vynaložili na přemýšlení o budoucích věcech, které musíte udělat, a starosti s nimi.

Jak více žít v přítomnosti? Tyto tipy vám pomohou.