Pedofilie je vrozená, dá se ale léčit. Jak to probíhá?

.

. Zdroj: Jr Korpa on Unsplash

Markéta Grosmanová
Diagnózy

Jako pedofilie se označuje sexuální nebo milostná přitažlivost k dětem v preburetálním nebo časně pubertálním věku, tedy dětem, u kterých ještě nedošlo k vývoji sekundárních pohlavních znaků.

Článek odborně ganatovala Mgr. Barbora Janovská, psycholožka online poradny MOJRA.cz (www.mojra.cz)

Co je to pedofilie

Pedofilie je porucha sexuální preference, kdy jsou objektem citové náklonnosti a erotického zájmu děti přibližně do 13 let věku s nevyvinutými druhotnými pohlavními znaky, případně i adolescenti, kteří mají stále dominantní dětské rysy.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Typologie pedofilie

• Efebofilie: erotická přitažlivost k dospívajícím chlapcům

• Hebefilie: erotická přitažlivost k dospívajícím dívkám

• Nepiofilie/infantofilie: erotická přitažlivost ke kojencům a dětem do 5 let

Příznaky pedofilie

  • Opakující se a intenzivní sexuální fantazie, touhy nebo sexuální interakce s prepubertálním dítětem po dobu nejméně 6 měsíců.
  • Tyto sexuální touhy způsobují významný stres nebo narušení v sociálním, pracovním životě.

Diagnostika pedofilie je komplikovaná, někteří pedofilové dokáží své touhy tlumit sami a nepředstavují tak žádnou hrozbu pro společnost, případně jim k uspokojení stačí fantazie nebo nesexuální kontakt s dětmi. Mezi metody diagnostiky poruch sexuální preference řadíme falopletysmografii – přístrojové vyšetření sexuální reaktivity.

Lidé s touto poruchou sexuální preference ne vždy vyhledávají pomoc dobrovolně. Terapie a léčba pak často přichází až na základě spáchaného pedofilního deliktu. Ten je pravděpodobnější, pokud se pedofilie u jedince pojí s agresivitou nebo sadismem. 

Zneužití dítěte se navíc často dopustí člověk bez pedofilní preference

Léčba pedofilie

Pedofilii jako takovou nelze vyléčit či změnit, jedná se o vrozenou sexuální orientaci. Léčba však pomáhá adaptaci dotyčného do společnosti a mírní napětí. Léčba pedofilní poruchy sexuální preference může zahrnovat psychoterapii i léky.

Terapie

Psychoterapeutické vedení, především vyhledá-li pedofilně orientovaný pomoc sám a dobrovolně slouží k minimalizaci sekundárních obtíží jakými jsou úzkostné a depresivní stavy pojící s vnitřními konflikty, frustrací a vyrovnáváním se se svou sexuální orientací. Dále lze samozřejmě terapeuticky pracovat s napětím a tenzí, nácvik zvládacích strategií.

Léky

Terapie může být podpořena léky ke snížení libida. Pomoci mohou i se snížením frekvence sexuálních fantazií. Další možností je hormonální či biologická léčba.