Strach z výšek je pro člověka přirozený. Když přeroste ve fobii, je třeba ho řešit

Strach z výšek

Strach z výšek Zdroj: istock

Iveta Mazáčová
Diagnózy

Akrofobie, tedy silný a iracionální strach z výšek, je jednou z nejběžnějších fobií, která může vážně ovlivnit každodenní život. Tento strach spadá pod úzkostné poruchy a lidé, kteří jím trpí, se mohou cítit paralyzovaní nejen při pohledu z výšky, ale i při samotné představě, že by se ocitli na vyvýšeném místě. Proč fobie z výšek vlastně vzniká a jak s ní bojovat?

Proč máme strach z výšek?

Přiměřený strach a respekt k výškám je zcela přirozený, brání totiž člověka před tím, aby se vystavil nebezpečným situacím. Pokud se strach stane nepříjemným, omezujícím a přichází i na zcela bezpečných místech, mluvíme o akrofobii.

Příčina akrofobie ale není zcela známá. Odborníci předpokládají, že jde o kombinaci genetiky, výchovy či prožitých traumat. Riziko je vyšší u lidí, kteří trpí úzkostmi, migrénami nebo mají někoho s tímto druhem fobie v rodině.

Příznaky fobie z výšek

Příznaky akrofobie mohou být velmi intenzivní a projevit se jak fyzicky, tak psychicky. Typickými příznaky jsou:

  • Závratě nebo ztráta rovnováhy
  • Bušení srdce a pocit strachu
  • Třes, pocení nebo návaly nevolnosti
  • Pocit slabosti (zejména v kolenou)

Děti mohou na strach z výšek reagovat jinak – často pláčem, záchvaty vzteku nebo odmítáním se pohnout.

Jak překonat strach z výšek?

Pokud fobie z výšek omezuje něčí život tak, že se kvůli ní záměrně vyhýbá některým aktivitám, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. K léčbě akrofobie se často využívá kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Tento přístup pomáhá identifikovat a změnit negativní myšlenky, které spouští paralyzující strach. Pomoci mohou ale i jiné techniky, včetně léčby virtuální realitou.

V těžších případech může lékař předepsat i antidepresiva nebo anxiolytika (léky proti úzkosti).

Spolupráce s psychologem nebo psychiatrem může přinést i další výhodu, přerušení pomyslného začarovaného kruhu, kdy rodiče přenášejí své fobie na děti. Pokud rodiče reagují na výšky přehnaně a úzkostně, dítě může jejich obavy převzít.

Prevence

I když akrofobii nelze vždy zcela předejít, existují způsoby, jak se strachem pracovat. Mindfulness techniky, jako jsou hluboké dýchání a meditace, mohou pomoci mysl zklidnit a oddálit nebo zcela odvrátit nepříjemné pocity, které se s touto fóbií pojí.