Proč sníme? Jak sny vykládat a proč máme noční můry?

Sníme zhruba dvě hodiny z noci

Sníme zhruba dvě hodiny z noci Zdroj: istock.cz

Markéta Grosmanová
Seberozvoj

Proč lidé sní? Odpověď na tuto otázku zůstává jednou z největších nezodpovězených otázek neurověd. Jaké mají sny účel, napovídají nám něco o budoucnosti? Jsou reflexí minulosti? Možná ani jedno z toho.

Sny jsou jedním z nejvíce fascinujících a mýty opředených aspektů spánku. Od té doby, co Sigmund Freud na konci 19. století pomohl upozornit na potenciální důležitost snů, se věda snaží o nové a nové interpretace.

Zkoumat sny ale není vůbec jednoduché. Vědci jsou totiž závislí na tom, co spící člověk po probuzení o svém snu vypráví. Nejnovější výzkumy se pokoušejí zjistit, zda by nebylo například na základě pohybu očí možné napojit pozorovatele na to, co se během spánku zdá tomu, kdo sní. Jejich výzkumy jsou ale teprve na začátku.

O tom, co sny znamenají, s čím souvisí nebo proč máme noční můry, se stále vedou diskuse. Zde jsou odpovědi na nejčastější otázky:

Co je to sen?

Lidé obvykle mají každou noc několik snů, které se s blížícím se ránem prodlužují. Během života se člověku může zdát čili může snít celých pět až šest let.

Sny jsou obrazy, myšlenky nebo pocity, které se objevují během spánku. Nejběžnější je vizuální zobrazení, vysvětluje tato odborná publikace. Sny ale mohou zapojit všechny smysly. Někteří lidé sní barevně, zatímco jiní černobíle, lidé, kteří jsou slepí, mívají více snů souvisejících se zvukem, chutí a čichem, upozorňuje tato studie

Jak dlouho sníme?

Americká Národní nadace pro spánek (National Sleep Foundation) odhaduje, že během typické osmihodinové noci stráví člověk přibližně dvě hodiny sněním. Zatímco se předpokládá, že snění je nejrozšířenější během REM spánku (který zahrnuje přibližně 20 procent celkové doby spánku), některé důkazy naznačují, že snění se může do určité míry objevit i v jiných fázích spánku 

Jsou sny založeny na skutečném životě?

Sny obvykle obsahují prvky z bdělého života, jako jsou známé osoby nebo známá místa, ale často mají také fantastický nádech. Ve snech mohou lidé prožívat scénáře, které by v reálném životě nebyly možné.

Můžeme sny vykládat?

Lidé se vždy snažili přijít na význam svých snů, ale výklad snů jako obor psychologického studia vznikl až v roce 1899, kdy Sigmund Freud vydal knihu Výklad snů. Dnes většina odborníků s Freudovými závěry nesouhlasí a teorie o snech se různí: sny nám podle některých pomáhají zpracovávat vzpomínky a lépe porozumět vlastním emocím (což také mlže pomoci i více pochopit, co chceme nebo jak čelit našim výzvám), někteří odborníci se naopak domnívají, že sny neznamenají vůbec nic. Lidé v nich však nadále hledají klíč ke svému vnitřnímu životu a dokonce i náznaky budoucnosti.

Proč máme noční můry

Noční můry mohou vyvolávat pocity hrůzy, úzkosti nebo zoufalství a vést dokonce k psychickým potížím nebo problémům se spánkem, jako je nespavost. Výzkumy identifikovaly řadu příčin nočních můr, včetně posttraumatického stresu, úzkosti - zejména přítomnosti generalizované úzkostné poruchy a dalších psychické nemoci.

Jsou noční můry založeny na skutečných zážitcích?

I když sny nejsou přesným opakováním traumatu, mohou mít s událostí silnou symbolickou nebo nepřímou souvislost. "Opakované prožívání" je běžným příznakem posttraumatické stresové poruchy, známé také jako flashbacky. Tyto nedobrovolné vzpomínky se často projevují v podobě nočních můr, které mohou způsobovat značné emocionální potíže.

Mají děti více nočních můr než dospělí?

Děsivé sny, které budí lidi ze spánku, trápí děti častěji než dospělé a noční můry mohou být zvláště živé u malých dětí, protože mohou hůře oddělovat fantazii od reality. Ale nejméně polovina dospělých má také občasné noční můry, i když méně než 10 procent z nich uvádí časté nebo opakující se epizody.