Pět zdánlivě zklidňujících aktivit, které vaše potíže spíše zhorší

.

. Zdroj: Aki Tolentino on Unsplash

Irena Sládečková
Seberozvoj

Stres je přirozenou reakcí na zátěžové situace. S nepříjemnými situacemi se každý z nás vyrovnává jinak – někdo si jde zaběhat, jiný má koníčky, někdo dlouhé hodiny mluví s přáteli nebo sleduje seriály, aniž by tušil, o co v nich vlastně jde. Některé aktivity nebo strategie vypadají na první pohled jako dobrý nápad a částečně přinášejí úlevu, z dlouhodobějšího hlediska ale stres spíše zhoršují. Typickým příkladem je třeba alkohol, patří sem ale takové, do kterých byste to možná na první dobrou neřekli. Co úplně neprospívá?

Sledování seriálů

Vymýt si mozek nekonečným sledováním seriálů na streamovacích platformách nebo bezcílně sledovat televizi vypadá na první pohled jako dobrý nápad: Seriál poměrně efektivně vytlačí z hlavy chmurné či znepokojující myšlenky. Nese s sebou ale jiná rizika, tím prvním je, že potlačuje emoce. Potlačování nebo vyhýbání se ale není z dlouhodobého hlediska výhodná strategie, nezpracované emoce se jednou vrátí, dost možná v méně vhodném okamžiku.

Článek si můžete poslechnout i v audioverzi:

Výzkumy navíc ukazují, že takzvané binge watching narušuje spánek, což vede nejen k větší únavě v následujících dnech, ale také právě ke zvyšování stresu.

Zjišťování názorů ostatních

Pokud si člověk na něco formuje názor či stanovisko nebo ho čeká důležité rozhodnutí, může mít tendenci k tomu, probrat to s osobami, kterým důvěřuje, jejichž názoru si cení. Na tom obecně není nic špatného, dlouhé rozebírání problému s příliš mnoha lidmi ale může člověka odvést od toho, co vlastně chce a cítí on sám. Každý má na věc svůj pohled a každý řeší danou věc ze své perpektivy, a ta se rozhodně nemusí shodovat s tou vaší.

Je pochopitelné, že rozhodování může být únavné. Přečtěte si tipy, které vám ho pomohou zvládnout:

Bílý šum

Jsou lidé, kteří na poslouchání takzvaného bílého šumu nedají dopustit. Jako ale většina věcí v životě, ani toto není rada, která by byla univerzální pro všechny. „U mě [bílý šum] zvyšuje moji úzkost,“ uvedla pro Huffington Post licencovaná koučka Priya Tahim a dodává, že ačkoli bílý šum může některým lidem pomoci uvolnit se při meditaci, jiným mohou připadat jeho vyšší frekvence příliš stimulující.

Nutit se, abyste na stres nemysleli

Možná vás to překvapí, ale výzkumy ukazují, že právě takzvaná metoda paradoxního záměru je obzvlášť efektivní u některých typů osobností, například u osob orientovaných na výkon nebo u perfekcionistů. Uklidni se, uklidni se, nemysli na to, co tě stresuje, přesně tyhle myšlenky mohou spoustu lidí naopak ještě více vystresovat. Pokud si ale hlavu přepnou na jiný cíl – třeba si myšlenky připustit a zkusit si vymyslet optimální variantu toho, jak by to mohlo dopadnout – nebude je zdánlivý neúspěch tolik stresovat.

Typicky to tito lidé zažívají třeba před spaním. Vědí, že se mají uklidnit, že by měli brzy usnout, ale myšlenky běhají hlavou tak, že to nejde. Pro někoho nebude v tuto chvíli řešením snažit se zklidnit a myšlenky si zakázat, ale paradoxně myslet na to, že ještě zůstane vzhůru. Psycholog Nick Bach na webu Sleepopolis potvrzuje, že když se na něco příliš soustředíme, můžeme se ve skutečnosti stát úzkostnějšími a bdělejšími. „Pokud ale záměrně zkusíme naopak zůstat vzhůru, sníží se tlak na myšlenku usnout, což může nakonec usnadnit relaxaci a přirozené upadání do spánku,“ uvedl odborník.

Naložit si více práce

Podobně může fungovat i snaha naložit si mnohem více úkolů. Je jedno, zda to bude v práci, nebo slíbíte rodičům konečně pomoci se zahradou. Kromě toho, že možná nebudete mít dostatek času na zpracování potřebných emocí (jako při sledování seriálů), dost dobře se vám může také stát, že zkrátka nebudete stíhat, což povede k ještě většímu naštvání.

Jak zkrotit myšlenky

Co dělat místo těchto aktivit?

Jak zkrotit myšlenky? Nabízíme čtyři dovednosti, které vám s tím pomohou. Více informací najdete v článku: Distancovat, zklidnit, kapitulovat, recyklovat: Jak zkrotit myšlenky, aby hrály v náš prospěch