Keramika, florbal a ještě jazyk: Kolik kroužků je pro dítě moc?

...

... Zdroj: Bárbara Fróes on Unsplash

Za pár dní začne škola a pro mnoho rodičů také odpočítávání časového limitu, během kterého je třeba vyřešit známý rébus: jak si poskládat školní týden. Kdy který kroužek, jak se na něj dítě dostane a kdo ho vyzvedne. A s tím souvisí další otázka: kolik řízených volnočasových aktivit má dítě, aby dostatečně rozvíjelo, ale aby nebylo úplně vyřízené?

Většina z nás tak nějak tuší, že kroužky nabízejí spoustu benefitů, dětem i rodičům. Děti si mohou rozvíjet dovednosti a zažívat aktivity, které jim škola nenabídne. Dostanou se do jiného kolektivu, často poznají kamarády, kteří sdílejí podobné zájmy; dostanou také šanci vyniknout, což ocení hlavně ti, kteří ve škole nezapadají nebo jim současný vzdělávací systém moc nepřeje. Mohou rozvíjet talenty, smysl pro týmovost, odpovědnost, co si budeme říkat, s týmem se naučí i lépe snést porážku, než doma při Dostihách.

Článek si můžete poslechnout i v audioverzi:

Navíc se ukazuje, že děti, které navštěvovaly nějaké kroužky, se v životě cítí spokojenější a zdravější, jak se uvádí například v první mezinárodní studii, jejíž hlavní autoři působí na katedře rekreologie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. „Klíčovým a z našeho pohledu velice pozitivním zjištěním je, že děti zapojené do organizovaných volnočasových aktivit hodnotí své fyzické i mentální zdraví lépe oproti vrstevníkům, kteří se těmto aktivitám nevěnují, a to nehledě na prostředí, z něhož pocházejí. Jinými slovy: pozitivněji vnímají své zdraví děti zapojené do organizovaných aktivit nezávisle na socioekonomické situaci či struktuře rodiny nebo zemi jejich původu,“ říká jeden z autorů Petr Baďura.

Kolik je správně?

Benefity pro rodiče netřeba jmenovat: v první řadě je o děti postaráno, i proto jsou stále nejoblíbenější kroužky, které jsou organizovány při škole a kde odpadá starost s převážením dítěte. Často je například účast na oddílových schůzkách povinná pro ty, kteří chtějí jet v létě na tábor, v neposlední řadě se školení vedoucí s dětmi mohou pustit do akcí, na které my, rodiče, často nemáme čas nebo odvahu. Benefity bychom měli, skoro to vypadá, že čím víc kroužků, tím šťastnější dítě, tak to ale není. Kolik je tedy moc?

Jak asi tušíte, odpověď není jednoznačná: především proto, že každé dítě je jiné. Některé potřebují sportovní aktivitu každý den a i tak mohou často večer vykazovat jistou „neunavenost“. Sportovní kroužek je také jinak energeticky náročný, než například výtvarka nebo keramika.

Alespoň na jeden kroužek chodí v Česku kolem 60 procent dětí. Kolem 39,5 procenta se jich účastní volnočasových aktivit ve škole.

Polovina českých dětí navštěvuje podle průzkumu jeden až dva kroužky.

Kromě školy dochází 37,5 procent dětí také na kroužky do sportovního klubu.

Do základní umělecké školy (ZUŠ) dochází každé desáté dítě v Česku.

Zdroj: Instant Research pro Provident, 2022

4 otázky

Pokud tápete, vodítkem by pro vás mohla být metoda Jerryho Bubricka, amerického klinického psychologa z Child Mind Institute: „Může si vaše dítě ještě udělat domácí úkol? Dokáže spát 8 – 10 hodin každou noc? Zbývá mu stále čas na to být se svou rodinou? Má čas bavit se se svými přáteli? Pokud je odpověď na jednu nebo více z těchto otázek ‚ne‘, pak má kroužků příliš,“ říká nekompromisně.

A na co rozhodně nezapomeňte? Kroužky jsou tady pro dítě, nikoliv pro realizaci nenaplněných ambicí jeho rodičů. Pokud to jen trochu jde, nechte dítě, ať si vybere samo.

Kam nás může dohnat tlak na výkon? Čtěte v aktuálním čísle tištěného časopisu Moje psychologie. V dalším, zářijovém, se pak dozvíte, co dělat, když se dítěti nechce na kroužky chodit - jak poznat, zda jde o problém, nebo je to pouhá lenost? A jak mluvit s dospívajícím pro kterého je rodič ten neotravnější tvor na světě?

Moje psychologie přináší spoustu zajímavého čtení. Předplaťte si časopis na rok za 948 Kč a získejte pleťový krém Grow Alchymist v hodnotě 1 800 Kč.