Milostné vztahy na pracovišti: Proč zakázané ovoce chutná nejlépe?
Zakázané ovoce nejlíp chutná. A milostné vztahy na pracovišti to splňují dokonale. Ať už se jedná o lásku, nebo jen vzrušující sex. Víme, že bychom neměli, a že si nejspíš způsobíme problémy, jenže někdy je tak těžké poslechnout střízlivý rozum a pravidla firemní kultury.
Kde se má dnes dospělý člověk seznámit, když tráví většinu dne v zaměstnání? Na ulici se to už téměř nestává. Internetové seznamky jsou sice plné, ale opravdu šťastně seznámených párů je pomálu. Není tedy divu, že mnoho vztahů vzniká tam, kam lidé chodí denně vydělávat peníze. Na jednu stranu jsou milostné vztahy na pracovišti skoro až nevyhnutelné a přirozené, ale na druhou stranu jsou potenciálním zdrojem problémů. A ne zrovna malých.
„Pokukovali jsme po sobě asi tři měsíce. Chemie mezi námi byla neuvěřitelná. Jeden večer po práci jsme se políbili a naše city ihned explodovaly,“ píše anonymní přispěvatelka ve facebookové diskusi na téma milostných vztahů na pracovišti.
„Prostě to zajiskřilo a věděli jsme, že to uděláme, vlastně je jedno kde, hlavně aby si toho ostatní kolegové nevšimli. Nebylo v tom nic jiného než přitažlivost, ani jeden nepotřeboval někam kariérně šplhat přes toho druhého. Netoužili jsme ani po romantice,“ bez příkras komentuje románek jiná žena. „A ne, ani jeden to neudělal poprvé. Kolega byl navíc známý tím, že zkusí dostat každou hezkou sukni.“
Příchuť zakázaného ovoce oběma zúčastněným dodává drive a románek je baví o to víc. Postupně se okukovat, oťukávat, poznávat. Nenápadně si psát, tajně se domlouvat na setkání. Jedna z nejlepších věcí je, když se můžete těšit každý den do práce. A pokud máte na koho, bývá to snadnější. Dva spiklenci, kteří se nemůžou dočkat, až ráno zazvoní budík. Do tohoto scénáře se vejdou ti, kteří se romanticky zamilovali, stejně jako ti, pro které je vztah na pracovišti především rajcovním sexem. A přiznejme si, že tento motiv je nejčastější. Podle výzkumu pracovního portálu Profesia připustilo románek s kolegou či kolegyní 52 % Čechů. Společné zájmy a cíle mohou být silným základem pro vztah i pro práci samotnou. Tedy, dokud se všechno vyvíjí dobře. Radostné chvíle na pracovišti totiž nemusí mít dlouhé trvání.
Rozchody v práci
Nejhorší jsou bouřlivé rozchody v malém kolektivu. Každá drobná neshoda mezi oběma bývalými milenci je najednou velkým problémem, což ovlivňuje celý tým. A co teprve, když se to netýká jen dvou spolupracovníků. „Měli jsme v práci novou kolegyni, byla velmi pohledná a sympatická. Jeden z našich největších fešáků z kanceláře se do ní hned zakoukal. To ale nelibě nesla jiná kolegyně, která si na něj myslela už dlouho. Ještě než mezi novým párem cokoli začalo, už vznikly nepříjemnosti. Služebně starší kolegyně připravila své nové sokyni perné začátky. Divím se, že tam vydržela celou zkušební dobu,“ popisuje situaci, kterou zažila v zaměstnání Eliška, koncipientka v právnické firmě. Dusno mezi ženami i mužem přetrvalo, i když se pár rozešel. Nebylo to pro nikoho příjemné.
Zatímco pro páry obecně je obava z rozchodu běžná, v případě kolegů z práce se ještě umocňuje. To naznačuje, že vztah na pracovišti může dříve či později vyvolat úzkosti kvůli možným důsledkům, které by po jeho ukončení měly dopad na profesní život zúčastněných. A opět je lhostejné, zda byla ve hře romantika nebo jen sex. Není divu, že se tak většina lidí snaží udržet svůj vztah na pracovišti co nejdéle v tajnosti. Řeči a emoce, které u spolupracovníků vyvolává, totiž nejsou nic příjemného. Ve hře jsou často obvinění z nadržování, protežování, nespravedlnosti, a také zpochybňování profesionálních rozhodnutí. A když vztah skončí, atmosféra může ještě zhoustnout. Objevují se pocity jako zlost, smutek, uraženost, obviňování a sebeobviňování a na scénu přicházejí také intriky.
Co říká zákon
V českém zákoníku práce nejsou milostné či partnerské vztahy na pracovišti specifi cky upraveny, není proto oporou zaměstnavatelům, pokud by chtěli milostné vztahy postihovat, třeba výpovědí. Řada firem ale des už vytváří svůj vlastní etický kodex a snaží se působit na zaměstnance v morální rovině. Pro specialisty HR je to ale vždycky ožehavý problém a klíčovou otázkou pro ně je, zda intimní vztah mezi kolegy byl na obou stranách dobrovolný. V případě náznaků, že tomu tak nebylo, musejí okamžitě zakročit. Stejně jako v případě, pokud vztah výrazně zhoršil klima na pracovišti. Často ale musí k situaci přistupovat spíše lidsky než z pozice HR. Obecně je při posuzování zapotřebí brát v úvahu řadu faktorů, zejména nakolik souvisí s požadovaným pracovním výkonem, jak úzký je pracovní vztah mezi oběma lidmi, zda se jedná o vztah krátkodobý nebo dlouhodobý, či zda jde o vztah mezi nadřízeným a podřízeným.
Hrátky se šéfem se nevyplatí ani jedné straně
Randění s podřízenými, je ještě silnější káva. Vztahy mezi nadřízenými a podřízenými patří mezi ty nejrizikovější. Šéf má totiž přirozeně větší kontrolu nebo moc i ve vztahu. Vždyť je to on, kdo má v práci hlavní slovo, ne? To může ve výsledku způsobit, že se budete cítit ve stresu nebo pod tlakem, a to nejen v práci, ale i v osobním životě.
Můžete mít například pocit, že mu musíte vždy vyhovět, nebo že nemůžete říct ne, ani když jste mimo práci. Že to narušuje váš pracovní i osobní život, je jasné. Vytrácí se z něj příjemný pocit a schopnost uvolnění, minimálně podvědomě žijete v napětí. Jako byste byli stále v práci, i když v ní nejste.
Bez ohledu na to, co se děje v osobním životě, je důležité zůstat profesionální. Stanovte si jasné hranice, aby se vám osobní život nezačal plést do práce. Pro zvládnutí aféry na pracovišti je to klíčové. Jakmile se vztah nadřízeného s podřízeným provalí, je to nemalý problém. „Naše vedoucí oddělení začala randit s jedním ze svých podřízených. Když byl povýšen, ostatní členové týmu začali spekulovat, jestli to nebylo právě díky jeho vztahu se šéfkou. Toto vedlo k drbům, a musím říct, že i k poklesu morálky v týmu,“ popisuje ekonom Jakub. „Je to vlastně můj dobrý známý a vím, že je schopný a že si povýšení zasloužil, jenomže stín pochybností na něm ulpěl dodnes. Tohle se s ním bude asi táhnout, dokud u nás bude pracovat.“
Ať je společnost tolerantní jak chce, a hovoří se o tom, že románek na pracovišti nevadí až třem čtvrtinám lidí, tyto vztahy budou vždy o trochu komplikovanější, než když se odehrají mimo zaměstnání. V případě sexu se přece jen můžeme ukáznit. Se srdcem je to ale jinak, tomu se poručit nedá, a tak může dojít na těžké rozhodování, zda stávající práce, nebo láska. Ačkoli, na výběr máme vždycky. Odchod může být důstojným úlevným řešením. Vzpomeňte si na legendární filmovou větu, kterou pronáší Bridget Jonesová, když středem odchází za potlesku spolupracovníků od šéfa a milence Daniela Cleavera: „Než bych tady zůstala a dělala s tebou, upřímně, to bych radši utírala zadek Saddámu Husajnovi.“