Co nedělat po rozchodu v době moderních technologií: Neseďte u telefonu

Rozchod zanechá stopu.

Rozchod zanechá stopu. Zdroj: iStock

Moderní vztahy
Diskuze (0)

Rozchody mohou zasáhnout nejen do našeho srdce, ale i do našich běžných rozvrhů, sítě přátel nebo pracovních výkonů, a my se tak někdy musíme vyrovnávat s naprosto jinou realitou. Každý rozchod je jiný, můžeme se ale držet alespoň pár důležitých pravidel, která nám novou situaci pomohou zvládnout, a hlavně si to ještě nezhoršovat.

Strategie v prvním měsíci po rozchodu by se dala shrnout slovy hudebnice Radůzy, která zpívá: Nevolej, nechoď, nepiš, už je to passé. Všechno ostatní pak zvládnete mnohem lépe. Zvyk je železná košile a ještě před pár dny bylo normální, že jste byli s bývalým partnerem či partnerkou stále v kontaktu. „Během prvního měsíce po rozchodu lidé pravděpodobně udělají něco dost impulzivního,“ varuje Jennifer B. Rhodes, psycholožka a koučka v oblasti randění.

Kombinace impulzivity a moderních technologií je recept na katastrofu. Přestože vám hlavou víří miliony otázek, stovky nevyřčených slov a desítky těch, která vás zranila, a potřebujete si je všechny srovnat, zahoďte telefon někam daleko! Samozřejmě že jste plní emocí a nejraději byste po rozchodu toho druhého poslali, kam slunce nesvítí, nebo naopak vysvětlili svůj úhel pohledu a všechno urovnali.

Nekontaktovat bývalého partnera či partnerku je ale naprosto zásadní pravidlo, které do vašeho života může přinést alespoň nějaký řád. Jestliže si nemůžete pomoct, zkuste místo chaotických SMS zpráv své emoce vylít na papír. Zapisujte si, co cítíte. Zvolit můžete i formu dopisu tomu druhému, napsat ho totiž trvá déle než napsat zprávu na mobilu a také je komplikovanější ho odeslat. Možná si ve frontě na poště uvědomíte, že se ve svých emocích začínáte pomalu orientovat.

Nesledujte sociální sítě

Tato zásada souvisí trochu s tou první a je jedním z nejčastějších problémů po rozchodu. Mobil máme stále na dosah ruky a s ním i sociální sítě plné vzpomínek na minulý vztah. Bohužel už ale nemáme nadosah osobu, která tu s námi byla tak dlouho, a pro mozek je těžké se s tím vyrovnat. Najednou se přistihneme u toho, že jsme se šli „jen mrknout“ na svého nebo svou ex a zase nám stoupá tep.

Bývalého partnera či partnerku proto s čistým svědomím blokněte na všech účtech. Pokud cítíte, že se chcete zase „mrknout“, s kým a co teď asi dělá, je to signál, že potřebujete pauzu. „Tímto svádíte pozornost stále na svého bývalého partnera – což vám z dlouhodobého hlediska nepomůže,“ vysvětluje klinická psycholožka Cortney S. Warren. Potřebujete zkrátka odvést pozornost. Poslouží vám lépe večer u kamarádky, nebo spíš plavání? Vaším cílem je nad svými emocemi postupně získat kontrolu, a proto si musíte udržet i odstup.

Nereagujte na „booty call“

Když už se cítíte malinko lépe, jako na potvoru se vám ozve bývalý partner, a vy jste zase úplná troska? Pokud se chce „sejít na kávu“, berte to jako varování! Udělejte si laskavost a nabídku odmítněte. Jde o typický scénář moderní doby, kdy je snadné domluvit sraz ve velmi krátkém časovém horizontu a ještě rychleji se pak od kávy přesunout do ložnice. A z té pak vedou jen dva východy – buď se budete příšerně trápit až za pár týdnů, nebo už za pět minut.

Intimita s bývalým partnerem vám nepomůže se od něj odpoutat. Podle Cortney S. Warren je ale nejlepší odpustit si na nějaký čas tento typ kontaktů s kýmkoli. „Nejenže je to psychologická připomínka vašeho rozchodu, ale i pouhý dotek vám dává neurobiologické podněty, které ve vás mohou znovu vyvolat touhu po bývalém partnerovi, pokud jste rozchod ještě nepřekonali,“ varuje. Naše doporučení? Pokud vás bývalka či bývalý zvou „na kávu“, raději se obratem na srazu domluvte s někým z vašich blízkých, s kým to můžete pořádně probrat, a získat tak jiný úhel pohledu na celou situaci. Podpora přátel vás může utvrdit ve správných rozhodnutích a posílit tak vaši odolnost.

Nedávejte si časový limit

Ve studii romantické lásky popisuje filozofka Berit Brogaard fenomenologii romantických rozchodů: „Když vás opustí ten, o kom jste si mysleli, že spolu zestárnete, můžete cítit, jak vám vnitřnosti pomalu vyřezávají nožem na máslo a drtí je v mlýnku na maso. Slyšíte hlas svého partnera v hlavě a cítíte, jak se vám tváře z pískového papíru rozpouštějí v slzách.“ I když by se mohl takový popis zdát příliš expresivní, Brogaard v něm vystihuje právě i onu fyzickou bolest, kterou nám rozchody mohou způsobit.

V moderní době klademe velký důraz na výkon, ten je nám ale naprosto k ničemu v případě, že oplakáváme konec našeho vztahu. Neexistuje žádná optimalizace procesu, kdy doslova truchlíme nad ztrátou jistot a budoucnosti, kterou jsme si kdysi vysnili. Záleží na více faktorech než jen na délce či intenzitě vztahu a někdo se z rozchodu dostává pár měsíců, jiný i pár let.

Pokud máte pocit, že svůj rozchod nezvládáte, trápíte se až moc nebo dlouho, je čas vyhledat odbornou pomoc. I ta je koneckonců výdobytkem naší moderní doby. V případě, že jste ještě nikdy nebyli na terapii, zeptejte se na postup své obvodní lékařky či lékaře a přečíst si můžete také náš článek, jak takové sezení vypadá a co od něj můžete očekávat – První sezení s terapeutem: Najděte toho pravého a nečekejte zázraky na počkání.

Začít diskuzi