Když obavy z porodu přerostou v nepřekonatelný problém. Je možné překonat takzvanou tokofobii?
Porod patří k nejsilnějším zážitkům, pro některé ženy se stane ale něčím nepřekonatelným. Obavy z bolesti nebo strach o rodící se dítě je zcela běžný a normální, někdy ale přeroste v takzvanou tokofobii. Lze s ní bojovat?
Co je tokofobie?
Jako tokofobie se označuje extrémní strach z porodu, který může vést k odmítnutí fyziologického porodu nebo těhotenství jako takového. Projevit se může už před plánováním početí dítěte, ale také až před porodem samotným.
Projevy fobie z porodu
- odmítání sexu
- odmítání těhotenství
- sociální izolace
- vyžadování císařského řezu
Typy tokofobie
Chorobný strach z porodu lze rozdělit na dva druhy:
- Primární tokofobie – fobie u žen, které ještě nikdy nebyly těhotné, strach z porodu se u nich nevyskytuje na základě jejich vlastních zážitků.
- Sekundární tokofobie – vyskytuje se u žen, které za sebou mají traumatickou zkušenost s porodem nebo těhotenstvím.
Příčiny fobie z porodu
Vznik tokofobie může mít mnoho příčin, případně se může jednat o jejich kombinaci. Projevit se může na základě předchozího porodu, který skončil tragicky nebo proběhl velmi dramaticky. Podíl může mít ale i negativní zkušenost z okolí ženy nebo medializované případy.
Negativní vliv může mít ale i zdánlivě nesouvisející trauma z minulosti, jako je zneužívání či znásilnění. Vyšší pravděpodobnost vzniku tokofobie pak mají i ženy, které už trpí například fobií z bolesti nebo z lékařů.
Samotné ženy, které tokofobií trpí, uvedly pro odborný článek zabývající se touto fobií hned několik důvodů, proč se porodu obávají. Nejčastěji:
- strach o zdraví dítěte
- strach o svoje zdraví
- strach z bolesti
- strach ze ztráty možnosti rozhodovat o svém těle
Jak se zbavit strachu z porodu?
Obavy o svoje zdraví a zdraví dítěte jsou zcela normální a nejspíše doprovází každou nastávající matku, pokud ale přejdou v paralyzující stav, je namístě vyhledat odbornou pomoc. Pokud navíc fobie propukla až během těhotenství, měl by jí odhalit gynekolog a doporučit ženě návštěvu psychologa nebo psychiatra. Stejně jako jiné fobie ji lze léčit pomocí terapie.
Důležitá je i psychohygiena, tedy svěřovat se se svými obavami okolí i lékařům a snažit se vyhnout negativním příběhům o porodech. Pomoci mohou také předporodní kurzy nebo seznámení se s lékaři v porodnici.