Proč tolik lidí miluje StarDance? Tanec má léčivé účinky

StarDance: Filip Blažek a Adriana Mašková

StarDance: Filip Blažek a Adriana Mašková Zdroj: Česká televize: Mikuláš Křepelka

Společnost

Na světě neexistuje kultura, která by neměla nějakou formu hudby, jež stimuluje mozková centra odměny, tance a zpěvu. Tanec aktivuje smyslové a motorické okruhy mozku, a dokonce pomáhá v boji proti osamělosti.

Výzkumy ukazují, že tanec a pohyb mohou výrazně zlepšit naši emocionální i fyzickou pohodu. Jedna studie poukázala na to, že pouhé cvičení argentinského tanga po dobu jedné a půl hodiny týdně pomohlo účastníkům se snížením depresivních pocitů. Existuje také taneční pohybová terapie, která využívá pohyb k podpoře fyzické, sociální, emocionální a kognitivní integrace. Ale nemusíte nutně navštěvovat tanečního terapeuta, účast na jakékoli formě tance – ať už jde o online kurzy, formální lekce, nebo jen tak v obýváku – vám může pomoci lépe se cítit ve svém těle, uvolnit napětí a únavu.

Přes veškeré benefity se ale mnoho lidí tancování bojí, a pokud k nim patříte, nalaďte si jednoduše v televizi StarDance. Už pouhé sledování tanečních vystoupení může mít na diváky pozitivní emocionální  účinky. Tanec je forma umění a jeho význam je pro každého jiný, proto pokud cítíte, že se vám zrovna StarDance nelíbí, znamená to, že k vám tento typ tance nepromlouvá. Využijte výhody 21. století a najděte si různá taneční vystoupení na internetu, abyste zjistili, jaký styl vám sedí. To vám pomůže při výběru představení, které můžete navštívit.

Tanec vám může pomoci zvládat stres a zlepšit vaši sílu a flexibilitu. A i když sledování tanečního vystoupení nemusí posílit vaše svaly, také vám může pomoci snížit stres, uklidnit vás, a dokonce podnítit vaši kreativitu.

Vliv na lidskou psychiku

Předpokládá se, že hudba vznikla souběžně s jazykem přibližně před 150 000 lety. Impulzy k tanci mohly existovat již u raných primátů, než se z nich vyvinuli lidé. Rytmus a radost z tance si totiž užívají i primáti. Co nás ale nutí hýbat se v reakci na rytmus?

Hudba stimuluje mozková centra odměny, zatímco tanec aktivuje smyslové a motorické obvody. Limbický systém, který se podílí na zpracování emocí, spouští uvolňování hormonů pro dobrý pocit, jako jsou endorfiny, oxytocin a dopamin. Zároveň mozeček spojuje vstupy z mozku a míchy a pomáhá při plánování jemných a komplexních pohybových akcí.

Zrcadlové neurony hrají také důležitou roli v našem potěšení z tance – tyto mozkové buňky se aktivují, když vidíme, že ostatní lidé něco dělají. Automaticky zíváme, pokud zívá osoba sedící naproti nám. A když vidíme lidi tančit, máme přirozenou touhu se k nim připojit a cítíme se být součástí skupiny.

Uvolnění a zábava působí v takto odborném popisu trochu smutně nebo nudně. Možná o blahodárných účincích tance všechno dávno víte, ale stále se nemůžete přimět, abyste se začali hýbat sami?

Jak překonat obavy z tance?

Pokud se při tanci cítíte trapně nebo nemotorně, vězte, že to není neobvyklé. Tento pocit vás však nemusí odradit. Zkuste tančit doma, když jste sami, na hudbu, kterou máte rádi. Nedívejte se na sebe, jen se pusťte do rytmu a užívejte si to, dokud se nebudete cítit pohodlně. Už tato základní aktivita vám může vylepšit náladu. Až se na to budete cítit, vyražte s někým zkušenějším mezi lidi. I když se může zdát, že alkohol vám pomůže zbořit zábrany, raději se mu při tancování vyhněte.

Proč začít tancovat?

Skupina z Albert Einstein College of Medicine v New Yorku zkoumala, jak různé volnočasové aktivity ovlivňují riziko demence u starších dospělých. Při analýze 11 různých fyzických aktivit jako plavání, kolo nebo tenis zjistili, že pouze tanec významně snižuje riziko rozvoje demence. Duševní úsilí a sociální interakce při tanci zkrátka posilují zdraví mozku.

Příklad, že tanec je skvělý v každém věku, ukázal i projekt „Dance On“ provedený vědci z univerzity v Leedsu, který studoval 685 lidí ve věku 55 a více let. Ti se účastnili týdenních tanečních kurzů po dobu jednoho roku. Na konci studie si účastníci udržovali zvýšenou fyzickou aktivitu a mnozí uvedli, že se cítili silnější, sebevědomější a „o roky mladší“. Dr. Sarah Astill, vedoucí výzkumnice, dokonce doporučila tanec i pro věkovou skupinu nad osmdesát let.

Tanec je výzvou pro naše smysly, posiluje neuronální spojení, zmírňuje stres, přispívá k duševnímu zdraví a pomáhá nám navazovat vztahy s přáteli a znovu se spojit s naší minulostí. Jen si pusťte nějakou oblíbenou píseň ze svého mládí a uvidíte, jak se začnete kroutit do rytmu. Určitě si budete pamatovat i kousek textu. Kromě zdravotních výhod tančíme a na tanec rádi koukáme zkrátka hlavně proto, že cítíme, že jsme plně naživu.