Fobie z jehel může mít zásadní dopady na naše zdraví. Lze s ní ale bojovat

Fobie z jehel: Proč je nebezpečná?

Fobie z jehel: Proč je nebezpečná? Zdroj: iStock

Iveta Mazáčová
Průvodce světem psychologie

Máte hrůzu z odběru krve nebo u vás plánované očkování vyvolává paniku? Nejste sami. Trypanofobie, intenzivní strach z jehel, trápí mnoho lidí a může mít vážné dopady na zdraví. Proč je tato fobie problematická a jak s ní bojovat?

Co je trypanofobie?

Trypanofobie je intenzivní, iracionální strach z jehel. Lidé s trypanofobií se bojí jehel používaných k injekcím či odběru krve. Strach z různých typů jehel se označuje jako belonefobie. Trypanofobie může být tak silná, že může zasahovat do běžného života.

Jak se fobie z jehel projevuje?

Fobie z jehel se projevuje stejně jako ostatní chorobné strachy, lidé trpí například:

Proč je fobie z jehel nebezpečná?

Fobie z jehel může mít závažné důsledky. Lidé trpící tímto strachem se často vyhýbají lékařským zákrokům, během kterých existuje riziko styku s jehlou. To může vést k opožděné diagnostice a léčbě různých onemocnění. V extrémních případech může úzkost spojená s jehlami vyvolat panické ataky.

Proč vzniká fobie z jehel?

Příčiny trypanofobie nejsou zcela jasné. Stejně jako je tomu u jiných specifických fobií, můžou za jejím vznikem stát:

  • genetické předpoklady a sklon ke vzniku fobií,
  • traumatický zážitek.

Jak se fobie z jehel zbavit?

Fobie zpravidla vyžaduje pomoc odborníka. Její projevy může zmírnit psychoterapie, například expoziční nebo kognitivně-behaviorální (KBT), a postupně se jí pak pacient zcela zbaví. Jako podpůrná léčba mohou pomoct i relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace nebo jóga.

Zdroje: NIH, Cleveland Clinic, Dental Clinics